Çölyak hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı tahıllarda bulunan glüten proteinine karşı hassasiyeti olan kişilerde görülen bir ince bağırsak sindirim hastalığıdır. Glüten sadece buğday, çavdar, arpa gibi tahıl ürünlerinde değil aynı zamanda ilaçlar, vitaminler ve dudak kremleri gibi günlük ürünlerde de bulunabilir. Çölyak hastalığı olan kişiler glüten içeren gıdalara tahammül etmekte ve gıda besin emiliminde problemler yaşarlar.

Belirtileri nelerdir?

Genetik olan çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Belirtiler sindirim sistemi içinde ya da vücudun diğer kısımlarında meydana gelebilir. Belirtiler bebeklerde ve küçük çocukarda daha sık görülür.

Çocuklarda karında şişkinlik ya da ağrı, kronik ishal, kusma, kabızlık, kötü kokulu ya da yağlı dışkı, kilo kaybı ve sinirlilik hali, bebeklerde gelişme geriliği, gecikmiş büyüme ve boy kısalığı çölyak hastalığının belirtileri arasındadır.

Yetişkinlerde sindirim belirtileri daha az olasıdır. Açıklanamayan demir eksikliği anemisi, yorgunluk, kemik veya eklem ağrısı, kemik kaybı veya osteoporoz, depresyon veya anksiyete, nöbetler, cevapsız adet dönemleri, tekrarlayan düşük, ağız içinde aft, kaşıntılı deri döküntüsü çölyak hastalığının belirtileridir.

Çölyak hastalığı ne kadar yaygındır?

Çölyak hastalığı, dünyanın her yerinde insanları etkiler. Hastalığın görülme sıklığı yüzde 1’dir. Yani, her 100 çocuktan 1 tanesinde çölyak hastalığı görülmektedir. Ülkemizde ise hastalığın görülme oranı yüzde 1.7’dir. Tahıl tüketimi yüksek olan toplumlarda daha sık görülmektedir.

Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir?

Semptomları başka hastalıklarla benzer olduğu için çölyak hastalığının tanınması zor olabilir. Bu nedenle çölyak hastalığı uzun süre yanlış teşhis edilmiştir. Kan testlerinin artık daha güvenilir hale gelmesiyle hastalığın teşhis edilme oranları artmıştır. Yapılan kan testlerinin pozitif çıkması durumunda tanıyı doğrulamak için bağırsak biyopsisi yapılır.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı ince bağırsağın zarar görmesine neden olur ve besin emilimini engeller. Tedavi edilmezse, çölyak hastalığı olan kişilerde, osteoporoz, anemi ve kanser gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Çölyak hastalığı için bilinen en etkili tedavi yöntemi ömür boyu glütensiz diyettir. Glütensiz diyet dışında herhangi bir tedavi yöntemi henüz geliştirilmemiştir. Çölyak hastalığı bulunan kişiler buğday, çavdar, arpa gibi glüten içeren gıda ve ürünlerden kaçınmalıdır. Küçük bir miktar glüten tüketimi bile ince bağırsağa zarar verebilir. Diyet sonrasında ince bağırsak genellikle çocuklarda 3 ila 6 ay içinde iyileşir, ancak yetişkinlerde bu süre birkaç yıla kadar sürebilir.

Çölyak hastalığı olan kişiler buğday unu yerine patates, pirinç, soya, karabuğday kullanabilir, organik gıdalar, glutensiz ekmek ve makarna gibi ürünleri tüketebilirler. Çölyak hastalığı, teşhisi ve tedavisi için daha ayrıntılı bilgiyi ETİ‘nin çölyak hastalığı ile ilgili hazırladığı internet sitesi olan colyaklayasamak.com.tr adresinden edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Osman Furkan Aydın dedi ki:

    Tabiki yakalanmamak en güzeli :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.