CSS dosyalarınızı online olarak sıkıştırmanızı sağlayan bir araç: CSS Compressor

Eğer web sitenizin hem kullanıcı dostu olmasını hem de Google gibi arama motorları tarafından şevkatle değerlendirilmesini istiyorsanız bir web geliştirici olarak ilk ve en önemli göreviniz o sitenin olabildiğince hızlı açılmasını sağlamaktır. Google’ın web sitelerini değerlendirirken hız konusunu diğer her şeyin önünde tuttuğunu; resimlerin, JavaScript ve CSS dosyalarının optimize edilmiş olmalarıyla alakalı ciddi takıntılarının olduğunu ayrıca belirtmekte fayda var.

Her web geliştirici kod editörü haricinde final formunu kazanmış olan projesindeki bu tür materyalleri sıkıştırmak için çeşitli araçlara ihtiyaç duyar. Ben bu tür ihtiyaçlarımı genellikle online platformlar vesilesiyle karşılıyorum. Hatta daha önce JPEG dosyalarını sıkıştırmak için kullandığım online optimizasyon aracından da söz etmiştim. CSS Compressor ise yine her yerden kolayca ulaşabildiğim için son derece pratik bulduğum, işini hakkıyla yaptığını düşündüğüm bir CSS sıkıştırma aracı.

CSS 1, 2, 2.1 ve 3 sürümlerini destekleyen araç okunabilirlik – dosya boyutu ters orantısı çerçevesinde size dosyalarınızı dilediğiniz ölçüde sıkıştırma imkanı sağlıyor. Üstelik dandik yazılmış seçicileri optimize etmek, renk kodlarını kısaltmak gibi güzide ek özelliklere de sahip.

CSS Compressor’u favori araçlarınız arasına eklemek için csscompressor.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Görsel kaynağı: Depositphotos

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir