Çocuklarınıza hayvanlara sahip olamayacaklarını öğretin

Onlara sizin de farkında olmanız gereken gerçeği öğretin. Pet shoplara, hayvanat bahçelerine, yunus parklarına götürmeyin, hele hele bunu pazar günü eğlencesi haline asla getirmeyin. Tutsaklığın, para karşılığı satılmak üzere sergilenmenin eğlenilecek bir tarafı olmadığının önce yetişkin bir birey olarak sizin farkında olmanız gerekiyor. Hiçbir goril, hiçbir kaplan, hiçbir canlıAma başka nerede görecekler ki?” gibi kibirli bir düşüncenin hizmetkarı olmak zorunda değil. Eğer niyetiniz çocuğunuza korkunç bir canavar göstermekse ona küçük bir ayna hediye edin yeter.

Biz insanlar İsrail gibiyiz. Aynı havayı soluduğumuz, aynı toprakları paylaştığımız ortaklarımıza sürekli zulmediyoruz. Kendi alanlarımızı büyütürken “Biz rahat rahat yaşamayah mı?” diye onların yaşam alanlarını gasp ediyor, çevrelerine duvarlar, dikenli teller örüyoruz. Hep dünyanın merkezinde olduğumuzu düşünüyor, diğer tüm canlıları hizmetkarlarımız olarak görüyoruz. Yırtıcı hayvanları şehir merkezlerinde kafeslere kapatıyoruz, bir vesile kaçanları “Topluluğumuza zarar verecekler” diye öldürmekte sakınca görmüyoruz. Evet, tüm bunları 12 Yıllık Esaret gibi filmleri izlerken gözleri dolan, ikiyüzlü olduğunun idrakında bile olmayan kimseler olarak yapıyoruz.

Çocuğunuzun bir hayvanla arkadaşlık etmesini istiyorsanız sokaklar binlerce sahipsiz kedi köpekle dolu. İki gün sonra terk etmeyeceğinizden, ömür boyu çocuğunuza yoldaş olacağından eminseniz alın bir tanesinin bakımını üstlenin, hem sevap işlemiş olursunuz. Öyle viskaslarla hazır mamalarla falan beslemenize de gerek yok, yediğinizden yedirin içtiğinizden içirin. Kedi köpekler yemek artıklarını hatta kuru ekmek kalıntılarını bile tüketirler. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka kendinizden emin olun, hayvanlar sıkıldığınız zaman bir kenara fırlatabileceğiniz oyuncaklar değiller. Birlikte yaşadıkları insanlarla ailevi bağlar kurarlar ve onu terk etmenin bir çocuğu terk etmekten farkı yoktur. Ben özellikle kedileri çok ama çok severim, evim de son derece müsait olmasına rağmen sırf bu yüzden bu sorumluluğu almaktan çekiniyorum. Bunun yerine sokakta gördüğüm kedileri seviyorum, fırsat buldukça karınlarını doyuruyorum.

Yanlış anlamayın, öyle sırf başka işi olmadığı için azılı hayvan hakları savunuculuğuna soyunan yapmacık tiplerden değilim. Ben sadece “medeni” olduğunu iddia eden insanların bu beyanlarını davranışlarına yansıtmamalarına ifrit oluyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Usluer dedi ki:

    Bir an için bizim kafeslerde hayvanların dışarıda olduğunu düşünmek bile bu olayın ne derece korkunç olduğunu kanıtlar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir