Çanakkale Savaşı’nı bir de yaşayanların ağzından dinleyin (Aynalı Tüfek Belgeseli 1-5. bölümler)

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü harikulade bir işe imza atmış ve 80’li yıllarda, halen hayatta olan pek çok Çanakkale gazisi ile gerçekleştirilen söyleşileri derleyerek, o günlere ışık tutan “Aynalı Tüfek” isimli bir belgesel hazırlamış.

Tarih kitaplarında okuduğumuz bir destanın kahramanlarını canlı kanlı işitmek, hislerini, düşüncelerini, savaşın gidişatı hakkındaki yorumlarını direkt onların ağızlarından dinlemek beni gerçekten derinden etkiledi. Düşünsenize, üstlerine “Merak etmeyin akşam çayını İstanbul’da içeceğiz” diye rapor veren küstah İngiliz amirale “Yavaaş” diyen insanlar bunlar. “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum! Siz ölürken kazanacağımız zaman zarfında arkadan yeni askerler gelecektir” emri verilirken, Seyit Onbaşı 215 kiloluk top mermisini sırtlarken orada olan, belki de müzelerde gördüğümüz havada çarpışan mermilerden bazılarını ateşleyen insanlar.

Başbakanlık YEGM’ne içtenlikle teşekkür ediyor, tüm şehitlerimizi sevgi, hasret ve rahmetle anıyoruz.

***

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün belgesel ile ilgili açıklaması

“Kahramanları Çanakkale Zaferini Anlatıyor”

Dünyada eşi benzeri olmayan kahramanlık destanı Çanakkale Savaşlarının hikayesi savaşın gazilerinin ağzından Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan “Aynalı Tüfek-Çanakkale” belgeselinde anlatılıyor.

Genel Müdürlüğümüz Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla, gazi ve şehitlerimizin aziz hatırasına ithafen “Aynalı Tüfek-Çanakkale Belgeselini” hazırladı. BYEGM tarafından hazırlanan belgeselde Çanakkale Savaşlarının şu an hayatta olmayan son gazileri, Edirne’den Diyarbakır’a, Suriye’den Filistin’e omuz omuza mücadele ettiği arkadaşlarının hikayelerini, büyük zaferin hangi şartlarda, nasıl kazanıldığını anlatıyor. Çanakkale Savaşları’na dair fotoğraf ve görüntülerin de yer aldığı arşiv niteliğindeki belgesel sonsuza dek dillerde ve yüreklerde yaşayacak Çanakkale Zaferinin hikayesinin gelecek nesillere aktarılmasına imkan sağlıyor.

Yaklaşık 60 dakikalık “Aynalı Tüfek-Çanakkale Belgeseli” Çanakkale Savaşlarının yıldönümü olan 18 Mart 2015 tarihinde TRT 1’de üç bölüm halinde yayınlanmaya başlayacak.

Gazi ve Şehitlerimizin Aziz Hatırasına…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Musti dedi ki:

    Bilemiyorum İngilizden mi yoksa Yahudiden mi daha çok nefret ediyorum yoksa edilen ihanetlerden mi daha irite oluyorum.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir