Dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı


Canon 5D Mark II marka fotoğraf makinesi ve 400 mm lens kullanılarak çekilmiş 26 gigapiksellik, yani 297.500 x 87.500 çözünürlüğünde bir fotoğraftan bahsediyoruz. Almanya’nın Dresden kentinde bir binanın tepesinden çekilen bu panoramik fotoğraf bastırılmak istendiğinde 105 x 35 metrelik bir brandayı heba etmek gerekiyormuş.

Yukarıdaki karşılaştırmayı kendi incelemem sonrasında hazırladım ve incelerken farkettim ki bu devasa karede yer alan arabaların plakaları ile insanların yüzleri sansürlenmeden yayınlanmış (evet, o derece zoom yapabiliyorsunuz). Google Streetview ‘in konuyla ilgili Almanya kökenli yasal problemler yaşadığını hatırlıyor gibiyim sanki.

Her neyse fotoğraf hakkında yorum yapacak olursak; evet 102GB‘lık bir fotoğraf ile rekor kırılmış ve hazır reklam fırsatı elde edilmişken Dresden tanıtılmak istenmiş (veya tam tersi) fakat görüntüde düzinelerce ünlü mekan yer almasına rağmen ortaya şahsıma hitaben etkileyici bir kare çıktığını söyleyemeyeceğim, bizim %100 Türk Malı 360tr.com ‘un bundan çok daha güzel çalışmaları var.

Fotoğrafı detaylı olarak incelemek için ve zoom oranıyla ilgili şoke olmak için sitesini, tanıtım videosuna gözatmak için Youtube‘u ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. UB dedi ki:

    Maşallah.

  2. Ahmet dedi ki:

    Tek hamlede çekilmemiş olsada benim gördüğüm en yüksek çözünürlüklü fotoğraf bu; 111 gigapixel :D

    http://www.sevilla111.com/default_en.htm

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir