Doğal makyaj malzemesi nasıl yapılır?

Sağlıklı yaşam artık hayatın her alanında etrafımızı sarmış durumda; özellikle doğal ürünlerin tercih edildiği veya imkanlar çerçevesinde tercih edilmeye çalışıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Bizler de tamamen doğal malzemeler kullanarak kendi makyaj ürünlerimizi yapabiliriz. Hem bu ürünler kozmetik makyaj ürünleri gibi cildi havasız bırakıp zarar vermek yerine aksine cildimizi nemlendirip besleyecektir. Ben bayıldım bu tariflere bakalım sizle ne düşüneceksiniz. Eminim sizin de çok hoşunuza gidecektir.

Hepimizin yüklü miktarlarda paralar harcadığı bu kozmetik ürünlere artık muhtaç değiliz. Meyve ve bitkileri kullanarak tamamen doğal makyaj ürünlerini yapabileceğiz, yani kozmetik ürünleri doğal malzemeler kullanarak her bayanın yapabileceğini söylüyorum. Mesela hemen her mutfakta bulunabilecek olan kakao, mısır tozu ve gül özütünü kullanarak harika doğal bir allık yapabiliriz. Bu karışımın cildimize hiçbir zararı yoktur, rahatlıkla kullanabiliriz. Ayrıca elimizin altında sıkça bulundurduğumuz malzemelerle ruj da yapabiliriz. Vişne özü, bal mumu, buğday yağı ve gliserin kullanarak tamamen doğal, likit bir ruj elde edebiliriz.

Vişne özünü bir miktar vişneyi rondodan geçirerek elde edebilirsinizi, bu karışıma gül yapraklarını da ekleyip yeniden rondodan geçirdikten sonra bir kaba alalım. Elde ettiğimiz karışım üzerine bal mumu, buğday yağı ve gliserini ekleyelim. İçine biraz da vanilya koyduk mu tadı çok hoş olur. Biliyorum ki ruj hepimizin en çok kullandığı kozmetik ürünlerinden biri ama maalesef dudaktaki ruj gün içinde istem dışı olarak yutulabiliyor. Bu nedenle rujun kimyasal madde içermemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Vişne özünü, gül yapraklarını ve nar özünü kullanarak buna benzer bir çok farklı makyaj malzemesi yapabiliriz. Bu malzemeler harika renkler veriyor, bu tür doğal malzemeleri sizlerin de mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

dogal-makyaj-1

Yukarıda %100 doğal makyaj malzemelerinden söz etmeye çalıştım ancak dilerseniz sadece gıda boyası kullanarak doğala çok yakın bir başka ruj karışımı da elde edebilirsiniz. Evet, tam teşekküllü bir makyaj yapmasak bile pek çoğumuz sadece ruj kullanmayı severiz. Rujun küçük bir dokunuşu ile harika göründüğümüzü hepimiz biliriz. Bu kadar vazgeçilmez olduğuna göre şu tarifime de bir göz atalım isterseniz:

Gerekli Malzemeler

  • 1 çay kaşığı bal mumu
  • 1 tatlı kaşığı çilek veya vişne veya çikolata özü
  • 1 çay kaşığı parafin
  • 1 çay kaşığı vazelin
  • 1 çay kaşığı buğday özü yağı
  • Tercihe bağlı farklı renklerde gıda boyası veya eski, kullanmadığınız rujlar

Hazırlanışı
Vazelin, bal mumu ve parafini eritelim, buğday özü yağı, çilek esansı ve gıda boyasını bir kapta karıştırıp donmasını bekleyelim, hepsi bu kadar. Daha sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yalnız en önemli noktayı unutmayın: Sizi ayrıcalıklı kılacak olan bu yeni rujunuzu serin bir yerde saklamalısınız.

evde-ruj-yapimi

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir