Bu site kişi ve kuruluşların haklarına her zaman saygılıdır ve aynı saygıyı hak ettiğini düşünür


Hayatım boyunca öğrenmediğim hukuksal mevzuatı şu son 10 ay içerisinde bu site sayesinde öğrenmişimdir. İşin içine girdikçe ve yayınladığınız içerik zamanla bir yerde kamuya mal olmaya başladıkça şartlar size ister istemez sorumluluk sahibi olduğunuzu hatırlatmaya başlıyor, özellikle hakkında eleştiri yaptığınız veya yer yer yargıladığınız firmalara karşı.

İnanın Egonomik.com’a firmalarla ilgili yazdığımız yazılar hakkında gelen tehditlere her defasında kulak asıyor olsaydık bu sitede bir tane bile “egonomikçe” yazı kalmazdı. Şimdiye kadar en fazla 3 veya 4 yazıda düzeltme yapmışızdır o da firma hakkında acımasızca davrandığımıza kanaat getirdiğimiz veya gerçekten haksızlık yaptığımızı düşündüğümüz içindir.

Esas sözünü etmek istediğim konuya gelecek olursak; dün Mybilet.com yetkililerinden “Hırsızlar sınır tanımıyor!” başlıklı yazısı için yazarlarımızdan Semih’e ulaşmak istedikleriyle ilgili gayet nazik üsluplu bir e-mail aldım, belli ki firma Semih’in kredi kartı bilgilerinin belki de Mybilet.com gişelerinden birinden çalınmış olabileceğini düşündüğünü ifade etmesinden ötürü rahatsızlık duymuştu ve konuyla ilgili görüşmek üzere kendisine ulaşmaya çalışıyordu. İşin aslı firma Semih bu yazıyı yazmadan çok önce kendilerine ulaşmak için çaba sarfettiği zaman yapması gereken şeyi yapıyor, yani olayı baştan halletmek yerine durum firma hakkında eleştirel bir yazı olarak vücut bulup kitlelere ulaştığı zaman harekete geçiyordu. Neyse sonuç olarak zararın neresinden dönülse kârdır düşüncesinde olduklarını varsayarak Semih’in iletişim bilgilerini kendilerine iletip firmadan gelecek olan düzeltme yazısı veya ricasını beklemeye başladım, fakat bir süre sonra hiç beklemediğim bir tepkiyle inanılmaz bir şok yaşadım, gelen kutumda Egonomik’in iletişim bölümünden gönderilmiş şöyle bir mesaj vardı:

Gönderen : ahmet hakan arısoy
E-Mail : ahmethakanarisoy@****.com
Web Site : http://www.mybilet.com
IP Adresi : 78.161.51.**
Mesaj : Merhaba, http://www.egonomik.com/tag/mybilet/ başlığı altında geçen yazının gerçekle ilgisi yoktur. Konu yasal platforma taşınmadan önce yazıyı yayından kaldırınız. reysaş holding gibi büyük bir firmanın şirketi olan mybiletin , bu şekilde anılmasının sonucu sizler için maddi ve manevi zararlarla sonuçlanır. saygılarımla, Ahmet Hakan ARISOY Avukat

İlk önce gayrı resmi üsluba mı içerleyeyim yoksa kosoca bir holdingin haklarında sarf edilecek en ufak bir eleştiriye dahi tahammül göstermeden muhattaplarını küçümseyen ve daha kötüsü emir veren bir yaklaşımla tehdit etmesine mi sinirleneyim karar veremedim. Bir başkası böyle bir durumda ne yapardı bilmiyorum fakat bizim açımızdan konu Semih’e, vesilesiyle Semih’in avukatına intikal etti ve kendini firmanın avukatı olarak tanıtan kişiye detaylı bir “her türlü hukuksal süreç için hazır olunduğu” yanıtı verildi.

Bu yanıttan bir süre sonra gün içerisinde gelişen telefon ve e-mail trafiği neticesinde öğrendim ki kendini firma avukatı olarak tanıtan kişinin aslında ne Mybilet.com ne de bağlı bulunduğu firma olan Reysaş Holding ile hiç bir alakası yokmuş. Yani firma açık bir dille holding bünyesinde bu isimde bir avukat olmadığını ifade etmiş.

Herhangi biri Egonomik.com iletişim formu aracılığıyla bize ulaştığında IP adresi gibi bazı bilgilerinin tarafımızca kayıt altında tutulacağını Kullanım Sözleşmesi gereği kabul etmiş sayılıyor. Yani kişisel hak ve özgürlüklerime müdahale etmeye çalışan, beni, yine site kullanım sözleşmesi gereği sorumlu olmadığım bir durum için üstü kapalı bir üslupla ve daha önemlisi sahte bir kimlikle tehdit ederek kesin ifadeler içeren söylemleriyle bir yerde adalet sisteminin önceden rahatlıkla kestirilebilir bir işleyişe sahip olduğunu, haliyle olası bir davada güçlüden taraf olacağını ve henüz görülmemiş bir davanın sonucunda maddi ve manevi açıdan zarar göreceğimi ifade eden bu vatandaş, ifadeleriyle şahsım üzerinde oluşabilecek maddi manevi tüm zararların tazmini için başvurabileceğim hukuki merciilerce söz konusu IP adresi kullanılarak kendisinin gerçek kimlik bilgilerine ulaşılabileceğini teyit ediyor. “Sahte avukat” olmak o kadar da zor bir şey olmasa gerek…

Netice itibariyle firma yetkilileri site yazarımız Semih ile detaylı ve samimi bir görüşme gerçekleştirerek, normalde olması gerektiği gibi bir konuşmayla yazının kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılabilecek doneler içerdiğini hatırlatıyor ve gerekenin yapılmasını rica ediyor, bu rica neticesinde de söz konusu yazıda gerekli düzenlemeler yapılarak yazıda geçen olayların Mybilet.com ile hiç bir ilgisi olmadığı, sitenin ve yazarlarının kişi ve kurumların haklarına duyduğu saygının bir göstergesi olarak altı çizilerek belirtiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Umut Benzer dedi ki:

    İletişim formunu kullanan ve yorum yazan “bazı insanlar” içindir yazdığım, mybiletle ve bu yazıyla alakası yoktur:
    “Mallık parayla değil ki.”
    Buyurun yazdım.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir