Dünyanın dört bir yanından canlı yayın yapan site: Earthcam

Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Seyristanbul isimli projesinden bahsetmiştik. Kadıköy, Eminönü, Kız Kulesi ve Sultanahmet gibi İstanbul’un merkezi noktalarına yerleştirilen onlarca kamera sayesinde, “Acaba şu anda Kadıköy nasıldır?” diye hasret çeken uzaklardaki İstanbulseverlerin meraklarını bir nebze olsun gideren harika bir hizmet idi (hala da öyle). Earthcam ise “Lan acaba şu anda Çin nasıldır? Niv York nasıldır?” diye merak eden dünya vatandaşlarına hitap eden, bir seviye daha ileri bir hizmet.

Ticari oluşumlar için çeşitli ücretli hizmetler de sağlıyor ancak bizim için önemli olan dileyen herkesin bu site sayesinde istediği an Tayms Meydanı’nı, Sidney’i veya Tokyo’yu ücretsiz olarak izleyebiliyor olması.

İnsanlık olarak gerçekten çok ilginç bir noktaya geldik. Hani düşünüyorum da, binlerce yıllık insanlık tarihinde vuku bulan teknolojik gelişmeleri toplasanız şu son 100 yıldaki gelişmelerin onda biri kadar etmez. Cep telefonlarıyla, internetle ve bunun gibi canlı yayın hizmetleriyle resmen “uzakları yakın etmek” olayının fokunu çıkardık. Oturduğumuz yerden gezegenin öbür tarafına görsel ve işitsel olarak ulaşabildiğimiz bir noktaya geldik, bunun bir adım ötesi ışınlanma falan olur herhalde. Bu durumu hemen hiçbirimizin yadırgamıyor olması da ayrı bir konu tabi.

Earthcam’in içerisinde İstanbul’un da bulunduğu canlı yayın noktalarına ulaşıp 15 dakikada devri alem yapmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. ferudun dedi ki:

    insanlık tarihindeki bütün buluşları toplamaya gerek yok sadece mısırlıların bulduğu direnaj kanalları bile şu son yüzyıldaki gelişmeleri alt eder diye düşünüyorum bu benim şahsi fikrim…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir