Ege’nin başkenti İzmir’de yapabileceğiniz 5 aktivite

Ege denildiği zaman akla gelen yerler arasında İzmir başta geliyor. Yeşilin ve mavinin tek noktada buluştuğu muhteşem şehirde unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Alaçatı’nın taş sokaklarında gezebilir, kordon boyunca yürüyebilir veya caddelerdeki kalabalığa karışarak alışveriş yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken İzmir otelleri arasından bir tercihte bulunarak lüks içinde konaklayabilirsiniz. İstediğiniz oteli seçerek hayalinizdeki tatile başlayabilirsiniz. Tatiliniz sırasında yapabileceğiniz aktivitelerle tatiliniz daha renkli hale getirebilirsiniz. Kendinizi mükemmel bir ambiyansın içerisinde bulabileceğiniz İzmir’de yapabileceğiniz 5 aktiviteye şöyle örnek verebiliriz;

1. İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ü çok defa ağırlayan bu ev daha sonra müzeye çevriliyor. Müzenin kapısından içeriye girdiğiniz zaman sizi öncelikle geniş bir alan karşılıyor. Müzede Mustafa Kemal Atatürk’ün yatak odasını, yemek odasını ve çalışma odasını görebilirsiniz. Atatürk’e ait kıyafetlerin, ayakkabıların ve şahsi eşyaları da bulabilirsiniz. Atatürk’ün yanı sıra İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve Fahrettin Altay gibi dönemin önemli isimlerin heykellerini ve özel eşyalarını da bu müzede yakından inceleyebilirsiniz. Böylece tarihin izlerine yakından şahit olabilirsiniz.

2. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Şehrin ortasında kendinizi doğa ile baş başa hissetmek istiyorsanız İzmir Doğal Yaşam Parkı’na mutlaka uğramanız gerekiyor. Bu park sıradan hayvanat bahçesine benzemiyor. Tropik bahçelere ve göletlere ev sahipliği yapan park, birçok hayvan türünün bir arada bulunduğu alanlardan birisi. Zürafalardan kaplanlara, zebralardan lemurlara birbirinden farklı türdeki hayvanları burada görebilirsiniz. Burada çocuklarınıza hayvan sevgisini de aşılayabilirsiniz. Ailenizle birlikte yaptığınız tatilde eğlenceli anlar yaşamak istiyorsanız İzmir Doğal Yaşam Parkı tam size göre. Parka ait haritayı takip ederek küçük bir macera yaşayabilirsiniz.

3. İzmir Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör

İzmir’in birbirinden farklı birçok önemli noktası bulunuyor. Bu noktalar İzmirliler tarafından fazlasıyla önemseniyor. Asansör kelimesi İzmir halkı için farklı bir anlam taşıyor. Şehrin simgesi haline gelen tarihi asansör iki semti birbirine bağlar. İzmir tatiliniz sırasında asansöre binmek isterseniz Dario Moreno Sokağı’ndan girerek Halil Rıfat Paşa Caddesi’ne çıkabilirsiniz. Caddeye çıktığınızda sizi ihtişamlı görüntüsü ile Tarihi Asansör karşılıyor. Asansöre binerek İzmir’i tepeden seyredebilirsiniz. Gün batımına şahit olurken şehrin panoramik manzarasında romantik anlar yaşayabilirsiniz. İzmir ile özdeşleşmiş Tarihi Asansör’e uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

4. İzmir Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu

İzmir dendiğinde akıllara direkt Kordon geliyor. İzmir’in en işlek alanlarından biri olan Kordon, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oluyor. Kordon’un yeşil alanlarında oturup sevdiklerinizle birlikte güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Kordon boyunca müzik yapanlara eşlik ederek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Denizin mis kokusunu içinize çekerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kordon’da Cumhuriyet dönemine ait heykeller bulunuyor. Bu heykelleri de yakından inceleyebilirsiniz. Sahil kenarındaki mekanlarda lezzetli Ege yemeklerini deneyebilirsiniz. Damak zevkinize uygun lezzetleri tekrar tekrar tatmak isteyebilirsiniz. Sıcak Ege manzaralarına şahit olmak istiyorsanız Kordon’a mutlaka uğramanız gerekiyor.

5. Kemeraltı Kızlarağası Hanı

İzmir Kızlarağası Hanı

Kahve, vazgeçemediğiniz lezzetlerin arasında yer alıyorsa İzmir tatiliniz boyunca da bu lezzeti tadabileceğiniz birçok mekan bulabilirsiniz. Bu mekanların başında ise Kemeraltı Kızlarağası Hanı geliyor. İstanbul’da yaşayanlar için Kapalıçarşı ne anlama geliyorsa Kızlarağası Hanı da o anlama geliyor. Burada bulunan esnaf lokantalarında lezzetli yemek yiyebilirsiniz. Közde pişen Dibek kahvesiyle de bu lezzetleri pekiştirebilirsiniz. Hanın samimim ortamında dilediğiniz gibi fotoğraf çekerek arşivinizi genişletebilirsiniz. Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan İzmir hakkında daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir