Dünyanın En Garip Canlıları

Yabancı bir sitede “Dünyanın en garip canlıları” başlığıyla rastladığım ve çoğunun keşfi gerçekten çok yakın bir geçmişe dayanan bazı ilginç canlı türleri. Viperfish gibilerine bakınca insan inceden tırsmıyor değil, bir de bodrumunuzda hamamböcekleri yerine Giant Isopod’ların yaşadığını düşünsenize, bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi. Memleketimin gözünü seveyim ya böceği böcek yengeci yengeç…

Yeni türler
Giant Isopod (Dev böcek)
Uzunlukları 17 santim ile 37 santim arasında değişen Giant Isopod’lar 1700 gram (1.7 Kilo) ağırlığa ulaşabiliyorlar.

Yeni türler
Gulper Eel (Deniz canavarı)
Denizin 3000 ila 6000 metre arasında değişen derinliklerinde yaşayan Gulper Eel’in boyu yaklaşık 2 metreyi bulabiliyor.

Yeni türler
Aye-Aye (Yaldızlı bambu maymunu)
Boyu 36-44 cm. olan lemur türü bir maymundur. Kuyruğu 25 cm.’yi bulur, genellikle bambu ormanlarında yaşadığı için “yaldızlı bambu maymunu” olarak da adlandırılır. Böcek ve kurtçuklarla beslenir, avını çok hareketli ve esnek bir yapıya sahip olan ota parmağı ile yakalar. Çiftleşme ve üreme yöntemleri hala araştırılan bu hayvan doğal çevresi sürekli azaldığından hızla yok olmaktadır.

Yeni türler
Dumbo Octopus (Pokemon hayvanı :) )
Çok derinlerde yaşayan bir çeşit ahtapot türü.

Yeni türler
Uzun Gagalı Echidna
Kirpiye benzeyen uzun burunlu, pençeleri kuvvetli, duyuları gelişmiş, böcek ve larvalarıyla beslenen ilkel bir memeli türü.

Yeni türler
Uzun Kulaklı Jerboa
Jerboa, Asya ve Kuzey Afrika’da yasayan fareye benzeyen, sıçrayıcı küçük bir kemirgendir. Küçük önayaklar yer değiştirmek için kullanılmaz. Kulaklarının şekli türden türe değişir, tüyleri uzun yumuşak ve ipeksidir. Beslenmesi büyük değişkenlik gösterir; bazıları yalnızca tohum, böcek ve bitki yerken diğerleri hertürlü besini yerler. Jerboalarının enerjilerinin kaynağı bitkilerdir.

Yeni türler
Anglerfish (Fener balığı)
Lophiidae familyasına ait ilginç bir balık türüdür. Yüzünün önüne sarkan “fener” ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. Türkiye’de Akdeniz, Ege denizi ve Marmara denizinde ayrıca Atlas Okyanusunda bulunur.

Yeni türler
Blobfish (Müdür balığı :) )
Avustralya ve Tazmanya’nın açıklarındaki çok derin sularda yaşarlar, o derinliklere inmek pek mümkün olmadığı için insanlar tarafından daha çok yeni keşfedilebilmiş bir türdür. Vücutlarının içindeki hava keseleri sayesinde yüksek basınca dayanabilirler ayrıca yoğunluğu neredeyse suyunkinden daha azdır, bu sayede çok az enerji harcayarak su içinde hareket edebilir ve deniz tabanına inip çıkabilirler. Bir diğer garip özelliği ise kaslarının olmamasıdır, avlanamazlar sadece önlerine gelen yenebilir maddeleri yiyebilirler.

Yeni türler
Deniz Domuzu
Deniz salatalığı türü olan deniz domuzları, okyanusların diplerinde yaşıyor. İlk kez 2008 yılında Antartika’da okyanusun dibinde yapılan bir araştırma sırasında bulundu.Bu ilginç hayvanın bugüne kadar görülmeme nedeni çok derinlerde ve deniz tabanında yaşıyor olması.

Yeni türler
Viperfish (Engerek balığı)
Bilimsel adı Chauliodus Sloani olan derin deniz balığı. Türkiye’de de denizlerinin en derin bölgelerinde yaşamaktadır (473-1800 metre), gündüzleri 500-600 metreye kadar çıkıp beslenir, geceleri daha derin sulara iner. Boyu 35 cm civarındadır, mavimsi gümüş renklidir. Uzun ve sivri dişlerle dolu olan ağzı vücuduna göre oldukça büyüktür. Sırt yüzgeçlerinden biri çok uzundur hatta vücudunun yarısı kadar olabilir. Yüzgecinden ve vücudunun yan tarafından ışık çıkararak avını kendine çeker.

Yeni türler
Yeti Crab (Tüylü Yengeç)
Pasifik Okyanusu’ndaki Paskalya Adası dolaylarında yaşayan tüylü yengeç.

Yeni türler
Horror Frog (Dehşetengiz Kurbağa)

Yeni türler
Indian Gharial (Ganj Timsahı)
Hindistan’da Ganj nehrinde yaşayan, boyları 7 metreye kadar ulaşabilen bir sürüngen türüdür.

Yeni türler
Çıplak/Tüysüz Kör Fare

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.