Bugün 30 yaşına girdim

Bugün yeni ve bir o kadar ilginç bir gün. Bugün, “İşte geldik gidiyoruz” derken, hayat merdivenlerinin 30. basamağına kadar tırmandığımı fark ettiğim gün. Evet “fark ettiğim” zira bu yaş ile bu kadar çabuk tanışacağıma inanın hiç ihtimal vermemiştim.

Büyükler hep söylerlerdi biz de bir o kadar kulak asmazdık “Ömür çok kısa” diye, harbiden de öyleymiş bre. Ben ne ara liseyi bitirdim, ne ara muhasebe bölümünü bıraktım, ne ara hovardalıktan elimi eteğimi çekip iş hayatına atıldım da Kocaeli’ye yerleştim hiç bilmiyorum. Öylecenek, kötü organize edilmiş bir düğünün kayınço tarafından çekilen amatör video kayıtlarını izlermişcesine geçti gitti 30 yıl.

20’ler iyidi arkadaş, 20’ler candı. 20’li yaşlarda herkes ne güzel abiydi ablaydı. 30 ise amca ve teyzelerin başladığı bir dönem. “Ne olsa yerim, alayını gömerim” cümlesinin yerini “Şunda çok fazla yağ var, şu midemi ekşitiyor, şu kilo yapıyor” türü pinpirikliklere bıraktığı bir dönem. Sırf karşı cinsten biri ile hayatınızı birleştirip aynı evde yaşamaya başlamadınız diye sizde bir anormallik olduğunu düşünen akrabalarınızın sayısının arttığı, çoluk çocuk sahibi arkadaşlarınızın aynı oranda artıp bekarların sayısının azaldığı bir dönem. Valla bak, buraya gelinceye kadar hep seçme şansınız olduğunu düşünür, özgüveniniz cebinizde rahat rahat takılırsınız. Ancak 30 yaşınıza geldiğinizde hala bekarsanız, evrenin size anneniz, akrabalarınız ve arkadaşlarınız aracılığıyla Şükran Teyze’nin kızını, Ahmet’in kuzenini ayarlamaya çalıştığına, tabiri caizse elde kalan seçeneklerden birini bir an önce kakalamaya çalıştığına şahit olursunuz. Koca devran size el birliğiyle sürekli köprüden önceki son çıkışı kaçırmak üzere olan şöförün stresini yaşatır.

30 yaşına girmenin güzel tarafları da yok değil tabi. Mesela marketten 2 paket 6’lı Çokomel’i sanki birilerinin çocuklarına hediye alıyormuşsunuz gibi alıp, “Alerji olursun, pipin düşer” diye tehdit edilmediğiniz bir ortamda rahat rahat yiyebiliyorsunuz. “Yahu ne olacak bu ekonominin hali marketçi başı? Dolar almış yürümüş, benzin hepten şey olmuş değil canııım… Koy ordan iki paket de jelibon koy…” türü diyaloglarla “Ben kendime almıyorum, ne alacam eşek kadar adamım, eşin dostun çocukları var onlara alıyorum” mesajını verebildiğiniz sürece Kinder Sürprizlerle, Dido’larla aranızda hiçbir engel kalmıyor.

Aynaya baktığınızda saçlarınıza yer yer düşmüş olan beyazlar bir yandan “Eskiyorum lan” diye düşündürse de hemen arkasından olgunlaştığınızı da hissettiriyor. 5 kiloluk çamaşır makinası ile battaniye yıkanmayacağı için ölü yatırım olduğu, kuru fasülyenin geceden ıslatılırsa daha rahat piştiği, gaz yapmadığı, önemli olanın para ve iş değil aile ve sağlık olduğu, apartman yöneticilerinin milyarlarca ışık yılı uzaktaki bir gezegenden gelen insan formuna bürünmüş uzaylı yaratıklar olduğu gibi gerekli gereksiz milyonlarca bilgi ile dolduğunuzu ve ufaktan ufaktan soru soran kişi konumundan soru sorulan kişi konumuna geçmeye başladığınızı fark ediyorsunuz.

Bugün geriye dönüp baktığımda bana acısıyla tatlısıyla çok güzel bir 30 yıl bahşedildiğini görüyorum, Allah’ıma şükürler olsun. “Ah ulan şimdiki aklım olacaktı ki…” türü cümlelerle söze başlamak benim hayat görüşüme aykırı, eğer geçmişe dönme imkanım olsaydı yine aynı yollardan yürür, bir kaçı hariç yine aynı hataları yapardım. Nasıl desem hayatın şifresini bir nebze olsun çözdüğüme inanıyorum. Hayat zincirleme reaksiyonlarla, sürprizlerle dolu maceralı bir yol. Bu yolda attığımız adımlar (doğru veya yanlış) bizi biz yapıyor ve gelecekte aklımızın ucundan bile geçmesi mümkün olmayan mucizelerin vuku bulmasına neden oluyor. O yüzden 30 yıllık ömrümün son 5 yılında benimle birlikte olan sevgili dostlarım, bu kardeşinizin sizlere nacizane tavsiyesi şudur ki; icralık olmuş borçların, gecikmiş dükkan kiralarının, sınavların, bütünlemelerin, siyasetin, kötü giden ekonominin, endişenin ve gelecek kaygısının alayına “Bir süre sonra seni gülümseyerek hatırlayacağım lanet olası dert, lanet olası tasa!” diye hastır çekin, hepsini tavşan kanı bir bardak sıcak çayın buharına salın gitsin. Kolay olduğu için değil, yapabildiğiniz için yapın, öyle ki daha nice yılları hep birlikte güle eğlene geçirelim.

Muhabbetle…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

26 Yorum

 1. Usluer dedi ki:

  Allah yeni yaşında sağlık ve sıhhat versin inşallah abi.

  Bu işler nasip kısmet ama evlenmeyi düşünmüyor musun? :)

 2. Hakan dedi ki:

  bey arkadaş keyfimkaçtı şimdi

 3. EyyuBi dedi ki:

  Cok iyiydi be. Iyi şeysilerin sadece yazisi bile alıp götürüyor insani.
  Doğum günün kutlu olsun. Saglikli huzurlu mutlu . :)

 4. DirtyMind dedi ki:

  Fani dünyaya duhul oluşunun sene-i devriyesi mübarek olsun abi. Ben daha 21’deyim ve çok yaşlandığımı hissediyorum. Yani şimdi yeniden üni sınavına hazırlanıyorum ve aklımda şu soru var: “Ulan o kadar hazırlanıyoruz, kazanıp farklı üniversiteye geçsek yaş olacak 22, 4 yıl da üniversitede okusak 26-27 yaşında mezun olmuş olacağız. 1 yıl da askerlik falan desek etti mi 28… Çıtı pıtı genç olduğumuz dönemlerde böyle saçmalıklarla uğraşacağız ve iş hayatına atılmamız 28-29 olacak. Geriye ne kaldı?” Gerçek hayat çok kısa ya. İnsan yaşamaya korkuyor.

 5. Muhammet dedi ki:

  Nice senelere Caner Abi! Okurken 30’a merdiven yasladığı mı fark ettim.. Canım sıkıldı. :|

 6. ümit dedi ki:

  Kardeşim hep birlikte nice mutlu yıllara inşallah =)

 7. Muhammet dedi ki:

  Vay be. Gözlerim doldu okurken. Allah uzun ve güzel ömürler versin Caner. Doğum günün kutlu olsun. Seni kişisel olarak tanıyamasak da, duygularını yüreğimizde hissediyor, sana can’ı gönülden destek veriyoruz. Lütfen bizi bırakma, olur mu? Bir gün evlenirsen, çocuğun olursa bile buralara yaz. Issız bırakma buraları.

 8. Mustafa dedi ki:

  İyiki doğdun, daha nice mutlu, huzurlu, sağlıklı ve Egonomik’li yıllar dilerim.

 9. ismail dedi ki:

  Kardeşim nice güzel senelere aynı pisikoliji bende de var yapacak birşey yok Allahtan hayırlısını dileyelim hepimiz için.

 10. Varol dedi ki:

  Nice mutlu yıllara… ;)

 11. Seyhan Yüksel dedi ki:

  O vakit diyorum sana :)

 12. srp dedi ki:

  15 yaş var orta yaş bunalımına girmen için relax ^_^
  feysinde duvarına yazdım ama gitmedi sanırım arkadaşım, doğum günün kutlu olsun bundan sonraki yaşamında da geriye baktığında pişmanlıkların olmaz inşallah.

 13. Halis dedi ki:

  doğum günü kutlu olsun üstad :) emekliliğe ne kadar kaldı :)

 14. Sezer dedi ki:

  Allah sana hayırlı bir ömür, bereketli vakit ve ilham dolu bir gelecek versin.
  Ve tabii her ne kadar istemiyor olduğun mesajını çıkarsak da bu yazıdan ve öncekilerden, yanında huzur bulacağın bir eş versin.
  Bazen en çok ihtiyacımız olan şey, yokluğunu en az hissettiğimizdir.

 15. Bilgehan dedi ki:

  Sağlıklı, sıhatli, afiyetli, imanlı, sevdiklerinle daha nice senelere.

 16. Özkan ÖZSERT dedi ki:

  Okurken duygulandım be abi. Artık yaşlandım filan edasıyla bizi burada tek başımıza bırakıp gitmezsin umarım :D “Sen yaşlanmadın, sen bizim için hala küçük bir fsadfs.” Nice yıllara abim.

 17. Ali dedi ki:

  Yolun yarısına az kalmış abicim. Diğer yarısı ilk yarıdan daha hayırlı geçer inşallah :)

 18. Ali dedi ki:

  Allah uzun ömürler versin daha mutlu olasın inşallah

 19. burhan dedi ki:

  Nice mutlu yıllara Caner kardeşim Allah sıhhat, sağlık versin yüzünü güldürsün

  iyi çalışmalar

 20. Caner Öncel dedi ki:

  Hepinize ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ederim arkadaşlar. İyi ki varsınız ve İnşallah daha nice yılları yine hep birlikte deviririz :)

 21. yılmaz tek dedi ki:

  mutlu yıllar caner, son paragrafının üzerine düşündüm, düşündüm.. vala bir blog yazısında bu kadar düşündürücü bir yazı okuyacağımı tahmin etmemiştim.

 22. Burak dedi ki:

  Geçmiş doğum günün kutlu olsun abi, sevdiklerinle beraber nice mutlu yaşlara. İnşallah bir gün “30’lu yaşlar ne iyiydi herkes amcaydı teyzeydi” diye giriş yaptığın paragraflarını da okuruz. :)

 23. yetersiz terbiye dedi ki:

  Ohoo sen yolu yarılamışsın öbür tarafta yok yazıyorlar ehehehe. Şaka maka iyiki doğdun mutlu yıllar

 24. tolga dedi ki:

  Caner şunu hiç bir zaman unutma : Ölüm var.ne yaptın gani dünyada derlerse cevabin olsun.Allah affetsin seni nice yıllara inş

 25. ASİYE dedi ki:

  yazıyı çok çok beğendim :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.