Dünyanın içinde bulunduğu durumu en iyi ifade eden müzik klibi

DJ Shadow feat. Run The JewelsNobody Speak (Official Video)

DJ Shadow’un musıki icraatlerini uzun zamandır severek takip ederim. “Nobody Speak” isimli eseriyle ise bir filmin fragmanı vesilesiyle tanışmış, uzunca bir süre resmi video klibinin şu olduğunu zannederek listemde kendisine yer vermiştim.

Geçenlerde yine tesadüf eseri orjinal klibini buldum, tek kelimeyle bayıldım. Bakmayın fakyu biçlerin, may diklerin havalarda uçuştuğuna, şarkı başlı başına bir sanat eseri. Eğer “Al Caner bu şarkıya klip çek” deselerdi çok büyük bir ihtimalle bu minvalde bir proje hazırlar fakat muhtemelen bu kadar güzelini çekemezdim.

Yaşını başını almış politikacı dayıların yüksek fps’li çekimlerle birbirlerine Ice Cube ağız hareketleri yaparak saydırmasını izlemek şahsen bana çok büyük bir keyif verdi. Sanki BM’deki, NATO’daki kodamanların yapmak isteyip de yapamadıklarını göstermişler. Gerçi münazara diye yaptıkları şeyler de bunun biraz daha edepli hali.

Klipte toplanılan yer her neresi ise on tane ülkenin bayrağına yer verilmiş. Bunlardan birinin bizim şafaklar gibi dalgalanan ey şanlı hilal olması da insanın ister istemez hoşuna gidiyor.

Her ne kadar önündeki ülke ismi buğulanmış olsa da muhabbeti başlatan soldaki dayının Amerikalı olduğu her halinden belli. İşin aslı Türkiye’nin sağdaki kel dayının saflarında bulunduğunu görünceye kadar onun tarafını tutuyordum. Özellikle iki elini yanındaki ülkelere doğru açıpHey, you wanna hear a good joke?” falan demesi tam böyle rap battle kültürünün özünü yansıtır şekilde.

Allah bilir klipte ne subliminal mesajlar, ne göndermeler vardır da takılmıyoruz. Bana göre şu anki dünya yönetimini yalın bir dille ifade eden en güzel klip + şarkı tamlaması olmuş.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Yobaz Adam dedi ki:

    Domuz ve tavuk ne iştir ona takıldım :)

  2. Acsesi dedi ki:

    biraz ilginç olmuş şaşırdım açıkçası :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir