Ehliyet almak isteyen Meksika’ya!

Meksika ŞapkaSTV Ayna Programında söylendiğine göre Meksika’da ehliyet almak için sınava felan girmenize gerek yokmuş, sadece gerekli koşulları yerine getirmeniz yeterliymiş. Peki neymiş bu “gerekli koşullar”?

1– 18 yaşını doldurmuş olmak

O kadar… Adamlar memlekette 18 yaşını dolduran herkese peynir ekmek gibi ehliyet veriyormuş. Hani olur da bir gün Meksika’ya yolunuz düşerse trafikte sinirlendiğiniz bir şöföre “Bakkaldan mı aldın ehliyeti kardeşim?” diye çıkışmayın, “si sinyor” der dumur olursunuz, elin Meksikalısı işte “grasyas” deyin geçin ne bileyim.

Hal bu olunca memleketteki trafik sorununu tahmin etmek bile istemiyorum. Bi de Amerikalılar hep pis işler çevirdikten sonra Meksika’ya kaçarlar ya, bir memleket dolusu araba kullanmayı bilmeyen sığırla aynı trafiği paylaşacaklarını bilseler yine aynı pis işleri çevirirler mi acaba?  Parlemento (mu derebeyliği mı artık neyle yönetiliyorlarsa) insanları trafik adına “ehlileştirme” neticesinde verilen ve “araç kullanabilir” tasdiği anlama gelen ehliyeti insanlara bu şekilde verme kararı alırken o esnada tam olarak neyle meşguldü çok merak ediyorum (siesta ünlü onlarda, olabilir.)

On kere ehliyet sınavına girip motor veya sağlıktan geçememiş kimseler, size sesleniyorum! Bilmiyorum Meksika’da verilen ehliyet burda geçerli midir ama şansınızı bir de orda deneyin derim, hatta ne şans denemesi ya gidin kimlik gösterin iki de “arrivaa andela andelaaa!” çekin alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir