CNR Ev Tekstili 2011 Fuarında yabancı katılımcılara haksızlık yapılıyor


Dünyanın en büyük 2. ev tekstil fuarı olan Evteks bu seneki organizasyonda çoğunlukla yabancı katılımcıların bulunduğu holde (3.1) çok büyük bir haksızlığa imza attı. Bizzat yaşadığım ve gözlemlediğim olaya göre Suriye, Hindistan ve Irak gibi ülkelerden gelen yabancı katılımcılar, kroki üzerinde görüp yönetimin teminatına göre satın aldıkları alanlarına gelince büyük bir şok yaşadılar zira dünyanın öbür ucundan gelen bu insanlara hiç kimse tecrit edilmiş, basık tavanlı bir alana stand kurmak zorunda kalacaklarını söylememiş.

Standart fuar alanıyla aynı ücretin ödendiği, tepesinde “konferans salonu” yazan fakat konuştuğum fuar çalışanlarının “biz burayı depo olarak kullanıyorduk” dedikleri alan, yukarıdaki tek karelik fotoğraftan da anlaşılabileceği üzere ziyaretçiler tarafından çıkış olarak algılanıyor ve hatta giriş kapısının yarısı dahi farklı bir stand ile kapatılmış (fotoğrafta alana doğru yürürken görülen iki insan ise içerideki standların sahipleri), yani bu hole hiç kimse girmiyor.

Yabancı katılımcıların yönetimi temsil eden insanlarla olan konuyla ilgili diyaloglarına ve tartışmalarına bir çok kez şahit oldum, hatta bir kaç tanesine şahsen dahil olarak bilgi edinmeye çalıştım. İnsanlar açıkca kandırıldıklarını söylüyor ve ödedikleri paranın iade edilmesini talep ediyorlar. Fuar yönetimi ise hiç bir şekilde geri ödeme ve sözleşme feshi yapılmayacağını, katılımcıların sözleşmeyi imzalarken alanın bu şekilde olduğunu bildiklerini iddia ediyor ve “size seneye katılacağınız fuar için %25 indirim sağlayalım” şeklinde bir sus payı teklifinde bulunuyorlar. Yani fuar yönetimi aslında hiç bir sorunu olmayan fakat “ben yerimi sevmedim kardeşim” diyen tüm katılımcılara bu indirimi sağlayabilir, neticede bu insanların da durumlarında yanlış olan hiç bir şey yok(!).

Bu alanda benim Türk akrabalarımın da standı bulunuyor. Onlar ve mağdur olan tüm yabancı katılımcılar adına yönetim ofisine çıkarak bu mahrumiyet bölgesinde yaşanan maddi-manevi kayıplara dikkat çekmeye çalıştım, bu olayın “hukuki” ancak “etik” olmadığını belirttim. Benimle aynı amaçla orda bulunan ve derdini anlatacak birilerini arayan Suriye’li katılımcının “do you speak English?” sorusuna “no” cevabı veren sorumlu hanımefendi (evet CNR fuar merkezi yönetiminde) bana masası başında sigarasını tüttüren diğer hanımefendiyle birlikte hiç bir şey yapamayacaklarını söylediler. Bu işi elimdeki tüm imkanları kullanarak internet üzerinde dile getireceğimi belirtince de “elinden geleni ardına koyma” türü bir tavır takındılar.

Durumu her ne kadar tarafsızca ve çarpıtmadan anlatmaya çalışmış olsam da bir süre sonra fuarın basın bölümü bana ulaşarak daha önce farklı firmalarla bir çok kez yaşadığım gibi anlamadığım hukuki terimler kullanarak beni tehdit edecek ve bu yazıyı yayından kaldırmamı isteyecekler çünkü holdinglerin işlerini çok iyi yapan avukatları var. Ben ise yarın 3.1’inci holde bulunan her bir yabancı katılımcıyı ayrı ayrı görüntülü olarak kayda alarak bu görüntüleri “CNR Ev Tekstil 2011 Fuarında Türkler tarafından kandırıldığını düşünen yabancı katılımcılar” (bu cümleyi Suriye’den gelen firma sahibi kurdu) gibi bir başlıkla ulaşabildiğim her yerde yayınlayacağım .

Bu durumu kamuoyuyla internet üzerinden paylaşmak için şimdiden yardımcı olmaya başlayan herkese teşekkür ederim. Konuyu sosyal medya üzerinden takip etmek ve protestoya bir kaç cümle ile dahil olmak için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: http://ff.im/DIBtk

Yukarıda yer alan resmin orijinalini görmek için tıklayın.

Ekleme: Bugün (20 Mayıs 2011 Cuma) fuar yönetimiyle bu konuyla ilgili yine 3.1’inci holde polislerin de katılımıyla diğer hiç kimsenin haberinin olmadığı bir münakaşa yaşadık. Kimsenin mağduriyetinin giderilmeyeceğini ve hiç kimseye ücret iadesi yapılmayacağını üstüne basa basa tekrarladılar. Oysa internette yaptığım araştırmalara göre haber siteleri aynı dertten muzdarip oldukları için protesto eylemi yapan Çinli katılımcıların ücretlerinin geri ödendiğini yazıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

18 Yorum

 1. umtcvk dedi ki:

  resmen dolandırıcılık ben gittim gördüm hiçbir alakası yok resmen öle alalade bir yer gibi duruyor okadar fuara gittim gezdim böyle birşey görmedim insanlar onlarca para döküyor ve düştükleri duruma bak rezalet bence türkiyenin en kötü fuarı ve çok kötü bir imaj bırakıyor !

 2. SERAP dedi ki:

  BÜYÜK REZALET!!! dğn fuar alanını gezme fırsatı buldum bankacı arkadaşlarımla.böyle bir rezalet yok,tesadüfen gördüğümüz(kaybolunca) alandaki yabancı ve türk firmaları görünce gözlerimize inanamadık.çünkü yabancılar,türkler hep böyle yapıyor güvendik ve sonuç çok kötü bizim için gibi yorumlar yaptılar.çok üzüldük.şu kritik dönemde TÜRKİYEnin ticcari kanallarla böyle çirkin lanse edilmesi üzücü!!! ticari anlamda türkiye hep yabancıları sömürür imajı yine vardı (fuarda bile!!! insanların metrekaresine dünya para döktükleri alanda) paralarıyla rezil olmuş türk firmalarda vardı şok oldum,konuştuk maduriyetlerine kaydadeğer bir muhatap bile bulamamışlar.avrupanın en büyük fuar alanının bu imajı temizlemesi çok iyi olur.zira doğu ülkeleri hiç hoş yorumlar yapmadı.en kötüsü türkede yapılmış!!!
  bunu dile getirdiğiniz iyi oldu.teşekkürler

 3. Evren dedi ki:

  Her zaman söylemişimdir türkler kadar zeki millet yok bu dünya üzerinde.. Bu zekayı düzgün işlerde, doğru şekilde kullansak, mesela nükleer reaktör yapsak, sorun olmayacak ta; bu tarz alavere dalavere işlerinde kullandıkça, dünya üzerinde ben türküm demeye çekinir hale geliyoruz..

 4. Nida dedi ki:

  Kesinlikle Büyük REZALET.adamlar diğer firmalarla aunı parayı veriyorlar ve fuarla alakası olmayan saçma sapan bir yerde stand açıyorlar.Olacak şey değil.Çinlilere yapılandab bile kötü bence CNR’ ı kınıyorum ve bundan sonra kesinlikle hiçbir fuar aktivitesine gitmemeyi düşünüyorum.Bu durumu bütün iş ve sosyal çevreme de anlatıp herkesin protesto etmesini sağlayacağım.Bu ne rezillik.Ülkemizin tanınması için bir sürü reklam yapmaya çalışalım olacağı bu mu?En kötüsü de bu firmaların içinde bir türk firmanın da olması.İçler acısı gerçekten …

 5. Yiğit dedi ki:

  Bence firmalarda da suc var gormedigin bir yeri hangi akla hizmet satin alirsin nerenin koyundensin sen? İnek şabana kopru satmak gibi bir olay buda :>
   

 6. Semih dedi ki:

  Demek CNR yönetimi daha önce aynı şeyi yaptı ve yanına kaldı ki bu kadar rahat olabiliyor. Birde utanmadan tehdit etmişler. Bu nasıl iş la? Yok şöyle misafirperver milletiz yok böyleyiz yok şöyleyiz. Ayıp valla rezillik…

 7. Mustafa Gürpınar dedi ki:

  Dün arkadaşlarla gezerken aynı durumu farkettik. Bu nasıl bir giriştir ya da giriş midir? diye bir soru sormuştu bizim Ünal. Ne deseler haklılar. Adamlar gelmiş taa nerelerden bizimkilerin tavrına bak.

 8. umtcvk dedi ki:

  YİĞİT; arkadaşım sen olayı idrak edememişsin bu vatandaş suriyeden , ırakdan , hindistandan katılıyor ve bu işler böyle yürüyor sen hangi gezegende yaşıyorsun?

 9. Yiğit dedi ki:

  Asil senin tulumba basmamis benim yazdiklarima. 1-2 kere daha oku hatta 3-5-10 derken anlayabiliteni = 100 olarak belirliyorum.Sonracima isterse Mars’tan katilsin arkadasim banane bak bakalim caner’in yazisina orda diyor ki kroki ile gorup almislar. Ben o zaman bunlara iyi bir pazarlamaci ile kroki ile kutuplari cok net satarim :>
  En kotu kendimi bu elemanlarin yerine koyuyorum. Kesinlikle sunlari isterdim bak onlarada ders olsun :>
  1: Iyi bir reklam film’i
  2: Satin alacagim yerin ayri ayri yerlerinden cekilmis en az 10-15 kara fotograf.
   
  Zaten bu 2 sini saglayamayan sirket gozumde bakkal dukkani degildir.
  Elemanlar 1 kroki ile dunyalari satmis helal olsun demek lazim.

 10. Sevil dedi ki:

  Böyle büyük bir fuara ve CNR’a hiç yakışmayan bir tablo..ülkenin imajını zedelemek için çalışan çok varmış bellii !!!
  Birde gerçekten ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışanları görmek lazım bu da ancak bu olumsuz imajın giderilmesi ile olur..umarım en kısa zamanda bu rezalet düzeltilir

 11. umtcvk dedi ki:

  evet güzel kardeşim bir akıllı sensin ordaki onlarca katılımcı
  bu işi bilmiyor herşeyi sen daha iyi biliyorsun.

 12. İsmail dedi ki:

  Fuar mı? Kepazelik mi? Düpedüz dolandırıcılık.Mağra gibi bir yer. Labirent basit kalır,o koridoru bulmak imkansız.Böyle bir yerde,diğer firmalarla aynı paraya fuara katılıyor olmak en büyük haksızlık ve adaletsizlik.Ben özellikle baktım fuarı gezen firmalar 3.1A  nolu koridora girmeye bile çekinenler vardı.Çünkü gerçekten çok sapa bir yer.İşin ilğinç olan yönüde şu ki ; Mağdur olan taraf kibar, nezaketle olaya yaklaşırken, kooossskoca CNR’da üstdüzey bir yönetici bağırarak,elkol hareketi yaparak,ne dediğini bilmeden tehtit ederek (seneye bu fuarda yoksunuz gibisinden),seviyesiz, üslupsuz ve kendinden geçip naralar savuruyor.Yazıklar olsun.Sen, orada bulunan mağduriyetini belirtmeye çalışan insanlara nasıl böyle davranırsın.Kimsin sen?Bu mağdur olan firmalar ne zahmetlerle fuara gelmişler,ve birçoğu misafir.Tabi bu davranışı sergileyen adım ona yöneticiler ne bilirler ki.Tek amaç, 3 kuruş para.Alın parayı…. Yakışırmı CNR’a ….. Bu haksız kazanç size bela,mağdur olana deva olur günün birinde…..

 13. Salih dedi ki:

  İşin doğrusu bir Egonomik takipçisi olarak bu yazıyı ilk gördüğümde Caner’in durumu biraz abartmış olabileceğini düşündüm çünkü ben de ilk gün fuarı dolaştım ve böyle bir durumdan bahsedildiğini ne duydum ne de gördüm. Aslında fuarda Çinlilerin protestosundan bahsediyordu fakat ortada dolaşan lafa göre onlar da paralarını geri almışlardı sorun kalmamıştı yani.
   
  Bugün özellikle gözlerimle görmek için bahsedilen halle gittim. Samimiyetimle söylüyorum güvenlik görevlilerinden yardım almadan  yeri  bulamadım. Siz konuyu eminim daha detaylı araştırmışsınızdır ancak bana soracak olursanız kanuni olarak hakkınızı mutlaka aramalısınız. En azından fuar bitmeden bir bilirkişiye tutanak tutturmalı ve olayın sessiz sedasız unutulmasına göz yummamalısınız.
   
  Yazık günah eğer o alana gerçekten diğer alanlarla aynı ücreti ödediyseniz çok fena dolandırılmışsınız. Umarım en kısa zamanda çözüme kavuşturursunuz.

 14. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Caner kardeşim sessiz kalmadığın ve bu kötü durumu internet üzerinde paylaştığın için gerçekten tebrik ederim sonuna kadar yanındayız böyle kötü bir tanıtımın Türkiye’ye olan götürüsü azımsanamaz derecede büyük olacaktır. Yetkililerden derhal gerekli önlemlerin alınması ve düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. CNR gibi ismi dünyada kendine yer etmiş bir fuarın bu derece komik duruma düşüp ülkesini zan altında bırakması asla kabul edilemez bir davranış. Üstelik hukuki olduğunu da düşünmüyorum. Nedeni ise fuar alanındaki yerlerin kroki ile ayrılması çok saçma. Bu insanlar tamamen Türk ismine güvenerek şartları kabul etmiş bu çok açık ama durum tam bir rezalet.

 15. Pınar dedi ki:

  Tehdit etmekle yaptıkları büyük fiyaskoyu bastırabilceklerinimi sanıyorlar ama şunu bilmiyorlar sanırım Caner ne olursa olsun eğer bir haksızlık varsa bunu Egonomik’ e taşımaktan çekinmez. Kaç tane avukatla boğuştu kaç kişiden tehdit aldı CNR yetkilileri bu sadece sizin para kazanabilceğiniz bir ticari rant olarak görülmemeli Türkiye’nin adı geçiyorsa bu hepimizin sorunudur. Caner’ cim sen hakkını sonuna kadar aramalısın korkması gerekenler bu işin gerçek sorumluları…

 16. Yeni Nesil dedi ki:

  Rezalet bu olsa gerek hata telafi etmek yerine birde tehdit ticaret ahlakı denilen birşey hatırlatırız!

 17. Casper dedi ki:

  Bu haberi yayınlayan ve alabildiğine de yaymak isteyen kardeşimi tebrik ederim. İlgili yazını baştan sonuna okudum. Doğru ve hayır(lar)a vesîle olacak bir karâr aldığını düşünüyorum. Dilerim ki; bu çabaların, söz konusu haksızlığın önünü almaya kâfi gelmese dahi, ilgili firma (âdetâ) gaspettiği meblağın, o derece katmerlisini kaybetsin ki, bir daha bu tür bir gayr-i ahlâki tutum sergilemekten ihtimamla imtina’ etsin. Anlaşıldığına inanıyorum; ama her ihtimâle karşı şunu da ekliyeyim; ilgili firmaya yönelik dileğimin tamâmiyle ânlık bir duygusal tepkinin ürünü olduğu kanâatine kapılanlar, yanılmaktadırlar. Dileğim; firma, haksızlık yapmakta inatçı davranmaya devâm etmek gafletinde bulunursa, öyle amansız bir dert alsınlar ki, bir gün her husûs hakkında Allah’a hesab vereceklerine kani’ değillerse bile, en azından diğer insanlara zararları dokunmasın bundan böyle…
  Verdiğin bilgilerin doğru olduğunu varsayarak, doğru olduğuna inanarak düşüncemi dile getirdim…

 18. Casper dedi ki:

  Amansız bir ders diyecektim… Bunu düzeltmişken şunu da ekliyeyim; “amansız..” derken, “akıllarını başlarına getirecek (doğruyla eğri arasında sağlam muhakeme yapabilmelerine vesile olacak” mânâsına kullandım.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir