BTK GSM operatörlerine ince ayar çekmiş


GSM operatörlerinin o kadar sağlam bir kaos yönetim becerileri ve buna bağlı o kadar kafa karıştırıcı yöntemleri var ki, sundukları tarifelerden size en uygun olanını seçebilmeniz için iktisat profesörü falan olmanız gerekiyor. İnsanların ceplerindeki kuruşları sömürmek için öyle sinsi planlar yapıyorlar, uzun vadede kendilerine daha çok kazandıracak formülleri bulmak için öyle taklalar atıyorlar ki gözlemledikçe logolarının üzerine kusasım geliyor.

Turkcell mağduru bir blog yazarı arkadaşın yazısında okumuştum, bu operatörlerden birinin çağrı merkezinde çalışan bir vatandaş insanları “şu tarifemize geçerseniz daha ucuz konuşacaksınız” diye nasıl kandırdıklarından bahsediyordu (blog linkini hatırlayamadım, yazar arkadaş bu yazıyı görürse lütfen paylaşsın). Gerçekten de öyle, sizi “ayda sadece 50 TL ödeyeceksiniz, bu size daha ucuza gelecek” diye arıyorlar, ay sonunda bir de bakıyorsunuz ki nur topu gibi 65 TL’lik bir faturanız var. Derdinizi anlatmaya çalıştığınızda da karşınızda “şimdi bunun x vergisi var, çok oturgaçlı götürgeç parası var, bir de karşıki dağlar cenderme cenderme…” diyen, dansöz gibi kıvırmaya programlanmış operatörler buluyorsunuz.

Hem akıl var mantık var, adamın bütün odağı senin cebindeki parayı kısa veya uzun yoldan cukka etmek iken, ne diye seni daha az kazanacağı bir tarifeye geçirmek istesin ki?

İşte bu gibi sebeplerle çevremdeki insanlara faturalı hat kullanmamalarını öneriyorum. Fakat insanların düşünceleri bir garip, ön ödemeli hat kullanmayı “kontörlü telifor mu kullancam yea” diye aşağılamak gibi bir eğilimleri var, sanki buna para ödenmiyormuş gibi.

Ben Vodafone’un, faturayı ödemeyi geciktirdiğinizde telefonunuz açık olmasına rağmen sizi arayanlara “aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor” dediğini, AVEA’nın yine size gelen mesajları sinsice bloke ettiğini ve bu yüzden kendi banka hesabınıza giriş yapamadığınızı gördüğümden beri ön ödemeli hat kullanıyorum. Ben herkes gibi değilim arkadaş, böyle ince şerefsizliklere papuç bırakmam.

Hattımdaki bakiye azalmaya başladıkça “para yükle, para yükle” diye mesaj göndermelerine de ifrit oldum, müşteri hizmetlerini arayıp “bu mesajları almak istemiyorum, benim paşa gönlüm ne zaman isterse o zaman para yüklerim sizin beni buna zorlamanıza ihtiyacım yok” dedim, “sistemimiz genel olduğu içüüün” diye ayak yaptılar, ben de telefonuma bir anti-spam yazılımı yükleyip Vodafone’dan gelen tüm mesajları bloke ettim, şimdi kafam rahat. Eğer Android işletim sistemli bir telefonunuz varsa size de tavsiye ederim, SPC (Super Private Conversation) ismiyle aratıp marketten ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Allah BTK’dan razı olsun, almış bunları karşısına “adam gibi ortak tarifeler yapın, insanlar neyin ne olduğunu anlasınlar, tarifeleriniz arasında karşılaştırma yapabilsinler” diye ayar çekmiş, ne de iyi etmiş.

Detaylar için:
http://www.habervaktim.com/haber/tuketicinin-kafasini-cok-karistirdiniz-bu-isi-duzenleyin-230828.html

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Murat dedi ki:

  Adamım bazen o kadar güzel yazıyorsun ki klavyeni öpmek istiyorum :)

 2. Beraat dedi ki:

  Şu sıralar Avea’nın tarifleri oldukça iyi bozmaz İNŞALLAH.

 3. Korhan dedi ki:

  Dün akşam vodafone hattı ile egonomik.com da neler olmuş diye bakılır. bu bakmanın rakamsal karşılığı 1,25 mb olup, tutarı ise 6,60 TL (Yalnız altı lira altmış kr) YUHHH be kardeşim.. ben sırf yıllarca turkcell tarife bilmeyeni kazıklıyor diye 10 yıl sonra numaramı taşımışım. tavuktan kurtuldum derken, vodafone a soruyorum; bu neyin kafası?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Off çok fena tufaya gelmişsin Korhan, geçmiş olsun kardeşim.

   Yalnız mobilden girince mobil temanın açılması gerekiyordu, standart tema mı açıldı sende?

 4. Korhan dedi ki:

  valla data karşılığı belli, 1,25 mb kullanım var, 6,60 TL i bir mantığa oturtamadım. telefonun gösterdiği sayfa başına 250 kb yükleme yapıyor.. yani 5-6 konu başlığına tıklamış olmalıyım.. fakat dediğim gibi mesele bu değil, hangi çağdayız ki 1 mb internetin bedeli bu, valla gece gece bimcell e mi geçsem diye düşüdüm

 5. Korhan dedi ki:

  bimcell dedikte, ona da şimdi bir baktım, fiyatları görünce, bir karikatür vardı, o aklıma geldi: http://www.mgm.gov.tr/FILES/gorsel/karikatur_1/meteoroloji.jpg 

  interneti kb 0,5 kr. yani 0,005 TLx1200 kb = 6 TL, ben demin 1,25 mb ifadesi kullandımda 1200 küsür kb yani 1 mb kullanımım olmuştu.

  yani diyorlar ki, 5 sms atacağına bir tarifeye gir, her ay biz senden parasını alalım. iki kez internete girmeyi mi düşünüyorsun, gir bi tarifeye her ay biz yolumuzu bulalım. bu tarifeleri iyi benimse, takip et, yoksa 5 sms 1000 sms paketi parası, 1 mb internete 1gb internet parası ödersin.!

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Aynen öle işte, diyorum ya adamlar her şeyi en ince detaylarına kadar düşünüyorlar maksat müşteriyi tavuk gibi yolmak.

  Aynı benim kafadasın sen de, ben kullanıp kullanmayacağım belli olmayan bir şey için sana düzenli olarak para ödemeye mecbur muyum kardeşim? Ne zaman istersem o zaman kullanırım ona göre de parasını öderim.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.