Egonomik WordPress flash video player eklentisi: Egoplayer


Son zamanlada bu konuyla ilgili oldukça fazla istek gelmeye başladı. Sitede kullandığım flash video playerı daha önce şurada duyurmuş ve kullanıma sunmuştum, ancak WordPress kullanıcıları kullanım konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarından bahsettiler.

Ben de bu pek sevilen playerımızı yine WordPress kullanıcılarına kolaylık sağlaması amacıyla ufak bir eklentiye dönüştürmeye karar verdim. Eklenti yazma konusunda çok fazla bilgi sahibi olduğum söylenemez ama yine de ortaya hem ufak hem de işlevsel bir şeyler çıkardığımı düşünüyorum, özellikle bunun yazdığım ilk eklenti olduğunu göz önünde bulundurunca :)

Egoplayer isimli bu yeni eklentimizi henüz WordPress dizininde duyurmadım ve yakın bir gelecekte duyurmayı da planlamıyorum. Şu an için yaptığı tek ve adam akıllı iş video yürütmek, yani henüz oynattığı video için “Sitene ekle” gibi işlevler sunmuyor ama bunun yanında swfobject.js gibi gereksiz kod yığınlarına da mahal vermiyor, herşey Google’ın sevdiği flash video player biçimine uygun yani.

Ekstra özellikleri ve admin paneli fonksiyonlarını Allah izin verirse bu işlere gerçekten zaman ayırabildiğim bir ara tamamlayıp eklentiyi “beta” sıfatından kurtararak adam akıllı duyurmayı planlıyorum. O zamana kadar diler ilk kullanıcı, diler “beta tester” kisvesiyle test ederek gözünüze çarpan eksiklikleri veya “şu da olsa iyi olur” şeklinde aklınıza gelen özellikleri bana iletişim bölümünden iletebilirseniz sevinirim.

Eklentiyi /wp-content/plugins/ dizinine aynı isimle (egoplayer) yükledikten sonra WordPress admin panelinden “Yüklü eklentiler” kısmından etkinleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı şimdilik manuel ama mümkün mertebe akılda kalır şekilde tasarlamaya çalıştım. Herhangi bir sayfaya veya posta video eklemek için; video dosyası, önizleme resmi, genişlik ve yükseklik bilgilerini girmeniz yeterli.

Kullanım:

1
[egoplayer video="http://site.com/video.flv" image="http://site.com/video.jpg" width="500" height="380"]

image=”” tagı tamamen opsiyonel. Yani eğer video için herhangi bir önizleme resmi kullanmak istemiyorsanız bu tagı es geçebilirsiniz, o zaman video için eklenti dizinindeki screen.jpg resmi varsayılan önizleme resmi olarak görüntülenecektir. Bu resmi kendi logonuz veya varsayılan video önizleme resminiz ile değiştirebilirsiniz.

Son olarak; eğer bu sitede duyurmadığım halde admin panelinizde Egoplayer ile ilgili herhangi bir güncelleme uyarısı alırsanız dikkate almayınız çünkü bu uyanık girişimcilerin iş başında olduğu anlamına gelecektir.

Eklentinin ilk beta testerı Evren‘ciğime sevgilerle,
Egoplayer v0.1 Beta (86 Kb):
Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

31 Yorum

 1. forzamad dedi ki:

  teşekkürler caner aklımdan sormak geçiyordu yüzsüzlük olmasın diye sormamıştım :D okadar sey sordumki haha :D

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Estafurullah forzamad zaten yeteri kadar soruldu merak etme sen :) Bir kullan da bak bakalım eksiği gediği var mı, nedir ne değildir ona göre şettirelim :)

 3. gevv dedi ki:

  Eklentiyi kullanmıyorum kullanmamda ben Egoplayer manueli daha çok seviyorum :) ellerine sağlık teşekkürler Caner nice eklentilere diyelim :D

 4. Burak dedi ki:

  Bu flash player hazır bi templates sanırım ama süper düşnmüşsünüz eklentiyi :)

 5. Rıza dedi ki:

  Teşekkürler Caner, devamını bekliyoruz :)

 6. forzamad dedi ki:

  @Caner: usta denedeim ama benim sitede http://forzamad.com/2010/05/ayidan-artistlik-hareketler-ayi-show/ fotoraf garip duruyor playırı fotonun boyuta getirdinm öle de denedim büyüttümde denedim hep öle oluyor fotoda büyüyor ama sagda ve altta hep bir mesafe bırakıyor fotoda playır içinde ?

 7. Caner Öncel dedi ki:

  @forzamad: Resmi player boyutundan az biraz büyük yapmayı dener misin, bakalım sorun devam edecek mi. Olmazsa bunu da sonraki versiyonda fix etmek üzere not alalım.

 8. forzamad dedi ki:

  foto 400x300px ölçülerinde ben player ı 400×300 yaptım ölede olmadı ondada yine sagda ve altta baya boşluk yapıyor fotoyu küçültüp :S http://forzamad.com/img/egoplayer.JPG bakarsan anlarsın

  dahada küçülttüm yine olmadı foto da görürsün zaten + facebookta foto aldım benim hosta attım yine olmadı ondada aynı boşluklar çıkıyor :S

  +söle birsey diycem foto eger 500×380 den küçük oldugunda sagda ve altta siyah boş alanlar meydana geliyor player boyutunu 800×700 yaptım mesela ozaman resimde büyüyor ama yine siyah alanlar olusuyor http://forzamad.com/img/a-2.JPG …illa fotoyu 500×380 yaptıgında genişlettiginde orantılı genişliyor aksi taktirde resimde büyüyor ama yanındaki alanlarla.. bunu nasıl ayarlıyabiliriz ki foto 100×100 bile olsa onu playırın alanı kadar büyütmeşi için (siyah alanlar oluşmadan tabi )

 9. ilkay mola dedi ki:

  Veren el alan elden üstündür Caner. paylaşımın için teşekkürler.

 10. Caner Öncel dedi ki:

  @forzamad evet sorunu anladım, sanırım playerın resmi yaymakla ilgili bazı problemleri var. Bakalım düzeltmeye çalışacağım.

   

  İlkay Hocam eyvallah, işe yaraması umuduyla.

 11. forzamad dedi ki:

  düzeltebilirsen iyi olur mesela  resim boyutuda büyük oldugunda mesela foto  1000×1000 mesela ozman sadece fotonun sol üşty kısmından 500×300 ü alıyor  büyük resmide küçültmüyor … fotoyu playır boyutu kadar göstermesi için düzenlenmesi gerekiyor eklenti galiba + http://www.evrence.com/sinema/iron-man-2.html < dede bakarsan evrence.com dada aynı … ya resmi ortalasın yada büyütsün …  sol üste dayalı olıyor çünkü

 12. Caner Öncel dedi ki:

  Doğru söylüyorsun işte dediğim gibi playerın fotoğrafı stretch yapmakla ilgili sıkıntıları var o açıdan ya Flash kaynağından kendim düzenleyeceğim ya da bir sonraki adam akıllı versiyonda daha doğru düzgün bir player kullanacağım.

  Ayrıca video önizlemesi için büyük resimler kullanmak pek mantıklı değil yok yere bandwith tüketmiş olursun.

 13. forzamad dedi ki:

  ama mesela faceden video ç.ekiyoruz onun fotosunuda çekiyoruz ozman facedeki vidonun fotosu boyutu geniş olabiliyor bazen veya diş kaynaktan büyük bi foto çektigimiz olabilir o düşünceyle büyük fotolar içinde demiştim :D

 14. tayfun dedi ki:

  bu playerin sağ üst köşesine nasıl sitenin logosunu koyabiliriz.?  Eklenti için teşekkürler

 15. Caner Öncel dedi ki:

  Bu player logo eklemeyi henüz desteklemiyor Tayfun. Dediğim gibi eklenti henüz beta aşamasında ve bunu da bir sonraki versiyon için notlarıma ekledim.

 16. güncel blog dedi ki:

  paylaşımın için tşk admin

 17. hayalet dedi ki:

  öncellikle bu güzel eklenti için teşekkür ederim
  birşey sormak istiyorum
  videonun sol üst tarafındaki logoyu nasıl eklediniz ?

 18. hayalet dedi ki:

  anladım, teşekkür ederim ilginize..

 19. PSiKoMaNYaH dedi ki:

  Bu playerı severek kullanıyorum fakat bugün dikkatimi birşey çekti. Alt yazılı videolar eklediğimiz zaman alt yazı tam okunmuyor. Görüntüyü ekrana yaydığı için alttaki araç çubuğunun tam arkasına da alt yazı gizleniyor :) Bunun bir çözümü olabilir mi abi ? Kodları inceledim fakat kod bilgim olmadığından malesef beceremedim :D

 20. Metin dedi ki:

  Selamün aleyküm.
  Gerçekten güzel player elinize sağlık.
   
  ben bi yerde takıldım. videoyu servera upload ettim. playerden seyretmeye çalışıyorum ancak video doluyor ama göstermiyor neden kaynaklanıyo olabilir.

 21. Poyraz dedi ki:

  Paylaşımların süper..!

 22. Mert dedi ki:

  Merhaba bu eklentiyi canlı tv sitesine uyarlayabılırmıyız ?

 23. seckin dedi ki:

  usta youtube facebook destekliyormu 

 24. yakup dedi ki:

  hocam ellerine saglık ama .mp4 formatlarında oynatamadım

 25. Tural dedi ki:

  Eklenti için teşekkürler. Güzel eklenti. Ama bi sorum olacakti. Yalnizca flv mi destekliyor? Youtube, vimeo videolarını nasıl yayimlaya bilirim şu eklentiyle?

 26. Caner Öncel dedi ki:

  Sadece FLV ve MP4 destekliyor

 27. Tural dedi ki:

  Teşekkür ederim size. Çok güzel bi eklenti. Kendi sunucumdaki flv, ve mp4 formatlı videoları yayimalyarim.

 28. Ozan Akman dedi ki:

  Sevdiğim ve takdir ettiğim bir blog, bu ilk yorumum sanırım.
  Wordpress için olmasada playeri kullanacağım, çok teşekkürler.

 29. Mert Kahveci dedi ki:

  Çok hoş ve kullanışlı bir eklenti, yalnız sadece flv uzantıları alıyor değil mi ? Yani youtube videolarını gömmek mümkün değil ?

 30. Ufuk TEMUR dedi ki:

  hocam youtube linklerini nasıl gömeriz yani videoyu youtubeden çekicek bir şekilde ?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.