Bunun insanlık dışı olduğunu “hala” düşünüyor musunuz?

Annem her zaman söyler “Hayvanları sevmeyen insanda merhamet olmaz” diye. Biz bu düsturla büyüdük. Kediler, köpekler ve yaşam bahşedilmiş tüm canlılar bizim için değerlidir, kıymetlidir, tıpkı diğer herkeste olması gerektiği gibi.

Biz insanlar kendimizi dünyanın merkezine koymayı çok seviyoruz. Her şeyin bizim olduğunu, istediğimiz canlıya istediğimiz gibi zulmedebilme özgürlüğüne sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bitkilerin bile acı veren uyaranlar karşısında çeşitli kimyevi tepkiler gösterdiği, bir başka deyişle insanlar gibi acı çektiği araştırmalar sonucu ortaya konulmuş durumda. Bu halde dünyayı ve yaşamı paylaştığımız, sahibi değil ortağı olduğumuz canlılara karşı sergilediğimiz zalimce tavırlar ancak cehaletimizle açıklanabilir. Çocuklar da istisnai durumlar haricinde zalimdirler mesela, çünkü eylemlerinin doğuracağı sonuçları idrak edebilecek potansiyele yaşları itibariyle henüz erişmemişlerdir, bilmezler.

Yukarıda gördüğünüz –veya Youtube engeli dolayısıyla göremediğiniz– video Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği isimli telaffuzu ve hatırlanması son derece zor olan bir organizasyon tarafından hazırlanmış. Tam da “Ulan bizim memlekette neden hayvanları konu edinen adam akıllı bir oluşum yok” diye düşünürken karşıma çıktı. Dokunaklı ve yerinde bir mesaj vermişler. Kendilerine PETA gibi en azından kısaltması daha akılda kalıcı olan bir isim bulmalarını tavsiye ediyor ve duyarlılıkları için canı gönülden teşekkür ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

2 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir