Doğadan ilham alan bakım ürünleri: Gua sha, badem yağı ve gül suyu faydaları

Doğanın bize sunduğu mucizelerden elde edilen ürünler, vücudumuzda aradığımız birçok bakım etkisini sunuyor. Aslında birçok ihtiyacımız için, sentetik ürünlerden ve laboratuvarlarda üretilen ilaçlar kadar, doğal ürünleri tercih edebiliriz.

Dünyanın dört bir yanında bulunan endemik bitkilerden elde edilmiş ve insanların binlerce yıllık deneyimi ile faydaları bilinen birçok ürün, bugün kullanılıyor ve insanlar çeşitli sorunlarına çözüm buluyor.

Bu ürünler içinde gua sha, badem yağı ve gül suyu gibi ürünler yer alıyor.

Badem yağı ve gül suyu her ne kadar Türk kültüründe tercih edilen ürünler olsa da, kimi ürünler uzak doğudan, kimi ürünler Afrika’dan elde edilebiliyor.

Gua Sha Masaj Taşı ve Faydaları

Cilt bakım ürünleri, kozmetik alanında en çok ilgi gören konulardan biri. Bunun nedeni, birçok kişi çeşitli dış etkenler nedeniyle ya da yaşlanmadan ötürü, zaman içinde cilt problemleri ile karşılaşabiliyor. Bunun nedenleri içinde, dengesiz ve sağlıksız beslenme de yer alıyor. Gua sha taşı, antik Çin kültüründen gelen bir konsept. Değerli taşlar içinde yer alan gua sha, yaşam taşı anlamına da geliyor.

Peki gua sha nedir?

Çin kültüründe önemli yer tutan bu doğal taş, sonsuzluk, mutluluk ve refah ile ilişkilendiriliyor. Yüz masaj taşı olarak tercih edilen gua sha ile, vücudun kan dolaşımının dengelendiği ve vücutta bulunan toksin maddelerin atıldığı biliniyor. Yüz kaslarında daha dengeli bir form sağlayan gua sha masaj taşı aynı zamanda yüz şişkinliklerinin gitmesini de sağlar.

Faydaları Saymakla Bitmeyen Bir Doğal Kaynak: Badem Yağı

Tükettiğimiz ve her gün karşılaştığımız birçok ürün, farklı formlarda çok önemli faydalar sunabiliyor. Buna bir örnek de badem. Badem yemişinin yağı çıkarılarak elde edilen badem yağı, doğal yağlar içinde en faydalı yağlardan biri olarak gösteriliyor. Peki badem yağının faydaları nelerdir?

Bu yağın en önemli özelliği protein seviyesinin yüksek olması ve E vitamini barındırması.

Badem yağı cilt bakımında tercih edilebildiği gibi, saç bakımında da tercih ediliyor. Bununla birlikte badem yağına alerjisi olanların bu ürünü kullanması riskli olabiliyor, bu nedenle hassas reaksiyon gösteren alerjik kişiler dikkat etmeli. Yumuşatıcı bir etkisi olan badem yağı, cilt genelinde daha ferah ve aydınlık bir hale ulaşmanızı sağlar.

Dengeleyici ve Nemlendirici Gül Suyu

Doğal ürünler içinde, Türkiye’de en çok tercih edilen ve her eve mutlaka yer alan gül suyu da faydası saymakla bitmeyen ürünlerden. Gül suyu faydaları nelerdir ve nasıl elde edilir diye düşünüyorsanız, doğal bir mucize olan bu ürün, gül yapraklarından elde edilen ve yüzde 100 saf olarak sunulan bir ürün. Gül suyunun özellikleri içinde, cildi koruması, nemlendirmesi ve güzelleştirmesi geliyor.

Bugün birçok kişi, nemlendirici bakım ürünleri için, sentetik ve kimyasal bileşen sunan ürünleri kullanıyor. Buna karşın cilt bakımında doğal bir ürün olan gül suyu, tamamen doğanın bir mucizesi ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Photo by Viva Luna Studios on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.