BTK Google’ın bazı servislerine erişimi engellemiş olabilir


Son zamanlarda şahsen Google’ın Translate ve Feedburner gibi daha bir çok servisine erişemiyordum. Sorunun benden (Uydunet’ten) kaynaklandığını düşünürken, bazı okurlarımızdan sitenin Feedburner kanalıyla gönderilen günlük e-bülteninin kendilerine ulaşmadığını öğrenince araştırma gereği duydum.

Ulaştığım sonuca göre evet, ortada Google’ın bazı servislerine Türkiye’den genel olarak erişilememe gibi bir durum var. Problemi son zamanlardaki İsrail mevzularıyla (yeri gelmişken bir kez daha lanetleyelim) bağdaştıran çeşitli komplo teorileri olduğu gibi, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri Kurumu) Youtube’a erişimi kökten engellemek üzere giriştiği bir eylemin sonucu olarak görenler de var.

Shiftdelete.net’in haberine göre BTK, ortada bir yasak olmasına rağmen çeşitli IP’ler kanalıyla Youtube’a erişen kullanıcıların önünü kesmek için, söz konusu IP aralıklarını bloke etmiş ve bu saydede belki de istemeden Google’ın aynı IP aralıklarını kullanan diğer servislerini de engellemiş olabilir.

BTK’dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen, en azından sorun devam ettiği sürece söz konusu Google hizmetlerine erişebilmek için Shiftdelete.net’in şu önerilerini uygulayabilirsiniz. Fakat ne yazık ki bu öneriler Feedburner kullanan sitelerin ve kullanıcıların, e-bülten, RSS aboneliği gibi sorunlarını çözmüyor, bunun için problemin genel olarak çözülmesini beklememiz gerekiyor sanırım.

(Ekleme – 03 Haziran / 23:58)
Biri Adsl’nin müşterilerine konuyla ilgili gönderdiği açıklama:

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

8 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir