BTK GSM operatörlerine ince ayar çekmiş


GSM operatörlerinin o kadar sağlam bir kaos yönetim becerileri ve buna bağlı o kadar kafa karıştırıcı yöntemleri var ki, sundukları tarifelerden size en uygun olanını seçebilmeniz için iktisat profesörü falan olmanız gerekiyor. İnsanların ceplerindeki kuruşları sömürmek için öyle sinsi planlar yapıyorlar, uzun vadede kendilerine daha çok kazandıracak formülleri bulmak için öyle taklalar atıyorlar ki gözlemledikçe logolarının üzerine kusasım geliyor.

Turkcell mağduru bir blog yazarı arkadaşın yazısında okumuştum, bu operatörlerden birinin çağrı merkezinde çalışan bir vatandaş insanları “şu tarifemize geçerseniz daha ucuz konuşacaksınız” diye nasıl kandırdıklarından bahsediyordu (blog linkini hatırlayamadım, yazar arkadaş bu yazıyı görürse lütfen paylaşsın). Gerçekten de öyle, sizi “ayda sadece 50 TL ödeyeceksiniz, bu size daha ucuza gelecek” diye arıyorlar, ay sonunda bir de bakıyorsunuz ki nur topu gibi 65 TL’lik bir faturanız var. Derdinizi anlatmaya çalıştığınızda da karşınızda “şimdi bunun x vergisi var, çok oturgaçlı götürgeç parası var, bir de karşıki dağlar cenderme cenderme…” diyen, dansöz gibi kıvırmaya programlanmış operatörler buluyorsunuz.

Hem akıl var mantık var, adamın bütün odağı senin cebindeki parayı kısa veya uzun yoldan cukka etmek iken, ne diye seni daha az kazanacağı bir tarifeye geçirmek istesin ki?

İşte bu gibi sebeplerle çevremdeki insanlara faturalı hat kullanmamalarını öneriyorum. Fakat insanların düşünceleri bir garip, ön ödemeli hat kullanmayı “kontörlü telifor mu kullancam yea” diye aşağılamak gibi bir eğilimleri var, sanki buna para ödenmiyormuş gibi.

Ben Vodafone’un, faturayı ödemeyi geciktirdiğinizde telefonunuz açık olmasına rağmen sizi arayanlara “aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor” dediğini, AVEA’nın yine size gelen mesajları sinsice bloke ettiğini ve bu yüzden kendi banka hesabınıza giriş yapamadığınızı gördüğümden beri ön ödemeli hat kullanıyorum. Ben herkes gibi değilim arkadaş, böyle ince şerefsizliklere papuç bırakmam.

Hattımdaki bakiye azalmaya başladıkça “para yükle, para yükle” diye mesaj göndermelerine de ifrit oldum, müşteri hizmetlerini arayıp “bu mesajları almak istemiyorum, benim paşa gönlüm ne zaman isterse o zaman para yüklerim sizin beni buna zorlamanıza ihtiyacım yok” dedim, “sistemimiz genel olduğu içüüün” diye ayak yaptılar, ben de telefonuma bir anti-spam yazılımı yükleyip Vodafone’dan gelen tüm mesajları bloke ettim, şimdi kafam rahat. Eğer Android işletim sistemli bir telefonunuz varsa size de tavsiye ederim, SPC (Super Private Conversation) ismiyle aratıp marketten ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Allah BTK’dan razı olsun, almış bunları karşısına “adam gibi ortak tarifeler yapın, insanlar neyin ne olduğunu anlasınlar, tarifeleriniz arasında karşılaştırma yapabilsinler” diye ayar çekmiş, ne de iyi etmiş.

Detaylar için:
http://www.habervaktim.com/haber/tuketicinin-kafasini-cok-karistirdiniz-bu-isi-duzenleyin-230828.html

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir