Cem Adrian ile düz mantığın sınırlarını zorlamak


Eskiden ne güzel içimden geçenleri olduğu gibi dile getirirdim. Cahillere cahil, denyolara denyo derdim. Ama artık işler eskisi gibi yürümüyor. Yok efendim sen memleketin en büyük internet sağlayıcısı hakkında nasıl ileri geri konuşusun, aman efendim bizim medyumumuz senin söylediğin gibi dolandırıcı değil, vay efendim biz sanatçımıza hırsız dedirtmeyiz gibi sudan sebeplerle önüne gelen avukatını gönderir oldu. Çok şükür henüz ciddi ciddi mahkemeye verilmişliğim yok ama çenemi tutmazsam onun da başıma gelmesi yakındır.

Neyse konumuzla alakası olmayan bu giriş paragrafını bir kenara bırakalım ve Cem Adrian’a gelelim. Kliplerine, posterlerine ve albüm kapaklarına bakınca kendisinin çıplaklık, cinsellik ve eşcinsellik gibi konulara özel bir ilgisinin olduğunu hissediyorum. Tabi tamamen fevri bir his bu, bana öyle geliyor olabilir, ayrıca isteyen paşa gönlünün istediği konuya yatkınlık gösterebilir beni ilgilendirmez. Benim merakımı cezbeden kısa bir süre önce yayınladığı son derece marjinal klibi ve o klip hakkında yaptığı aynı ilginçlikteki yorumlar.

Bilenler zaten biliyor bilmeyenler için özet geçecek (ve istemeyerek amacına ulaşmasına katkı sağlayacak) olursak, klipte bildiğimiz o anlamsız geçişler ve süper sanatsal karelerin yanında bir de kendini cinsel olarak tatmin eden bir erkeğin görüntülerine yer veriliyor. Bir çok insanın rahatsız edici bulduğu ve tepki gösterdiği bu olaya Sevgili Cem Adrian “Ben hiçbir eserimi radyo ve televizyon için üretmedim” şeklinde bir sanatçı yorumu yapmış ve “Siz hiç yapmıyor musunuz? değil… ‘Haftada kaç kere’” diye de eklemiş.

Neresinden tutsam elimde kalıyor… Biraz fesat biri olsaydım “İşte bunlar hep reklam” derdim. Bence sanatçı adaylarınının içerisinde yaşadıkları sosyal topluma hitap edebilecek, ahlaki değerlerini idrak edebilecek yeterlilikte olup olmadıklarını denetleyen, çeşitli testler ve eğitimler sonucu “Tamam, sen şarkı söyleyip klip çekebilirsin” diye ruhsat veren bir kurum olmalı. Eğer Cem Adrian böyle bir kurumun denetiminden geçmiş olsaydı belki de bugün karşımıza insanların evlerinde yaptıkları doğal şeylerin toplum karşısında yapıldığında tepki toplayacağını bilen biri olarak çıkardı.

Sevgili Cem, insanlar kapalı kapılar ardında hâcet gideriyorlar (daha anlaşılır olması açısından: kaka yapıyorlar) ve inanır mısın bunu her gün tekrar edenler var. Çok merak ediyorum, klibinde bu eylemi gerçekleştiren birini oynatsaydın yine aynı şekilde tepki gösterenlere “Nedir yani siz hiç s*çmıyor musunuz?” der miydin?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

13 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir