Cafe, restoran açarken yapılması gereken işlemler

Eğer cafe veya restoran açmak hayaliniz ise bu hayali gerçekleştirmek için peşinden gitmeniz gerekir. Hayallerinizi takip ettiğiniz yolda ihtiyacınız olanlar ve yapmanız gereken işlemler ile ilgili bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bilgisiz bir şekilde yola çıkmanız, çeşitli hatalar yapmanıza ve hayalinizin gecikmesine sebep olabilir. Siz de restoran veya cafe açmak için yapmanız gerekenleri öğrenerek hayalinizi gerçekleştirmek için adım atabilirsiniz.

Cafe, Restoran Açarken İhtiyacınız Olanlar

Cafe veya restoran gibi işletmeler oldukça yüksek kâr getiren yerlerdir. Bu tür işletmeleri yönetmek oldukça keyifli ve avantajlı olabilir. Fakat her işletme türünde olduğu gibi cafeleri ve restoranları açarken de ihtiyacınız olan belirli materyaller bulunmaktadır. “Restoran açmak istiyorum” diyorsanız ilk olarak işletmenizin bulunmasını istediğiniz bölgeyi belirlemeniz gerekir. Bu karar özellikle sahip olmanız gereken sermaye ile doğrudan ilişkilidir. Günümüzde dükkan kiraları ve satış fiyatları her yerde aynı değildir. Bölgeden bölgeye, şehirden şehre hatta ilçeden ilçeye değişen fiyatlar, karar aşamanızda önemli bir unsurdur. İşletmeyi açmak istediğiniz yeri belirledikten sonra ortalama bir bütçe planı oluşturmanız gerekir. Restoranlar oldukça avantajlı işletmeler olsalar da, başlangıçta belirli bir sermayeye ihtiyacınız olur. Bütçenizde dükkanınız için gerekli olan miktarın yanı sıra, gerekli belgeler ve dükkan içi düzenlemeler için de yeterli miktar bulunduğundan emin olmalısınız. Yeterli miktarın bütçenizde bulunduğuna emin olduğunuzda geri kalan işlemleri gerçekleştirmek için işe koyulabilirsiniz.

Cafe, Restoran Açmak İçin Gerekli Belgeler

Cafe ve restoran gibi işletmeleri açarken gerekli bazı yasal işlemler ve belgeler bulunmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmeden veya eksik olarak gerçekleşmesi işletmenin açılmaya çalışılması yasal sorunları beraberinde getirebilir. Bu sebeple bu işlemlere gerekli özen ve dikkati göstermeniz önemlidir. İlk olarak bazı başvurular yapmanız gerekir. Bu işlemler restoranınızın fatura kesilebilir yasal bir işletme haline gelmesini sağlar. İlk olarak vergi dairesine başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İkinci aşamada eğer şahıs şirketi açmak istiyorsanız bulunduğunuz şehrin ticaret odalarına başvuru yapmanız gerekir. Daha sonra işletmenizde işe alım yapıp yapmayacağınıza karar vermelisiniz. Eğer işe alım yapacaksanız sigortalarının sağlanması için SGK başvuru yapmalısınız. Ayrıca yine bulunduğunuz bölgenin belediyesine ruhsat başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Restoranlar ve cafeler gıda satışının bulunduğu işletmeler olduğu için il veya ilçe tarım müdürlüklerine izin belgesi için başvurmanız gerekir. Şahıs şirketi açmak için gerekli evraklar tamamlandığında iş yeriniz ile ilgili tüm düzenlemeleri güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Cafe, Restoran Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

Cafe ve restoranlar, herkesin sık gittiği mekanlar oldukları için işletmecilerine finansal açıdan büyük avantaj sağlayan işletmelerdir. Fakat bu işletmelerin başarılı olması için de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaların başında işletmenizi açacağınız bölgeyi seçmek gelir. Son yıllarda nüfus yoğunluğunun olduğu bölgeler sürekli olarak değişim göstermektedir. Cafe açacağınız alanı seçerken bu yoğunluğu dikkate almanız gerekir. Örneğin, işletmenizi turistlerin uğrak yeri olan tarihi yerlerin çevresinde veya çok fazla okul, işyerinin bulunduğu kalabalık bölgelerde açabilirsiniz. Önemli olan cafenizin uğrak noktalarda olmasıdır. Şahıs şirketi açmak için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra işletme üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmalısınız. Günümüz trendlerini takip ederek insanların dikkatini çekecek dekorasyonlar, menüler düzenleyebilirsiniz. İşletmenizi açarken bütçe yöntemini de dikkate almanız gereklidir. İşletmenin aylık giderlerini hesaplayarak açılış öncesi bu giderler için yeterli bütçenizin olduğundan emin olmalısınız. Giderler olarak aylık KDV, çalışan ücretleri ve sigorta primleri, malzeme giderleri göz önüne alınmalıdır. Tüm bu detayları dikkate alarak gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra işletmenizi gönül rahatlığıyla açabilirsiniz.

* Güncel mevzuat, yukarıda listeli bilgilerden farklılık gösterebilir. Her ilgili belediyenin uygulamaya koyduğu ruhsat işlemleri farklılık gösterebilir.

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir