Destekçileri için anıt diken tarayıcı: Firefox

Hızını, stabilitesini ve son olarak bilgisayarımla olan uyumunu kaybettikten sonra “Elvedademek zorunda kaldığım eski tarayıcım Firefox, destekçileri için çok güzel bir vefa örneği göstermiş. Üzerinde 4.500 destekçisinin isminin yazılı bulunduğu, şahsen çok şık ve fakat az biraz küçük bulduğum bir anıt yaptırmış ve San Fransisko’da bir köşeye (öyle sanıyorum ki ofislerinin önüne) dikmiş. Direkt olarak gelir kaynağı bulunmayan bir vakıfın bu tür bir icraate girişmesi bence çok hoş bir olay.

Tabiki sadece bu kadarı “Beni affet” deyu haykırıp kendisine koşacağım anlamına gelmiyor. Her ne kadar ayrıldığımız günden beri “Sen söyle ben dinleyem guzum” başlıklı e-postalar gönderiyor olsa da iş işten geçti, en başta dinleyecekti. “Tilkicim bak 21. versiyondan beri bütün arayüz hayvan gibi oldu, siteler kocaman kocaman görünüyor. Sen boşver benim işletim sistemimin zoom ayarlarını baz almayı, diğer programlar nasıl çalışıyorsa sen de onlar gibi çalış ben senin yavaşlığına yine razıyım” dedim dedim dinletemedim, kaale alıp cevap bile yazmadı. Ben de bir köşeden sinsi sinsi göz kırpan Chrome’un iç gıcıklayan cazibesine daha fazla direnemedim ve ayrıldık.

Bu sevimli ve bir o kadar şerefsiz tilkinin (ki aslen Firefox bilinenin aksine tilki değil bir çeşit panda türü imiş) bir gün yine o eski şaşalı günlerine dönmesini çok isterim. Mantığım hala yuva yıkan Chrome’dan yana ancak kalbimin bir köşesinde turuncunun sıcaklığını hala hissediyorum. O anıtın üzerinde ismim bile olabilir, kim bilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. Oğuzhan dedi ki:

  Mozilla Candır :D

  Bu arada o hayvanın bir panda türü olduğunu ilk defa duydum

 2. EyyuBi dedi ki:

  Ne yalan söyleyim Canerim, bende bırakacağım.
  Olur olmadık birden kapatıyor kendini.

 3. Muhammet dedi ki:

  Linux üzerinde Firefox kullanmayarak bir nevi ihanet ediyor gibi hissetsem de, senkronizasyon olayını eline gözüne bulaştırdığından dolayı Chromium ile devam. Bi opera bi de Chrome/Chromium doğru düzgün yapıyor şu senkronizasyon işini.

 4. Hakan dedi ki:

  firebuguna hastayım ondan zor ayrıldım ama chrome fethetti beni, seri, genç, atik, dinamik, gizli gizli şeyleride seviyor, alıştım artık onada..

 5. Zafer dedi ki:

  Firefox candır :)
  Burada ne yazsam nafile, doyabildiğine özgürlük hissini hangi kelimelerle anlatabilirim ki! (Daha önce sizinde bildiğiniz ama unutmak istediğiniz o hissi)

 6. mustafa dedi ki:

  https://www.google.com.tr/search?q=firefox+real&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=9ssIU6mkGen40gWCtYGoBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=809

  aynısı :)

 7. Muhammet dedi ki:

  ya madem logondaki tilki değil de panda; senin ismin neden firefox? neden firepanda değil? hayır madem ismini firefox koydun, logona neden tilki değil de panda koydun? bunu yaparken aklınız neredeydi? bir kişi demedi mi “biz napıyoruz?” diye? bu nasıl iş anasını satayım?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Ya öyle de bu adamların suçu değil ki, pandanın ismi firefox. Pandanın adı neyse bu Mozilla elemanları da onu kullanmış.

   • Muhammet dedi ki:

    heaa, şimdi anladım. yazdığımı okudum da, gece gece uyuyamamanın stresi başıma vurmuş anlaşılan. :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.