Çalışırken dinginliğinizi ve verimliliğinizi arttırmaya yardımcı olacak şarkılar

Egonomik laboratuvarlarında yaptığımız titiz incelemeler ve araştırmalar sonucu gördük ki, özellikle bilgisayar başında çalışan kimselerin %89’u müzik dinlemeleri halinde çok daha verimli sonuçlar elde ediyor. Daha sonra imkanlarımız elvermediği için fason olarak dışarıya yaptırdığımız araştırmalar da bize, agresif melodilerden ve sözlerden uzak, dinlerken insana zihninde kendi hayali klibini çektiren orta şeker tınılı şarkıların bu verimi en az %8.7 arttırdığını gösterdi.

Tüm bu araştırmalardan elde ettiğimiz verileri bir bilişim firmasının 4 kişilik developer ekibi üzerinde yaklaşık 2 sene boyunca uygulamalı olarak gözlemledik. Sonuç şaşırtıcıydı. Developerlar iç bayacak kadar slow olan şarkılara “Aga canımız gitti bu ne böyle sabah sabah” türü tepkiler verirlerken, agresif, hızlı şarkıları, konsantrasyonlarını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle günün hangi saatinde olursa olsun sesleri kısılması gereken rahatsız edici gürültüler olarak yorumluyorlardı.

Uzun ve zahmetli çabalarımız sonucu, farklı zevklere sahip olan kimselerin ortak biçimde sevdiği, çalışırken kafa sallamak suretiyle eşlik ettiği şarkıların bir listesini çıkardık. Kod adı süzme yoğurt olan bu listemizi ilk kez ve sadece siz pek kıymetli Egonomik-severlerle paylaşıyoruz. Ofisinizde çalın, dinleyin, dinletin. Olur da herhangi bir şarkı için “Hacı bu ne yeaa çevir şunu lütfan” türü bir tepki alırsanız bize gelin. Biz sizin yerinize çıkıntılık yapan o elemana “Sen müzikten ne anlarsın ulan, çık git… Git o ofisten” içerikli bir e-posta göndeririz.

Aloe Blacc – I Need A Dollar

Noora Noor – Forget What I Said

Bill Withers – Ain’t No Sunshine

Sting – Englishman In New York

Nina Simone – Don’t Let Me Be Misunderstood

Jack Scott – Goodbye Baby

Marc Almond & Gene Pitney – Something`s Gotten Hold Of My Heart

Rena Dallia – Gul Bahar

Barry White – You Sexy Thing

Bobby McFerrin – Don’t Worry Be Happy

Blue – One Love

Erica Jennings – Its A Lovely Day

Otis Redding – (Sitting On) The Dock Of The Bay

Seal – Stand By Me

Hot Chocolate- You Sexy Thing

Bill Withers – Use Me

Roy Orbison – Oh Pretty Woman

Frank Sinatra Fly Me To The Moon

Sandra – Maria Magdalena

Bob Marley – Sweat (A Lalala Long)

Gnarls Barkley – Crazy

Nancy Sinatra Bang Bang

Zamanla güncellenecek olan listenin tamamına şu adresten erişebilirsiniz. Ek olarak, listemizde Türkçe şarkılara yer vermeyi biz de çok isterdik ancak takdir edersiniz ki ülkemizde “Birileri yannışlıkla sitesine bizim büzüklerden birisini kosun da ganını iliğini sömürüverelim” diye fırsat kollayan kodamanlar var. Müziğe; duyguları ifade etmek, paylaşmak, birlikte sevinmek, birlikte üzülmek için var olan, insanlık tarihinin en eski sanat dallarından biri olarak değil de bir ticaret aracı olarak bakmaya devam ettikleri sürece ne yazık ki bizler de hissiyatımızı başka dillerde paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. Hasan Köroğlu dedi ki:

  10 Numara 5 Yıldız bir çalışma olmuş, bize de yaymak düşer. Elleinize sağlık.

 2. Eren Can dedi ki:

  Çok güzel bir liste olmuş gerçekten bir tanede benden :)
  http://www.youtube.com/watch?v=eDdI7GhZSQA

 3. ahmettatar dedi ki:

  Caner büzük kelimesinin başka anlamları var Caner onu değiştir istersen..:) Bence yaptığımız işle de ilgili dinlediğimiz müziğin temposu yani mesela tasarım yahut kodlama yaparken bunlar dinlenebilir ama hiç bitmeyecek gibi görünen uzun data girişleri sırasında bunları dinleyemem ben şahsen çünkü çalışamam iş bitmez.. Çok hareketli kanımı kaynatacak şarkılar olmalı ki enerjim düşmesin gitgide çalışma tempom da artabilsin… Bazen dikkat dağınıklığına neden olabiliyor yüksek sesle dinlenen hareketli parçalar ama en azından bitmesi gereken işlerin bitmesine yardımcı oluyor o kesin..

 4. Muhammet dedi ki:

  Bunları playlist yapsanız? :D

 5. Mustafa dedi ki:

  Evet evet, çok güzel eline sağlık Caner. Araya birkaç adet İtalyanca şarkıda atıversen dadundan yenmez :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir