Dağınık ofisler için 5 pratik çözüm

Verimli bir çalışma ortamı için düzenli bir ofis şart! Çıktı almak için bulamadığınız A4 fotokopi kağıtları, belgeleri arşivlemek için aradığınız zımba, hemen teslim etmeniz gereken evrakları bulmak ve benzeri işler için günde kaç dakika zaman ayırdığınızı düşünün. Eğer tüm eşya ve ekipmanı elinizi attığınız yerde buluyor olsaydınız motivasyonunuz düşmez, konsantrasyonunuz dağılmazdı. Bu yüzden “dağınıklığı seviyorum” felsefesi ofisler için hiç uygun değil.

Dağınık bir ofisi düzenli bir çalışma ortamına dönüştürmek için size sihirli bir değnek veremeyeceğiz. Ancak 5 pratik fikrimiz var ve sizinle paylaşmak istiyoruz. Tamamını uygularsanız, gördüğü düzenli ortam karşısında anneniz bile şaşkına dönebilir.

1. Tüm Masalar Düzenli Olmalı!

Önce masaları toplamanız gerekiyor. Çünkü ofislerde iş akışı masalardan sağlanır. Öncelikle ihtiyacınız olan evrak rafı sayısını belirleyin. Online sipariş vermek için Avansas.com adresine girin. Bu adreste aradığınız her türlü ofis malzemesini bulabildiğiniz için bilgisayarınızın “sık kullanılanlar” bölümüne eklerseniz iyi olur. Bir de masa üstü setlerine ihtiyacınız olacak. Kalemler, notluklar, bantlar ve diğer malzemelerin derli toplu durması gerek.

2. Arşiv Kutuları Hayat Kurtarır!

Günlerce arayıp bulamadığınız o önemli belgeyi hatırlıyor musunuz? Aynı kaderi diğer belgelerin de paylaşmasını önlemek için arşiv kutuları temin edin. Düzenli bir arşiv hayat kurtarır. Çünkü bazen bir belgenin kaybolması, beraberinde büyük sıkıntıları da getirebilir. Ayrıca aradığınız tüm evrakları hemen bulmak istemez misiniz?

3. Dosyalar için Bir Kitaplık Lazım!

Masadan masaya gezen dosyalarınızın düzenli bir şekilde muhafaza edilebilmesi için bir kitaplık edinmeniz gerekiyor. Üst bölümü raf, alt bölümü kapaklı dolap formunda tasarlanmış olan kitaplıklar gayet ideal bir tercih olacaktır. Bu ofis mobilyalarını nerede bulacağınızı biliyorsunuz; avansas.com adresini seçin, fazladan ödeme yapmayın!

4. Düzen için Askı da Lazım!

Edinmeniz gereken bir diğer malzeme de ofis askısı! Özellikle kış geldiğinde personelin eşyalarını bırakabileceği bir askı olmalı. Aksi halde montlar, şemsiyeler ofise dağılır ve düzenli görünümü baltalar.

5. Düzenli Ofis için Düzenli Mutfak!

Ofisinizin sadece çalışma alanını değil mutfak bölümü de düzenlemeniz gereklidir. Temizlik malzemeleri, tuvalet kağıtları, çaylar, kahveler tezgahın üzerinde yığılı olmamalı. Bunlar için bir dolap temin edebilirsiniz. Alternatif fikir ise fazla sayıda satın almamak. Böylece üst üste çok sayıda malzemeyi istiflemek zorunda kalmazsınız. Avansas siparişleri İstanbul’da aynı gün kargoya verip teslim ediyor. İhtiyacınız kadar alma şansını da sizlere sunduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Onur dedi ki:

  Ofiste dağınıklık mutlaka oluyor. A4 fotokopi kağıdı için zımba yerine ataç kullanmayı tercih ediyorum. Zımba teli kağıda zarar verebiliyor. Arşivler için zımba daha ideal.

 2. Ceyhun dedi ki:

  A4 fotokopi kağıtları yerini belli oradan dijital verilere bırakmış olsa da iş dünyasında halen fiziksel arşiv belgeler geçerliliğini sürdürüyor. Keşke bu kağıtların üretimini ağaçları kesmeden yapabilseydik. Güzel bir derleme olmuş teşekkürler.

 3. Murat dedi ki:

  İşim gereği bugüne kadar binden fazla iş yerini gezdim. Sektör gözetmeksizin ofiste en dağınık ve özensiz yer mutfak oluyor. Yurt dışında iş yerlerinin mutfakları nasıldır merak ediyorum. Küp şeker taneleri ve çay mutfak tezgahına dökülmüş vaziyette, temizlik malzemeleri ortalıkta, kirli ve düzensiz.

 4. Barış dedi ki:

  Ofiste en çok çalışma masası düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Okuduğum bir araştırma yazısında, çalışma masası dağınık olan kişilerin müşteriler üzerinde olumsuz etkileri bıraktığı yazıyordu. Masa mümkün olduğunca derli toplu olmalı. Şık bir kalemlik seti veya sümen takımı masayı daha iyi gösterebilir. Ofis temizliği de yine bir o kadar önemli. Özellikle müşterilerle yüz yüze iletişim kurulanlar ofislerde. Yazmış olduğunuz tüm başlıklar gerçekten olmazsa olmaz. Güzel bir derleme olmuş, teşekkürler.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir