“Bu Kaç Para?”

gerizekalilar
Ben kendi halinde bir esnafım, mağazacılık yapan bir çok kişinin “tipitip” diye tabir ettiği şu cins müşteri modellerine resmen uyuz olduğumu itiraf etmek istiyorum.

Mağazanın kapısından girerler, siz hemen “inşallah birşeyler alır” ümidiyle yerinizden fırlayarak olabilecek en kibar halinizi takınır yüzünüzde tebessümle kendilerine doğru ilerlerken tüm ümidinizi kıran o meşhur soruyu yöneltirler: “Bu kaç para?” hem de bu soruyu mağazada bulunan en pahalı ürün için sorarlar. O ürünün kendileri için gerçekten gerekli olup olmadığının hiç bir önemi yoktur, doğru seçim midir, alternatifleri var mıdır… Bu soruların hepsi anlamsızdır “bu kaç para?

Bankada sıra beklerken tamamen iş olsun diye, vakit geçirmek için “dışarı çıkayım da biraz esnaf taciz edeyim” düşüncesiyle hareket eden tiplerdir bunlar, siz tabi potansiyel müşteriyi kaçırmamak adına hemen “efendim filanca ürünlerimiz 200 TL ile 3.000 TL arasında, fiyatlar ürün özelliklerine göre farklılık göstermektedir” gibi triplere girer ve müşteriyi tahmin ettiğiniz bütçesine en uygun olan ürüne yönlendirmeye çalışırsınız ki bu eylemin sonuç verdiği henüz görülmemiştir “ben bunu sordum kardeşim, bu kaç para” şeklinde ısrarcı bir ifadeyle karşılaşırsınız.

Ya anlam veremiyorum neden insanlar boş yere mağzalara gidip akşama kadar aynı şeyleri onlarca, yüzlerce kez tekrarlamak zorunda kalan satış temsilcilerine bu eziyeti çektirirler? Bu tipler mağazaya girip tüm ürünlerin, hatta en alakasız ürünlerin bile tek tek fiyatını sorup arkalarını döner çekip giderler, hatta çıkarken “şu en son sorduğunuz ürünün fiyatı ne kadardı” diye sorsanız emin olun hatırlamazlar.

Lütfen siz siz olun neye ihtiyacınız varsa onunla ilgilenin, eğer neye ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız satış temsilcisine danışın, o sizi en doğru ürüne yönlendirecektir (tabi ki bahsettiğim şey hazır ürünlerden ziyade daha çok kişiye özel hizmet veren yerler için geçerli).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. orcoon dedi ki:

  Tüm siz mağaza yetkililerinden özür diliyorum..bu kadar günahım olduğunu bilmiyordum!!!
  CEVAP:

  ”buyrun size nasıl yardım edebilirim?”
  Ben kendi halinde bir müşteriyim.Müşteri olarak hayatını geçiren bir çok insanın tabir ettiği gibi bizi görür görmez üstümüze saldırıp ‘‘buyrun nasıl yardım edebilirim” diyen mağaza sahiplerine yada çalışanlarına uyuz olurum!!
   
  Önce vitrine bakarsınız…vitrine bakarken mağaza sahibi ile göz göze gelmekten kaçamazsınız.çünkü sizi çaktırmadan içeriden süzer ve kendi kenine sizin notunuzu hemen veriverir.Halbuki Gününüz boştur ve normal olarak,yapacağınız hiç bir şey yoktur.Bu normaldir çünkü insanlar kendilerini sevindirmek için mağazalara giderler. Ve bunu,aptalca şeylerin yapılma olasılıklarının en yüksek olduğu ”boş zamanlarında” yaparlar! Zira hiç kimse kuaralına uygun bir şekilde,sanki bir işmiş gibi alışverişe gitmezler.
  Ardından bir cesaretle içeri girersiniz. İşte herşey başlıyor. Mağaza kapısını içeriye doğru (dışarıya doğru da çekilebilenleri vardır) ittiğiniz anda,direk olarak bakmak istediğiniz yada merak ettiğiniz ürüne odaklanı verirsiniz..Orası mağaza sahibinin kalesidir.Beğendiğiniz ürüne Ucundan bakıp, kafanızda hayalini kurup,bir kaç kere dokunduktan sonra gitmek istersiniz ama yemezler!…Çoktan mağaza sahibi size doğru gelmektedir ve siz o müthiş,bol gülümseyen ve konuşkan mağaza sahipleri gibi sosyal bir kişilik değilsinizdir.Hatta,aman o meşhur soru gelmesin diye yalvarırsınız! ”
  ”buyrun size nasıl yardım edebilirim?” Aha geldi işte o soru!!
  Hemencecik cevap verirsiniz; ”Bu kaç para?” Çünkü verebileceğiniz başka bir cevap yoktur.”sadece bakıyordum” diyemezsiniz bu seferde mağaza sahibini kızdırabilirsiniz. Size kızabilir yada sizi adam yerine koymayabilir.çünkü bu mağaza onun kalesidir.
  Ama mağaza sahibi ”bu kaç para?” sorunuz ile yetinmez..Öylece başınızda bekler siz bir ürünü nicelerken. Gıcık bir şekilde arkanızdan sürekli adımlar atar,bir ileri bir geri….Siz hemen,zaman kazanmak için başka bir ürünün fiyatını sorarsınız; ”peki bu kaç para?” (”bu kaç para?”nın kardeşi olur kendisi) Aslında fiyatı umurunuzda bile değildir.sizin umurunuzda olan beğendiğiniz ürünü daha uzun incelemek için gerekli zaman. Çünkü ”mağaza sahibi” canavarı hala yanınızdadır ve asla gitmez…(işte bu yüzden insanlar büyük marketlerde,kendilerini rahat ve güvenli hissederler)
  Ve teşekkür edip uyuz uyuz çıkarsınız (kaçarsınız) mağazadan.Aklınızda tek kalan beğendiğiniz ürünle ilgili o kısacık zamanda kurabildiğiniz hayallerdir.Fiyatı konusunda ise hiç bir fikriniz yoktur! umurunuzdada değildir çünkü az önce baktığınız bu ürünü, ne pahasına olursa olsun,gerekli parayı bulup alacaksınızdır! Ama kesinlikle bu mağazadan değil!!!
  ”buyrun size nasıl yardımcı olabilirim?”
  Olma arkadaşım! belki sen beni diğer koyunlardan zannediyorsun ama ben sadece mağazaya girip kafamdaki ürünü inceleyip çıkmak istiyorum! rahat bıraksana beni!!! al ulan al! sordum işte ”bu kaç para?” ve beğendiğim şeyi bu mağazadan da almayacağım çünkü sana gıcık oldum ayrıca alternatifin çok!! Unutma sen bana yani müşteriye mecbursun.
   
  Lütfen bu yorumu kişsel algılamayınız.yazımın başında özürdilediğimi hatırlatır,siz mağaza sahiplerinden de empati yapmanızı beklerim.
  Not: Ben de alköllü bir kafe işletiyorum.
   

 2. Ümit Çevik dedi ki:

  Yazınıza bende katılıyorum elbette müşteriyi sıkan sürekli peşinde dolaşan Mağazacılardan/ Satış danışmanlarından nefret ediyorum ! zira yukarıda da belirtildiği gibi bu yazı daha ziyada kişiye özel hizmet veren mağazalar için geçerlidir hiç olmazsa benim çalıştığım mağaza için!
   
  ” (tabi ki bahsettiğim şey hazır ürünlerden ziyade daha çok kişiye özel hizmet veren yerler için geçerli).”
   

  örnek vermek gerekirse ben Bir yatak mağazasında çalışıyorum burda abartısız 350 TL’ye de 3.000 TL’ye de yatak alabilirsin burdaki dikkat edilecek husus şu sen 80-85 ve daha aşağısında bir kiloya sahipsen, ayırdığın bütçeye göre yatak, sen 85 kilo üzerinde isen ona göre yatak, eğer senin özel bir rahatsızlığın şikayetin varsa ona göre bir yatak alman gerektiğidir. ama hayır ben daha çok biliyorum ohooo yatak dedinmi kitabını yazarım senin yardımına ihtiyacım yok bu kaç para sen onu söyle diyorsan eh artık yapacak birşey yok burda biz şahsen dürüst bir satıcı olarak müşterimize bütcesine ve onun sağlığına en uygun ürünü önermekle yükümlüyüz, daha ucuz yada pahalı olan mal iyi maldır felsefesiyle hareket edip gene müşteri kendi bildiğini yapacaksa zaten biz o müşteriye hiç bir şey yapmıyoruz kendisi tüm mağazayı gezip bizide peşinden sürükleyip, çünki baktığı şey bir elektronik alet yada beyaz eşya değil mecbur peşinden gidip onun “Bu kaç para, Bu kaç para?…” sorularına her seferinde listeden tek tek kontrol edip cevap vermek zorundayız….. canı sıkılıp mağaza da gezmek isteyen müşteri hiç olmazsa bir yatak mağazasına uğramasın, dediğin gibi alış veriş merkezine gitsin, daha çok böyle satış elemanlarını uğraştırmayacağı üzerinde fiyat etiketleri olan ürünlere filan baksın…
   

 3. orcoon dedi ki:

  evet!! kesinlikle yatak bakmak konusunda size katılıyorum  :) kendimi yatak bakan ukala bir müşteri olarak göremiyorum bile!?!? ulan hayvan madem canın sıkılıyor git giyim mağazasına yada elektronik mağazasına!!! ama yatak gerçekten komik :D
  saygılar..

 4. ahmettatar dedi ki:

  @Ümit Çevik ben de şiddetle katılıyorum yazdıklarınıza.. Ben de müşteri olarak birçok mağazaya giriyorum belki bende bu kaç para diye soruyorum ama gerçekten beğendiğim ürünün fiyatını soruyorum.. Eğer fiyatı uygunsa deneyebilirmiyim bakabilirmiyim diyip inceliyorum yahut deniyorum.. Eğer yine beğendiysem alıyorum ve çıkıyorum.. Eğer beğenmediğim bir yanını farkedersem burası hoşuma gitmedi şöyle olanı varmı diye soruyorum yoksa etrafı gözümle süzüp ilgimi çeken birşey varmı diye bakınıyorum çıkıp gidiyorum.. Geçen oliviumda cons mağazasına gittim kız geldi sordu ne bakmıştınız diye bende pantolon sweatshit falan dedim gösterdi modelleri bende en büyük bedenlerini denemek için aldım bir modeli beğendim bundan kaçtane var dedim 3 tane füme 1 tane siyah renginden var o bedenden dedi bende tamam hepsini alayım dedim aldım çıktım.. Kız yanıma gelip yardımcı olmasa ben hayatta bulamaz salak salak bakınır giderdim bunlar bana olmaz diyerek.. Yani satıcının ilgilenmesi benim hoşuma gidiyor açıkçası.. Bizim mağazaya gelenlerle ilgilenmek için hemen yanlarına gidiyorum hoşgeldiniz diyorum ne lazım falan deyip fiyatlarını söylüyorum tek tek zaten alıcı değilse çok pahalı gibi söylenmeye başlıyorlar hemen işte o vakit ben arkamı dönüp uzaklaşıyorum o müşterinin yanından o da çıkıp gidiyor zaten.. Bir de hırsızlık olayları oluyor müşteri kılığında giripte hırsızlık yapanlar oluyor onun için de mağazadakiler müşteriyi izlemek zorunda kalıyor yakın takibe almak zorunda kalıyor.. Hele ki kalabalık bir haldeyse mağaza o zaman o fırsatçılar kalabalıkta kamufle olabilmek için özellikle öyle anlarda giriyorlar.. Mecburen her müşteriyi dikkatle takip etmek zorunda kalıyor mağaza çalışanları.. Satıcının ilgilenmesinden rahatsız olan müşteri de var ilgilenmeyince kızan müşteri de var.. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.. Allah yardımcımız olsun ya vallahi zor iş insanlara birşey anlatmak sabır isteyen iş..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir