Bu film kaçmaz: Çanakkale 1915


Bir filmin fragmanını nemli gözlerle izleyeceğim aklımın ucundan geçmezdi. Çanakkale denince zaten tüyleri diken diken olan biriyim, fragmanda Allahu Ekber nidasını duydum ya yemin ediyorum içimden bir şeyler koptu gitti.

Filmi henüz görmeden eleştirenler, “Böyle film mi olur” diyenler olmuş. Doğmamış çocuğa don biçen bu arkadaşlara bir çift sözüm var: Bu tür yapımlar desteklenmeli ki insanlar daha iyilerini yapacak cesareti bulsunlar, para kazansınlar ve kazandıklarını daha iyi ekipmanlara, profesyonel kadrolara yatırsınlar. Hollywood’un şu anki haline gelmesi 100 yıl sürmüşken siz tutup yeni yeni emeklemeye başlamış bir çocuğun postal giymesini bekliyorsunuz, yapmayın.

18 Ekim’de vizyona girecek olan filmin fragmanlarını şuradan ve şuradan izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

21 Yorum

 1. MuhammedES dedi ki:

  aynen Caner Abi bu film kacmaz, simdiden merak ediyorum =)

 2. aykudintt dedi ki:

  yurdum insanı çok vatan millet sakarya denildimi çok çabuk gaza gelir duyguya bağlar.türkiyede flim sektoru daha dün açılmadı 80-90 lı yıllarda bile unutulmayan senoryolar,oyuncular vardı.hatta (araştır biraz) pakistanlılardan sonra en cok flim yapan ülkeydik.amerikan sineması tam anlamıyla 90 yıllardan sonra patladı.Birbirine benzeyen senaryolar :).
  yurdum insanı bediüzzamanın filmine,fetih 1453 filmine full,polat alemdarın sinema filmine full çeker giderde :) (hatta hayatında hic sinemaya gitmemiş insna bile gitmiştir) ama gel gör ki bir ENTELKÖY yazmaz,full çekmez yada bir ULAK filmini zaten gitsede anlamazya.
  bırak insnalar eleştirsin dostum çanakkale 1915 vasat bir filim .

 3. Caner Öncel dedi ki:

  @aykudintt gelecekten yazıyor olabilir misin? 18 Ekim’de vizyona girecek film hakkında baya baya yorum yaptığına göre…

 4. aykudintt dedi ki:

  istersen wetrasferden sana montajlı halini gondereyim 35 dakika izlemen yeterli bence :) bu seslendirme,montaj sektorunun ıcındeyimde.aslında onuda yazıcaktımda konu uzamasın dedim.benim derdim eleştirmekle ilgiliydi.

 5. nurkan dedi ki:

  vatan millet sakarya deyince gaza gelmek kötü mü ? popüler filmlere gitmek sadece türklere özgü mü?

  hollywood da üretilen savaş filmleri ( neredeyse olmayan bir ülke tarafından yazılan destansı senaryolar ) bırakın amerikayı tüm dünyayı gaza getirip sinamaya çekebiliyorsa neden çanakkale gibi gerçek bir destan ( film kalitesi ne olursa olsun ) sinemaya gitmeye değer kılmasın?

  Daha vizyona girmemiş bir filmi eleştirmek hele ki sektörün içinde olduğunu söyleyerek bunu yapmak saygısızlıktır.

 6. Caner Öncel dedi ki:

  @nurkan söylediklerine harfi harfine katılıyorum.

 7. Bilgehan dedi ki:

  “Yurdum aydını”, “enteli” yani aydın ve entellektüel geçineni nedense zerre kadar tarih, zerre kadar sosyoloji bilmeden, “yurdum insanı”yla başlayan, küçük gören toplumsal analiz yapmayı çok sever. Çünkü kapasiteleri gereği, onlar için en kolayı budur. Burada da film vasat olmuş vs. mühim değil. Önemli olan milli duygulara hitab ediliyor mu? İşte o zaman, o film tükaka olmaya gerek ve yeter şarları sağlamış oluyor.

  Vatandaş şüphesiz ki sinema, fotoğrafçılık vs. okumuş bir insan gibi oturup, elinde kalem kağıt aynı sahneyi defalarca izlemediğinden, yukarıda yorum yapan sektörün içinden olan arkadaş kadar filmden anlamaz. Ancak izlediği şeyden, en az onun kadar çok şey hisseder. Vatandaş şu filmden anlamaz, bu filmden anlamaz demek ve küçük görmek, bir mühendisin vatandaş doğal frekansdan, dinamik damperden anlamaz deyip küçük görmesiyle aynı şeydir. Kaldı ki yukarıda yapılan filmi de sektörün dışından insanlar yapmış değildir. İnşallah eleştirenler daha iyilerini ortaya koyarlar…

 8. bymfy dedi ki:

  Vatan millet sakarya, insanın içinde ki heyecanı, mücadele ruhunu gösterir her an karşılık verme edasını taşır eğer biz hangi kalitede olursa olsun güzel geçmişimizden bir şeyleri gördüğümüz de azda ola mücadele (vatan millet sakarya) damarımız kabarmıyorsa zaten olmayan iman hepten gitmiş demektir bizi vatan millet sakarya diyenler bu günlere taşıdı.

 9. Muhammet dedi ki:

  türk sinemasının “en az bütçeyle en çok kâr” anlayışının bu filmde de devam ettiğini görüyorum. zaten tüm sahneler “ben stüdyoda çekildim” diye bas bas bağırıyor, onu geçiyorum. ayşe teyze’nin çantasından çıkardığı ace ile yıkanmış gibi pırıl pırıl elbiseler var. savaş ortamı orası, azıcık elbiseleri pisletseniz çok mu olurdu. bir fragmana filmin en iyi sahneleri konulur. buysa en iyi sahneleri, diyecek bir şey bulamıyorum. ve daha fragmandan duygu sömürüsü yapmaya çalıştığını belli ediyor. nasıl ki kurtlar vadisini ağızları bir karış izleyen izleyici topluluğu varsa, aynı topluluk bu film için de olacaktır. el üstünde tutmaya çalışacaklar. ama daha isminden belli ki, basit bir fetih 1453 kopyası. onun başarısının altına sığınıp vasat bir film izleyeceğiz gibi duruyor.
  sonuç olarak, benim için ismi ile sarsıntı yaşatmış, fragmanı ile bitmiş bir filmdir. umarım fetih 1453’te yaşanan senaryo sıkıntısı bunda yaşanmaz.

 10. Bünyamin Akçay dedi ki:

  Bende gitmeyi düşünüyorum fakat çekincelerim var

  Ya fetih deki gibi işi olmaz yerlere çekilmesinden
  Film başladıktan sonra çatlak seslerin inceldiği yerden kopsun nağralarından
  Filmin desteklenmeyip kösteklenmesinden, buram buram warezlerde dolanmasından

  dolayı.

 11. aykut dedi ki:

  gencler tarih bilgisine laf soylemeyin :) ben tarih okudum tezimde vatan millet sakaryadır.ama işim montaj kurdu seslendirmedir.bu konuya girme bence :)
  bizim tarihe bi lafımız yok,senin dedende yurdunu korudu benimde.tarih ÖVÜNMEK için değildir,tarih BİLMEK içindir canım benim.
  zaten yurdum insanı lafıda burdan geliyor,adetler,toreler,duygular,inanclar, vs.. eleştirmeyen kafası kot toplum oluyorsunuzya.o yuzden facebookta dunyada ikinciyiz,o yuzden iphone ülkemizde cok satılıyor.

  Bizim anlattıığımız flim,tarih değil. ben izledim kurgusunda bulundum filim kötü arkadaş o kadar  tarihi kötülediğimiz yok.Benim demek istediğim şu blogcular bir ENTEL KÖYÜ izleyin deseydi  ne bileyim dedemin insnaları yada Irmak’ın hemen hemen her filmini yazsaydı(bildiğiniz bir babam oğlumdur zaten).ben bunları yazan bir blog sitesine rastlamadım.

  ama yurdum insanı hüradam filmine gider eleştiremez süper filmdi der,yurdum insanı polat alemdarı izler kafa keseriz der.adı üstünde yurdum isanı sen bu yurdun insanı değilmisin :)

  yurdum insanı akp ye oy veren 2 kişiden biridir ama küfürün de o eder :) .bak başbakan gavur izmir diyor sen hic yazılı gorsel basında gavur izmirde hırsızlık,cinayet,gasp duydun mu :) duydmadın cünkü gavur onlar yurdum insanı değiller. 

  amerika olmayan tarihiyle filim yapmıs marka olmuşl ise sende olan tarihinle yap kardeşim.ilk yazımda ne yazdım ben pakistanda sonra en cok flim yapanlardık biz bir zamanlar.ama ne oldu aziz nesini kalemini kırdın,yılmaz güneyi ülkeden kovdun ve diğerleri….

  sana verirler böyle vatan millet sakarya sesin çıkmaz eleştirmezsin duygulanır ağlarsın.dersin kalırsın öyle

  ama siizin gibi yurdum insnaları kazım koyuncuya  kominist der serdar ortac dinler ,yurdum insnaları faşo ağayı izler ,zübük filmini ziler çok komikti der ama senaryoyu yazan aziz nesine küfür eder :) adamın ne demek istediğini anlamaz. ama hur insanı full çeker 1453 full çekerde blog sitelerine muthiş flimdi yazarlar.
  korkmayın gencler eleştirin allah size aklı eleştirmek için verdi.

  20 tl verip sinan türkce olimpiyatlarında fettullah gülene teşekür eden adam para vermeyin,mesela toprağın cocuklarını izleyin :) tavsiye ederim

  not:admin gecenin bi vakti yanlıs mail yazmısın yayınlanan mesajlar o kişiye gidebilir kusura bakma bilgin.olayı ben duzelttim.umarım bunuda yayınlarsın.bende bu yurdun insanıyım :)

 12. delileo dedi ki:

  Şimdi öncelikle tarih sadece bilmek için değil, aynı zamanda övünmek ve ders çıkarmak içindir “canım benim”. Bilmek tek başına hiç bir işe yaramaz, bildiğimiz şeyleri kullanmayacaksak bilmeye de gerek yoktur, bildiğini kullanmadan bilmek “kot kafalılık”tır. Tarihle övünmenin faydası ise topluma özgüven kazandırmaktır. Sadece “yurdum insanı” değil, bütün dünyada bütün ileri devletler (eğer varsa; hatta bazen olmasa bile) tarihleriyle övünürler. Büyük meydanlarına kazandıkları savaşların, büyük komutanların, devlet adamlarının ismini verirler. Amerikasından Rusyasına Almanyasından Arabistanına Şilisine Kübasına bu dünyanın her yerinde böyledir. Amerika’da George Wahington eleştirilmez, Küba’da Che. Tarihle övünmeyle ilgili bir sıkıntın varsa yanlış yoldasın, bu bir.

  Facebook’la Iphone olayını, bi de Akp ve Fetullah Gülen’i tarihle övünmek ve bu filmi eleştirmemekle nasıl bağladığını hiç anlamadım; tarihiyle övünen insanlar illa Akpli olmak zorunda mı, Fetullah Güleni sevmek zorunda mı, Iphone mu kullanmalı, elinde böyle bir istatistik mi var, ben bunların hiçbirini yapmadan tarihimle övünemez miyim; ayrıca Facebook üyesi olmanın nesi yanlış onu hiç anlamadım; elmalarla armutları, hatta elmalarla içten yanmalı motorları birbirine karşıştırmışsın bu iki.

  Güzel film illa “sanatsal” kaygıyla çekilmek zorunda değildir. Bu ülkede yaşayan herkes tiyatro ya da sinema öğrencisi olmak ya da “engin sanatsal birikime sahip olmak” zorunda değildir; ortaokul mezunu da insandır, sen bizim ülkeyi beğenmiyorsun diye söylüyorum, dünyada da böyledir. Vurdulu kırdılı ve ülkesini “abartan” James Bond, Mission Impossible, Superman, National Treasure, Saving Private Ryan gibi kahramanlık filmleri gişe rekoru kırar, bol eleştirmeli sanat filmleri anca kendini kurtarır. Çünkü derin takılan abiler haricinde halk sinemaya eğlenmek için gider; aman bu film çok güzel mesajlar veriyor ona gideyim demez, dünyanın hiçbir yerinde demez, filmden çıkınca da ay bunun ne güzel mesajları vardı demez, çok güldüm der, heyecanlandım der, korktum der, gururlandım der… Dünyanın “yurdum” olmayan yerlerindeki “insanlar” da böyledir yani bilgin olsun. Sen hem toplumun istekleri doğrultusunda film çekmeyeceksin, hem de sonra benim filmime niye gidilmiyor diyeceksin. Yok ya? Sanat sanat içinse kendi kendilerine yapsınlar sanatlarını otursunlar kendileri seyretsinler bana bulaşmasınlar, sanat toplum içinse o zaman topluma kulak verecekler arkadaşım, toplumun istedikleri hoşlarına gitmese bile. Eğer toplum “vatan millet sakarya” istiyorsa, sen vermezsen bir veren çıkar. Yapabiliyorlarsa bunu veren daha iyi film yapsınlar, ya da olana razı olsunlar. Oturduğun yerden “eleştirmek”le çözülen hiçbir problem görmedim ben; bu da üç.

  İzmir’de gasp olmaz diyen duyduğum ilk kişisin. Gugıl amcaya “izmir gasp” yaz çıkan 700.000 sonuçla kendini eğlendir. Gavur İzmir diye toplumu bölenlerle “asıl diğer şehirler tu kaka” diyenler aynı orkestrada farklı enstruman çalan tiplerdir. İzmir de bu ülkenin toprağıdır, İstanbul da, Antep de, Trabzon da; her şehirde iyi ve kötü insanlar vardır, birinde daha iyi birinde daha kötüyse bu rastsal dağılımın cilvesidir. Bu da dört olsun.

  toprağın çocuklarını hiç beğenmedim, bu da beş.

 13. fitne fücur dedi ki:

  delileo reyiz sağlam döşemiş. Bakü – ceyhan boru hattının yanından geliyorum kıskandım diyordu :D

 14. aykut dedi ki:

  Valla öyle olmuş :). Tebrikler guzel ifade etmişsin guzel yazi. al bi gazetenin kose yazisina koy gider yani. Bukemedigin eli öpuceksin derler :)

  • Caner Öncel dedi ki:

   Aykut bu sitede 12.000’den fazla yorum onayladım, eğer samimiysen yani tiye almak için böyle yazmadıysan şu anda tartıştığı kişinin hakkını teslim eden ilk yorum sahibi olarak site tarihine geçmiş bulunuyorsun, tebrik ederim :)

 15. aykut dedi ki:

  valla 12000 kişinin tartışmasını bilmem ama.şuna inana bilirsin gayet samimiyim.adam güzel yazmış çok doğru.yanlız
  yazının sonunda ki “toprağın çocuklarını hiç beğenmedim,” bu pek samimi gelmedi bana o kadar :)
  belkide haklıdır bilemiyorum.

  ama ben hak vermekte samimiydim

 16. aykut dedi ki:

  ee madem sitende bi tarihe  gectim (sen kaşındın) bunun bi karşılığı bi hediyesi olmalı diye düşünüyorum caner :)

 17. delileo dedi ki:

  Doğrusu ben de bunca sene sonra böyle bir tartışmada ilk defa -kendim dahil- hak veren birini gördüm. Aykut kardeş sen benden büyükmüşsün öpülecek el seninki. :)

  Yalnız, toprağın çocukları hakikaten bana hitap etmedi, ben daha güldürükçü eğlenceli filmler seviyorum, yukarıda bahsettiğim ortaokul mezunu grubuna giriyorum ben. :) Arkadaş baskısı olmasa gitmezdim de zaten. Bir samimiyetsizlik yok yani.

 18. Caner Öncel dedi ki:

  @aykut sana en derin sevgilerimi gönderiyorum. Çok pis sevgi gönderiyorum şu anda çakralar mıydı dişliler miydi ne onları aç bak göreceksin :)

 19. Muhammet dedi ki:

  cüneyt arkın sağolsun “çıkın gidin burdan” diye sesi fazla açık hoparlörlerimden bana bağırınca, ne yazacağımı unuttum Caner :D Allah iyiliğini versin :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir