Diktatör Google’dan aldığım en acı haber

Microsoft ile çalışmak bir fil ile uyumaya benzer. Ne zaman ne tarafa döneceği belli olmaz.” çok hoşuma giden bu benzetmeyi bana değerli patronum Ender abi aktarmıştı, Microsoft ile ortak iş yapan, ona göre çok küçük sayılabilecek firmalardan birinin CEO’su bir konuşma sırasında dile getirmiş.

Bana soracak olursanız Google Microsoft’tan çok daha büyük, çok daha huysuz bir fil. Orta yerde boylu boyunca uzanıyor, biz küçük, minik kullanıcıları da onun etrafında kıvrılmış optimum düzeyde rahat etmeye çalışıyoruz. Canı ne tarafa isterse o tarafa dönüyor ve her defasında bazılarımızın canını yakıyor, üstelik bunu bir çokları tarafından sempatik, cana yakın bulunan bir firma olarak yapıyor.

Az önce tutmuş son derece moral bozucu bir mail atmış, “2004 tarihinden beri hizmet veren Gmail Notifier 31 Ocak itibariyle hizmet dışı kalacaktır” demiş. Sebep? Akıllı telefonlar artık çok yeteneklilermiş, bizi her yerde yeni e-postalardan haberdar ediyorlarmış dahası istersek web tarayıcıların da (Chrome demek istiyor) e-posta bildirim hünerlerinden yararlanabilirmişiz dolayısıyla herhangi bir platforma bağlı olmadan çalışan ve kullanıcıyı “Yeni e-posta geldi” diye uyaran harikulade uygulama Gmail Notifier’a artık gerek yokmuşmuş. Yani diyor ki “Çünkü eşeğin zilinden dolayı“.

İstemiyorum arkadaş, e-postalarımı kontrol etmek için cep telefonumu kullanmayı veya nefes almak için bile senin Chrome’una bağlı kalmayı istemiyorum. Youtube’un yorum özelliğini tutuyorsun Google+’a bağlıyorsun, cep telefonlarının SMS’lerini Hangout’a geçirttiriyorsun, Gmail Notifier’ı öldürüp insanları Chrome’a yönlendiriyorsun. Tüm bunları imkanın var diye, elin rakiplerinden daha güçlü diye yapıyorsun. Bir servisinin daha çok kullanılmasını, daha popüler olmasını istiyorsan yapman gereken tek şey insanları koyun gibi birinden diğerine sürmek, bu kadar basit. O koyunların ne istedikleri, neyi tercih ettikleri zerre umrunda değil.

Internet Explorer, adamların kendi yaptıkları işletim sisteminde (Windows) varsayılan tarayıcı olarak geliyor diye avaz avaz bağıran, Microsoft’a dava üstüne dava açan ve hatta bir akıl tutulması neticesinde haklı bulunan dingiller nerdeler? Neden kimse Google’ın bu insanüstü tekelleşme ve yayılma çabasından rahatsızlık duymuyor? Biz kullanıcılar olarak adamların karşısında etten kemikten bireyler değiliz ya, resmen şeffaf su balonlarına döndük. Ne yiyip içtiğimizi, nerelerde gezdiğimizi, hangi filmlerden, müziklerden hoşlandığımızı atamızdan nenemizden, eşimizden çocuğumuzdan iyi biliyorlar. Biz de aslında “bu bifteğin var olmadığını biliyoruz” ancak eli mahkum Matrix’te yaşamaya devam ediyoruz -ki Matrix bile Google’dan daha insaflıydı be. Kölesi olan insanlara “10 yıldır işe gidip gelmek için kullandığın bu caddeyi 31 Ocak itibariyle kapatıyorum. Artık Chrome caddesini kullanırsın.” demiyordu.

Küçücük programdan ne istedin ey insafsız Google? Serverların mı incindi? Kilobaytlık datalar mı gözüne geldi? Ben bu programı ilk günden beri kullanıyorum. Her şeyim değişti, işletim sistemleri geldi gitti, müzik dinleme, anlık mesajlaşma yazılımları değişti, 2004’ten beri bilgisayarımda değişmeyen tek şey küçücük, minnacık Gmail Notifier’ımdı.

Aptal Google vs Nihat Doğan Bonusu

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir