CNR Ev Tekstili 2011 Fuarında yabancı katılımcılara haksızlık yapılıyor


Dünyanın en büyük 2. ev tekstil fuarı olan Evteks bu seneki organizasyonda çoğunlukla yabancı katılımcıların bulunduğu holde (3.1) çok büyük bir haksızlığa imza attı. Bizzat yaşadığım ve gözlemlediğim olaya göre Suriye, Hindistan ve Irak gibi ülkelerden gelen yabancı katılımcılar, kroki üzerinde görüp yönetimin teminatına göre satın aldıkları alanlarına gelince büyük bir şok yaşadılar zira dünyanın öbür ucundan gelen bu insanlara hiç kimse tecrit edilmiş, basık tavanlı bir alana stand kurmak zorunda kalacaklarını söylememiş.

Standart fuar alanıyla aynı ücretin ödendiği, tepesinde “konferans salonu” yazan fakat konuştuğum fuar çalışanlarının “biz burayı depo olarak kullanıyorduk” dedikleri alan, yukarıdaki tek karelik fotoğraftan da anlaşılabileceği üzere ziyaretçiler tarafından çıkış olarak algılanıyor ve hatta giriş kapısının yarısı dahi farklı bir stand ile kapatılmış (fotoğrafta alana doğru yürürken görülen iki insan ise içerideki standların sahipleri), yani bu hole hiç kimse girmiyor.

Yabancı katılımcıların yönetimi temsil eden insanlarla olan konuyla ilgili diyaloglarına ve tartışmalarına bir çok kez şahit oldum, hatta bir kaç tanesine şahsen dahil olarak bilgi edinmeye çalıştım. İnsanlar açıkca kandırıldıklarını söylüyor ve ödedikleri paranın iade edilmesini talep ediyorlar. Fuar yönetimi ise hiç bir şekilde geri ödeme ve sözleşme feshi yapılmayacağını, katılımcıların sözleşmeyi imzalarken alanın bu şekilde olduğunu bildiklerini iddia ediyor ve “size seneye katılacağınız fuar için %25 indirim sağlayalım” şeklinde bir sus payı teklifinde bulunuyorlar. Yani fuar yönetimi aslında hiç bir sorunu olmayan fakat “ben yerimi sevmedim kardeşim” diyen tüm katılımcılara bu indirimi sağlayabilir, neticede bu insanların da durumlarında yanlış olan hiç bir şey yok(!).

Bu alanda benim Türk akrabalarımın da standı bulunuyor. Onlar ve mağdur olan tüm yabancı katılımcılar adına yönetim ofisine çıkarak bu mahrumiyet bölgesinde yaşanan maddi-manevi kayıplara dikkat çekmeye çalıştım, bu olayın “hukuki” ancak “etik” olmadığını belirttim. Benimle aynı amaçla orda bulunan ve derdini anlatacak birilerini arayan Suriye’li katılımcının “do you speak English?” sorusuna “no” cevabı veren sorumlu hanımefendi (evet CNR fuar merkezi yönetiminde) bana masası başında sigarasını tüttüren diğer hanımefendiyle birlikte hiç bir şey yapamayacaklarını söylediler. Bu işi elimdeki tüm imkanları kullanarak internet üzerinde dile getireceğimi belirtince de “elinden geleni ardına koyma” türü bir tavır takındılar.

Durumu her ne kadar tarafsızca ve çarpıtmadan anlatmaya çalışmış olsam da bir süre sonra fuarın basın bölümü bana ulaşarak daha önce farklı firmalarla bir çok kez yaşadığım gibi anlamadığım hukuki terimler kullanarak beni tehdit edecek ve bu yazıyı yayından kaldırmamı isteyecekler çünkü holdinglerin işlerini çok iyi yapan avukatları var. Ben ise yarın 3.1’inci holde bulunan her bir yabancı katılımcıyı ayrı ayrı görüntülü olarak kayda alarak bu görüntüleri “CNR Ev Tekstil 2011 Fuarında Türkler tarafından kandırıldığını düşünen yabancı katılımcılar” (bu cümleyi Suriye’den gelen firma sahibi kurdu) gibi bir başlıkla ulaşabildiğim her yerde yayınlayacağım .

Bu durumu kamuoyuyla internet üzerinden paylaşmak için şimdiden yardımcı olmaya başlayan herkese teşekkür ederim. Konuyu sosyal medya üzerinden takip etmek ve protestoya bir kaç cümle ile dahil olmak için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: http://ff.im/DIBtk

Yukarıda yer alan resmin orijinalini görmek için tıklayın.

Ekleme: Bugün (20 Mayıs 2011 Cuma) fuar yönetimiyle bu konuyla ilgili yine 3.1’inci holde polislerin de katılımıyla diğer hiç kimsenin haberinin olmadığı bir münakaşa yaşadık. Kimsenin mağduriyetinin giderilmeyeceğini ve hiç kimseye ücret iadesi yapılmayacağını üstüne basa basa tekrarladılar. Oysa internette yaptığım araştırmalara göre haber siteleri aynı dertten muzdarip oldukları için protesto eylemi yapan Çinli katılımcıların ücretlerinin geri ödendiğini yazıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

19 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir