Coca Cola’nın “Sıfırla” sloganlı reklam saçmalığı

Bir çoğunuz rastlamışsınızdır, Coca Cola Zero geçtiğimiz günlerde bu yukarıdaki viral videoyu yayınladı. Şahsen son 10 saniyesine kadar çok beğendim. Özellikle o meşhur parçayı, Ajda Ablamız kızmasın ama kendisinden daha güzel yorumlayan kızın sesi (ki kendisinin Amerika’da yaşayan Sinem Saniye isimli Türk bir sanatçının çocukluğu olduğu dedikodusu yayılmış ancak bu tamamen yanlış bir bilgi. Reklamı hazırlayan ajansın elemanları Tivittır’da “Biz bu reklamı daha geçen hafta çektik la” gibisinden bir şeyler yazmışlardı) beni mest etti. Bir süredir başa sarıp sarıp dinliyorum yani o derece. Reklamın üzerine kurulduğu mantık da alışılmış bir klişeye dayanıyor aslında, yani yeni bir şey değil. Coca Cola gibi insan odaklı takılan şirketler bunu yıllardır kullanıyorlar, “Daha fazlasını iste“, “Sen var ya sen adamın dibisin. Yeter ki iste dağları devirirsin“, “Güç içinde, sevgi içinde, hepsi içinde” türü gazlar verip hedef kitlenin yaşam koçu olmaya soyunuyorlar.

Bir şekilde bu geyiğin hala ekmek yedirdiğine kanaat getirmiş olacaklar ki (veya bu olay artık işin raconu haline gelmiş olacak ki) kendilerini tekrar ve tekrar ve tekrar etmek pahasına böyle bir reklam filmi çekip yayınlamışlar. İyi hoş tamam da şu motto nedir Allah aşkına: “Hayatta gerçekten yapmak istediğin bir şey varsa önüne ne engel çıkarsa çıksın takılma, sıfırla!“. Aslında son kelimeye kadar cümle tamam, hani “Aslansın sen kaplansın sen, takma kimseyi burnunun dikine git” diye bol gazlı bir mesaj veriyor, ama adamların sırf markanın (veya ürünün neyse artık) ismi “Zero” diye karşımıza geçip bize “sıfırla” demeleri sanki çok zorlama olmuş. Şarkıcı mı olmak istiyorsun? Anan baban, arkadaşların “Müzikte ekmek yok, git çağrı merkezinde çalış” mı diyor? Sıfırla!

Hep hayalini kurduğun Venedik’e tatil yapmaya gitmek için altı ay Mek Danıls’da yarı zamanlı çalışıp para biriktirdin, tam yola çıkacağın gün Büklümpınar Vergi Dairesi’nden arayıp on bin liralık YURTKUR kredi borcunu ödemek için son gün olduğunu mu söylediler? Sıfırla! Böyle telefondaki memur amcaya karşı sıfırla. “Ne diyorsunuz beyefendi anlamıyorum?!” deyince “Sıfırladım ben, gerisini var sen düşün” de.

Üç yıllık ilişkiden sonra, hep, birlikte mutlu bir yuva kuracağınızı hayal ettiğin kız arkadaşın tam evlenme teklif edeceğin gün “Ben ayrılmak istiyorum Kuddusi” deyip dünyanı başına mı yıktı? Sıfırla lan! O tam böyle içinde “ü” harfi geçen bir kelime söylerken ani bir hamleyle dudaklarını tutup sustur, öyle sıfırla.

Ay sonu gelmeden maaş suyunu mu çekti? 4 yıldır gözün gibi bakıp beslediğin Japon Balığın mı öldü? Tam hacet giderirken tuvalet kağıdının bittiğini mi fark ettin? Yolun yarısına geldiğinde A52 yerine A53’e bindiğini mi anladın? Dişinin arasına kaçan şeyin aslında yemek artığı değil de, çoktan yemiş bulunduğun, düşen dolgunun kalan parçası olduğunu mu fark ettin? Daha ayın başındayken tarayıcında adil kullanım kotası limitini doldurduğunu ve hızının düşürüldüğünü ifade eden o lanet olasıca mesajı mı gördün?… Sıfırla lan!

Yalnız bu “sıfırla“, “koy g*tüne rahvan gitsin“‘i işaret eden bir sıfırla değil, gelecek vaadeden, her ne olursa olsun, kim ne derse desin sen ve amacın için umut olduğunu söyleyen pozitif bir sıfırla. Bunu sana Coca Cola söylüyor. “Tekrar dene, resetle, baştan başla” gibi bir şey mi demek istiyor neyse artık onu yaparsan başaracağını, amacına ulaşacağını söylüyor. Koskoca firma sırf sana şirin görünüp ürününü satmak için karşına geçip saçma sapan bir eylem önerecek değil ya, sıfırla gitsin anasını satayım ya.

Haydi şimdi hep birlikte sıfırlıyoruz! Diiiyappap bariiya!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

  1. Süha Mete dedi ki:

    Son kısmını attık diyelim, o videodan çıkartacağımız dersler hiç mi yok? Ama cidden sadece son kısmı atacaksın.Çağrı merkezinde gördün kızı, hissedilenler ne? Düşünülen şeyler ne? İnsan birşeyi çok istiyorsa gitsin yapsın, evde pineklemesin.Dediklerinizde haklısınız ancak iyi, güzel olan kısma bakarsak daha iyi etmiş olmaz mıyız? Şahsen ben çok bozulmuştun sonunda o firma çıktı diye :)

  2. Mehmet Çelikkaya dedi ki:

    “Diiiyappap bariiya” ne olaki??? Sıfırlamak için şartmıdır? (Hayır sıfırlıcam ama telaffuzunda zorlanıyom, o bakımdan…)

  3. Fatih GÜLER dedi ki:

    bunun için Coca-Cola nın müşteri hizmetlerine mail atıp gerekli cevapları alabileceğini düşünüyorum caner :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.