.CO alan adı uzantıları satışa sunuldu


20 Temmuz’dan itibaren satışa sunulan .co alan adı uzantısı için öyle bir reklam kampanyası yaptılar ki şahsen yeni trendin bu olacağını bile düşünmeye başladım. Yabancı firmalar bir tarafa Türkiye’deki domain firmalarından bile hiç yoksa 20 tane konuyla ilgili mail almışımdır, hani alan adı dünyasının nabzını sanki ben tutuyormuşum gibi hissettim.

Gerçi satışa sunulan her yeni uzantı için başlarda aynı politika izlenir ve insanüstü bir gayretle reklam edilmeye çalışılır ancak bu seferki sanki biraz daha farklı sonuçlar doğuracakmış gibime geldi. Neticede .zl gibi bir uzantıya istinaden .com‘un çakması gibi duran .co her açıdan daha avantajlı gibi görünüyor. Hiç olmazsa alan adı simsarlarının veya yazım yanlışlarından prim sağlamaya çalışan uyanıkların fazlasıyla işine geleceği ortada.

Ne var ki diğer popüler uzantılar olan .net, .info ve .org’un bile dünya üzerindeki kullanım oranlarına bakıldığında .com’un yanında devede kulak kaldıkları, hala insanların özel sebepler olmadıkça bu uzantıları kullanmak istemedikleri ve çoğu insanın hala internet sitesi denildiğinde “www.site.com” gibi yerleşik bir bilinçaltı kalıbına sahip olduğu göz önünde bulundurulunca, .co gibi uzantıların tam anlamıyla popüler olabilmeleri için daha çok fırın ekmek yemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Neticede şu anki şartlarda siteniz “.com” ile biten bir alan adı uzantısına sahip değilse otomatikman 2. sınıfmış gibi bir izlenim uyanıyor. Gerçi bu konuda benden daha ileri görüşlü olduğunu düşündüğüm B52 Media isimli bir firma e.co alan adını satın almak için tam 81.000$ ödemiş. Aslında bence ödenen para uzantıya değil jenerik alan adının tamamı için ödenmiş, yani arkasında koca bir firma olduktan ve a.pi gibi bir alan adı satın alınıp iş görecek olduktan sonra bu meblağın iki katı bile ödenebilir.

.com’lar .net’ler 5-10 dolarlara giderken .co uzantıları şu an için yerli ve yabancı firmalar tarafından üç aşağı beş yukarı 30$ gibi bir bedelle tescil ediliyor. Bana kalsa 5$ bile etmez. Tarihi bir gaf etmiş olmak istemem ve İngilizce konuşulan ülkelerde durum ne olur bilemem (zira company gibi bir çok kelimeyi çağrıştırıyor) ama dünya genelinde çok fazla bir rağbet göreceğini sanmıyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. sinan dedi ki:

  tr.gg alırım daha iyi en azından bedava :D

 2. Cemal Cebi dedi ki:

  Valla Canercim aslinda benim dusumcem kurumsal butun sirketlerin .co domainine ragbet edicegine inaniyorum. Co zaten corporation kelimesinin kisailtilmisi ve yabanci firmalarin cogunun firma isminde mevcut bir kelime. bakalim ne olucak bende meraktayim.

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Evet Cemal aslında atladığım bir noktaya dikkat çekmişsin kardeşim, işe bu açıdan bakınca benim bu yazıyı yazarken öngördüğümden çok daha fazla rağbet göreceği kesin.

 4. domainOM dedi ki:

  CO Uzantısı genel kayıta açıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra bu konu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Merak edenler şu linkten okuyabilirler. http://www.domainom.com/20110715/co-uzantida-bir-yil-doldu-peki-simdi-ne-olacak

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Haklı çıkmayı seviyorum :)

  Bir de bir dahaki sefere yorum yaparken “isim” yazan yere ismini yazabilirsen gerçekten çok sevinirim.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.