Bu yıl itibariyle hayatımdan çıkardığım tüm eski dostlarıma: Diyar Pala ft. Sansar – Şerefsiz

Diyar Pala ft. SansarŞerefsiz [Download] [audio:http://www.egonomik.com/mp3/rap/Diyar_Pala_ft_Sansar-Serefsiz.mp3]

2013 yılı insanları tanıma konusunda hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. İnsan kaç yaşına gelirse gelsin kesinlikle tecrübesine, birikimine güvenip “ne oldum” dememeliymiş, bunu bir kere daha öğrendim.

Memlekette vuku bulan siyasi bir karışıklığın birey olarak üzerimde bu tür bir etki yaratacağına inanın ihtimal vermezdim. Çok değil birkaç ay öncesine kadar insanları inançlarına, siyasi görüşlerine göre ayırmayan, herkesin temelde samimi olabileceğine inanan biriydim. Şu anda ise hepsi bir kenara, kalbinde Allah korkusu olmayan kişiden kendi adıma hayır beklemiyorum ve kalan ömrümde de bu kişilerle olan ilişkilerimi minimum düzeyde tutmaya gayret edeceğim. Çünkü Allah’tan korkmayan insanın fırsatını bulduğunda ne kadar küçülebileceğini, insanlık, akrabalık, arkadaşlık ve ahlak gibi tüm değerleri nasıl bir kalemde silip atabileceğini, ayaklar alabileceğini üzüntü ve şaşkınlık içerisinde gözlemledim. Benim “Aman kırılmasın, aramız bozulmasın” diye kelimelerimi özenle seçerek yaklaştığım insanların, siyasi görüş farklılıklarımızı ilişkilerimizin önüne koymaktan, dahası kendi görüşlerini savunmak adına kalp kırmaktan, tüm ortak mazileri hırçın bir tutumla silip atmaktan asla çekinmiyor olmaları, 29 yaşında sahip olduğum bu ilişkileri bir kere daha gözden geçirme ihtiyacı hissetmeme neden oldu.

Şu yaşıma kadar 80 dönemi gibi olaylarda, Türk-Kürt kavgalarında asıl suçlunun hep kardeşler arasına nifak sokan, onları kutuplaştıran karanlık güçler olduğuna inanırdım. Ancak artık biliyorum ki esas suçlu onlar değil, karşılarına çıkan ilk fırsatta kardeşlerini düşman belleme potansiyeline sahip olan “şerefsiz” insanlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

12 Yorum

 1. Bünyamin dedi ki:

  https://www.youtube.com/watch?v=pYRp-Rvc3-Q

 2. Tarık dedi ki:

  Çok pis giydirmişsin hacı abi ama belli ki haketmişler. Ne diyelim herşey olacağına varır sıkma canını.

 3. aorhan dedi ki:

  En acı verici olanı da bu aslında. Ya tuttuğu takım için ya siyasi görüşü için ya etnik kökeni için bir kalemde arkadaşlık, dostluk siliniyor. Bence insanların düşünceleri yani siyasi düşünceleri yüzünden yargılamamak lazım. Üniversitedeki en yakın arkadaşlarımdan birisi komünist, diğeri muhafazakar, birisi ülkücü idi. Ve biz bir grup olarak yani bu saydıklarımla beraber tüm aktiviteleri, gezmeyi tozmayı, ders çalışmayı beraber yapardık ve halen görüşüyoruz. Yani bence insanlar biraz daha dikkatli olmalı siyasi görüşü başka bir şeye dönüştürmesinler.

  • Samet dedi ki:

   Olması gereken de bu değilmidir zaten. Ufak tefek konular yüzünden arkadaşlığını bozanların kişiliği, karakteri tam oturmayan insanlar zaten.

 4. kralizasyon dedi ki:

  Download linkini vermen ne kadar doğru abi?

 5. Trk dedi ki:

  İnan seni çok iyi anlıyorum.Benim ki de aynı durum.Ama katlanıyoruz sahte gülüşler, içi boş dostluklara.Yoksa insan yalnız kalıyor Caner kardeşim sana da tavsiyem ortada olacaksın işte.(Sadece siyasi değil) İçini sen biliyorsun aslından şaşmadan uyum sağlamak lazım..En huzurlu olduğum yer evimdir. Çağırsalar yanlarına bir gider dört gitmem.Ama tamamen de koparmam sen de koparma ipleri kendine de iyi davran kardeşim.Önemli olduğunu bildiğin sürece de sorun yok.

 6. umit dedi ki:

  ne bişey anlatabilirsin ne dinleyen olur.. http://www.youtube.com/watch?v=L6JVyeygB14

 7. Korhan dedi ki:

  kaldık mı yine biz bize..

 8. tık dedi ki:

  genelde yorum yazmam, hatta hiç yazmam diyebilirim.
  konu ilgimi çekti, bizimde yaş kemale erdi bir kaç satır yazayım dedim.
  eskiden sağcı solcu vardı, sonra türk kürt çıktı şimdide alevi sünni çıkartmaya çalışıyorlar
  yurt dışını çok gezmiş biri olarak şunu söyleyim her ülkede mesela yunanistanda yunan makedon, ispanyada bask, ingilterede iskoç liste böyle uzar gider
  bunu destekleyen siyonizim ve kardeşler arasına infak sokanlar suçlu ve son söylediğinizede katılıyorum, ilk fırsatta düşman bellemede olayı sanki bekleyenler var gibi.
  insanları en zayıf noktalardan vuruyorlar, işsizlik, medya, para….
  yanlış yapan yaptığıyla kalıyor hep bunlar kazanıyor
  yani bence bu olaylar iki tarafta kaybediyor bir tek bu emparyalisler kazanıyor,
  son olaya gelecek olursak giden gitsin, kimler gitti bu gönülden…
  son olarak şunu eklemek istiyorum , istisnaları bir kenara bırakıp çoğunluğa bakacak olursak, kürt kardeşlerimizin kendini artık düzeltmesi gerekir, okula gidersin nerede pislik biri var kürt çıkar, mahallede orası kürt mahallesi uzak dur, üniye gidersin nerede zararlı kişiler var kürt, şehir merkezine gidersin parkta milleti rahatsız eden tipler kürt, askere gidersin nefret ettiğin tipler kürt çıkar vs… artık bu şekilde anılmak yerine güzel ahlakları ile anılan bir topluluk olsalarda bizde övsek.
  bu arada ben greekim yani türk kürt olayının dışından biriyim.

 9. Ömer Çıtak dedi ki:

  Abi senin sayende eskiden kulaklığımdan düşmeyipte şimdi unutmaya yüz tutmuş şarkıları tekrardan dinliyorum. Teşekkürler :)

 10. Şüpheli dedi ki:

  Eski parça ama güzel parça. Sansarın sevdiğim tek parçası. Gerçi şarkıya güzellik katan Diyar. :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir