Dünyanın en büyük havacılık faciası: Hindenburg Zeplini kazası


Hindenburg Zeplini (LZ 129 Hindenburg) Nazi Almanyası tarafından üretilen, 245 metrelik boyuyla (neredeyse Titanik kadar) dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hava aracı olma özelliği taşıyor.

Bu zeplinin havacılık tarihini değiştiren son derece hazin bir hikayesi var. 6 Mayıs 1937 günü ABD’ye düzenlediği bir sefer sırasında yüzlerce kişinin gözü önünde ansızın alev alıyor ve içindeki 36 yolcuyla birlikte saniyeler içinde yanıp kül oluyor. Tüm kaza kameralar tarafından kaydediliyor ve o zamana kadar “geleceğin hava taşıtları” gözüyle bakılan zeplinlerin devri bu vesileyle kapanmış oluyor.

Bu kazanın insanlar üzerinde ne derece büyük bir dehşet uyandırdığını yazının devamında yer alan kaza anı videosundaki “bayanlar baylar, daha fazla konuşamayacağım” diyen spikerin ağlamaklı sesinden anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. Serpico dedi ki:

  Nazilerin enteresan bir cazibesi var. Hitler’in de öyle.
  Rahmetli Nurettin Topçu’nun çalışma odasında Hİtler portresi dururmuş.

 2. Muhammet dedi ki:

  yanlış hatırlamıyorsam eğer, o zeplinin yanmasının nedeni, en hafif gaz olan hidrojen ile dolu olması yüzünden. gaz hafif fakat, yanıcı olduğu için, artık onun yerine 2. en hafif gaz olan helyum kullanıyorlar. kafalar rahat. :)

 3. kralizasyon dedi ki:

  Günümüzde artık bu yüzden mi zeplin göremiyoruz havada yani?

 4. bilgili dedi ki:

  bu zeplinle ilgili bir film de var. http://www.youtube.com/watch?v=NoSL4BDtfqk

 5. Muhammet dedi ki:

  @bilgili
  adamlar daha çok, “biz sıradan bir aksiyon filmi çekelim, içine aşk falan da koyarız, arada bir de zeplini gösterdik mi tamamdır” mantığıyla çekmişler gibi duruyor :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir