Destekçileri için anıt diken tarayıcı: Firefox

Hızını, stabilitesini ve son olarak bilgisayarımla olan uyumunu kaybettikten sonra “Elvedademek zorunda kaldığım eski tarayıcım Firefox, destekçileri için çok güzel bir vefa örneği göstermiş. Üzerinde 4.500 destekçisinin isminin yazılı bulunduğu, şahsen çok şık ve fakat az biraz küçük bulduğum bir anıt yaptırmış ve San Fransisko’da bir köşeye (öyle sanıyorum ki ofislerinin önüne) dikmiş. Direkt olarak gelir kaynağı bulunmayan bir vakıfın bu tür bir icraate girişmesi bence çok hoş bir olay.

Tabiki sadece bu kadarı “Beni affet” deyu haykırıp kendisine koşacağım anlamına gelmiyor. Her ne kadar ayrıldığımız günden beri “Sen söyle ben dinleyem guzum” başlıklı e-postalar gönderiyor olsa da iş işten geçti, en başta dinleyecekti. “Tilkicim bak 21. versiyondan beri bütün arayüz hayvan gibi oldu, siteler kocaman kocaman görünüyor. Sen boşver benim işletim sistemimin zoom ayarlarını baz almayı, diğer programlar nasıl çalışıyorsa sen de onlar gibi çalış ben senin yavaşlığına yine razıyım” dedim dedim dinletemedim, kaale alıp cevap bile yazmadı. Ben de bir köşeden sinsi sinsi göz kırpan Chrome’un iç gıcıklayan cazibesine daha fazla direnemedim ve ayrıldık.

Bu sevimli ve bir o kadar şerefsiz tilkinin (ki aslen Firefox bilinenin aksine tilki değil bir çeşit panda türü imiş) bir gün yine o eski şaşalı günlerine dönmesini çok isterim. Mantığım hala yuva yıkan Chrome’dan yana ancak kalbimin bir köşesinde turuncunun sıcaklığını hala hissediyorum. O anıtın üzerinde ismim bile olabilir, kim bilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir