Devrim niteliğinde bir e-posta istemcisi ile tanışın: Inky

Outlook’u kullanmayı yıllar önce bıraktım, Microsoft’un diğer e-posta istemcisi çözümlerini hiç denemedim bile. Yazılım geliştirme anlayışı “Mümkün mertebe karışık, hantal, büyük boyutlu uygulamalar üretmek” haline geldiği günden beri onların imzasını taşıyan uygulamalardan elimden geldiğince kaçıyorum. Eğer ihtiyaç duyduğum konuda geliştirilmiş açık kaynaklı bir uygulama varsa tercihimi öncelikle ondan yana kullanıyorum. Microsoft Office yerine Libre Office‘i tercih ettiğim gibi, kurumsal e-postalarımı da yıllardır hafif, hızlı ve yine açık kaynaklı bir uygulama olan Mozilla Thunderbird‘e emanet ediyorum.

Geçenlerde, Mozilla’nın Firefox’u geliştirmeye gösterdiği özenin yarısını Thunderbird’e göstermemesine kızıp gaza geldim ve alternatif, daha modern bir e-posta istemcisi bulma umuduyla araştırma yapmaya başladım. Eğer sizin de böyle bir niyetiniz varsa baştan söyleyeyim hiç boşuna uğraşmayın. Bilgisayarıma onlarca e-posta istemcisi kurup sildim, Zimbra’lar, Postbox’lar havalarda uçuştuktan sonra piyasada bulabildiğim en karizma alternatif eM Client isimli bir uygulamaydı, onun da özellik bakımından Thunderbird’e yaklaşabilmesi için daha kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor. Yine bir çok kullanıcıyı tatmin edebilecek nitelikte sevimli bir uygulama ancak ben elimdekinin kıymetini anladım ve Volkswagen daha iyisini yapana kadar en iyisi olduğunu düşündüğüm Thunderbird ile yola devam edeceğim.

Araştırmalarım sırasında en çok ilgimi çeken uygulama Inky oldu. Ben Windows 8 ile birlikte hayatımıza giren tekdüzelikten, o sıkıcı kutucukların monotonluğundan hoşlanmadığım için, arayüzü tamamen bu akımın etkisi ile oluşturulan Inky’yi kullanmayı düşünmüyorum. Malum işi arayüz olan takıntılı biriyim ve bu akıma alışmam biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Ancak bu, Inky’nin e-posta istemcisi konusuna tamamen farklı bir bakış açısı getirmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Adamlar yapmışlar. Özellikle sosyal medya sever, mobilite sever son kullanıcılar için dört dörtlük bir uygulama geliştirmişler. E-posta alıp gönderme konusunu son derece basite indirgemiş ve sosyal medya entegrasyonu ile uygulamaya e-posta istemcisinden çok bir mesaj merkezi havası kazandırmışlar. Buna göre tıpkı bir sosyal medya hesabı gibi (e-posta anlamına gelmeyen) bir Inky hesabı açtıktan sonra; Gmail ve Hotmail gibi IMAP veya POP destekli e-posta hesaplarınızı çoklu biçimde tanımlayarak, Twitter gibi sosyal mecraları ve dilerseniz çeşitli haber kaynaklarını ekleyerek kendi masaüstü mesaj merkezinizi oluşturabiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı da tek bir bilgisayara bağlı kalmak zorunda olmamanız. Inky, kullandığı cloud teknolojisi sayesinde tüm hesaplarınızı, e-postalarınızı, mesajlarınızı ve ayarlarınızı dilediğiniz her yerden özgürce kullanabilmenize olanak sağlıyor. Yani bilgisayarınızı değiştirdiğinizde veya arkadaşınızın bilgisayarından Inky’ye tanımladığınız hesaplarınıza erişmek istediğinizde, programı kurup Inky kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız yeterli oluyor. E-Postalarınız, kategorileriniz, akışlarınız ve diğer tüm özelleştirmeleriniz herhangi bir ekstra çaba göstermenize gerek kalmadan önünüze geliyor.

Inky’nin kendi fanlarını oluşturabilecek ve her seviyeden bilgisayar kullanıcısının zorlanmadan kullanabileceği nitelikte bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Şayet arayüz konusunda benim gibi takıntılı değilseniz ve basitlik sizin için cezbedici bir kelimeyse bu ücretsiz uygulamaya mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ederim. (Elbette güvenlik konusu tamamen sizin tasarrufunuzda olmak kaydıyla).

Inky İle Tanışın

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir