Ekran görüntüsü, resim, kod ve dosya paylaşımı için mucizevi bir araç: ShareX

Ekran görüntüsü paylaşımı için uzun süredir LightShot isimli küçük aracı kullanıyorum. Tek amacı Tvittır’da, Fesybuk’ta ekran görüntüsü paylaşmak olan son kullanıcılar için hala ideal bir çözüm olduğu söylenebilir ancak güvenlik konusunda sahip olduğu dezavantajları özellikle son zamanlarda daha çok rahatsız edici bulmaya başladım. Tek tıklamayla sunucusuna yüklemesine izin verdiğiniz ekran görüntülerini hemen silebilmek gibi bir imkanınız bulunmuyor, dolayısıyla dalgınlıkla içinde hesap bilgileri veya şifreler bulunan ekran görüntülerini halka açık bir yere yüklediğinizi farkettiğinizde “Anaa naaptım la ben!” diye tırnaklarınızı kemirebiliyorsunuz.

Tam bir open source gönüllüsü olan mesai arkadaşım Mesut Erdemir‘in bulduğu ShareX isimli sevimli araç, bu tür güvenlik endişelerini tamamen ortadan kaldırıyor. Şimdiye kadar bu tür amaçlar için üretilmiş bir çok program kullandım ancak ShareX kadar gelişmiş ayarlara, esnek seçeneklere sahip bir programa ilk defa rastladığımı söyleyebilirim.

sharex-screenshot

Ekran görüntülerini isterseniz FTP ile kendi sunucunuza yüklemenize olanak sağlayan ShareX ayrıca Flickr, Tinypic, Twitpic ve Imageshack.us gibi daha bir çok popüler resim sitesini destekliyor. Yani bu sitelerde bulunan hesaplarınızı program ile ilişkilendirerek ekran görüntülerini özgürce dilediğiniz birine yükleyebiliyor, yanlışlıkla yüklediklerinizi anında silebilme imkanına sahip oluyorsunuz. Aynı durum dosya paylaşımı için de geçerli. ShareX sadece bir ekran görüntüsü paylaşım aracı değil. Özellikle web geliştiricilerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak metin / kod paylaşımı ve her seviyeden kullanıcının her zaman ihtiyaç duyabileceği dosya paylaşımı konuları için de fevkalade çözümler sunuyor. Yine Pastebin, Github, Dropbox, Google Drive ve Box.com gibi popüler sitelerle bağlantı kurarak metinlerinizi ve dosyalarınızı bu siteler üzerinden kolayca ve hızlı biçimde paylaşabilmenizi sağlıyor.

ShareX’in ayarları ilk bakışta biraz kafa karıştırıcı gibi görünebilir zira sadece ekran görüntüsü alma işlemi için bile; önce, sonra, yükledikten sonra yapılacak eylemlerin belirlenmesi gibi onlarca seçeneğe sahip. Bu ayarların yapıldığı kullanıcı arayüzünün tam anlamıyla son kullanıcıya hitap ettiğini söyleyemeyeceğim ancak biraz kurcalayıp işin özünü kavradıktan sonra kimsenin bu programdan kolay kolay vazgeçeceğini sanmıyorum.

Program Detayları

Ekran yakalama teknikleri
Tam ekran, aktif pencere, pencere listesi, aktif monitör, monitör listesi, kare, yuvarlak, elips, üçgen, beşgen, altıgen, özgür çizim, son kullanılan bölge, ekran kaydetme (animasyonlu GIF desteği), otomatik yakalama

Ekran yakalama işleminden sonra
Watermark (filigran) ekleme, kenar çizgisi ekleme, gölge ekleme, dipnot ekleme, resmi panoya kopyalama, resmi yazdırma, resmi dosya olarak kaydetme / farklı kaydetme, dosya yolunu panoya kopyalama, öntanımlı eylemleri gerçekleştirme, resmi sunucuya yükleme

Yükleme teknikleri
Dosya yükleme, panodaki içeriği yükleme, sürükle-bırak yöntemi desteği, Windows Explorer menü entegrasyonu (Sağ tık menüsü > Gönder > ShareX), klasör izleme

Yükleme işleminden sonra
URL kısaltma servisi kullanımı, URL’i sosyal ağ sitelerine gönderme, URL’i e-posta aracılığıyla gönderme, URL’i panoya kopyalama

Resim yükleme servisleri
imageshack.us, tinypic.com, imgur.com, flickr.com, photobucket.com, picasaweb.google.com, uploadscreenshot.com, twitpic.com, twitsnaps.com, yfrog.com, imm.io, dosya yükleyicisi

Metin yükleme servisleri
pastebin.com, pastebin.ca, paste2.org, slexy.org, pastee.org, paste.ee, dosya yükleyicisi

Dosya yükleme servisleri
dropbox.com, Google Drive, rapidshare.com, sendspace.com, minus.com, box.com, ge.tt, localhostr.com, FTP sunucusu, paylaşılan klasör, e-posta, öntanımlı harici servis

URL kısaltma servisleri
goo.gl, bit.ly, j.mp, is.gd, tinyurl.com, turl.ca

Araçlar
Ekran renk seçicisi, hash kontrolü, klasör içeriği görüntüleme

Son olarak, her ne kadar Türkçe dil desteği bulunmasa da ShareX’in baş geliştiricisinin Berk isimli bir Türk arkadaş olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani eğer programı beğendiyseniz, kullanmak istiyorsanız ve fakat Türkçe dil desteğinin bulunmaması saadetinize mani oluyorsa, https://code.google.com/p/sharex/issues/entry adresi üzerinden kendisine “Hacı abi biz bu programı Egonomik’te gördük çok sevdik ama Türkçe dil desteği koymamışsın çok ayıp etmişsin” diye mesaj gönderebilirsiniz.

[notification type=”default”]Windows 8 kullanıcıları kurulum sırasında SmartScreen hatası alabilirler. Bu durum Microsoft’un geliştiricilerden SmartScreen filtresi için sertifika ücreti talep ediyor olmasından kaynaklanıyormuş. [/notification]

ShareX İle Tanışın ShareX’i indirin

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 Yorum

 1. Mesut Akcan dedi ki:

  Win 8’de programı yüklemeye çalıştığımda:
  http://r1309.hizliresim.com/1f/x/t3ndb.jpg

  • Caner Öncel dedi ki:

   Bu açık kaynaklı bir uygulama, Windows’un söylediği gibi tehlike arzediyor olabileceğini düşünmüyorum ancak yapımcı arkadaşlara konuyla ilgili bir hata raporu gönderdim bakalım ne diyecekler.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Microsoft SmartScreen filtresini geçebilmek için ücretli sertifika alınması şartı koşuyormuş. Arkadaşlardan gelen yanıt şöyle:

   Malesef yapabilceğim birşey yok smart screen için. Çünkü para vererek Microsoft dan sertifika almak gerekiyor uyarı vermemesi için smart screen ın.

   • Mesut Akcan dedi ki:

    bu açıklama mantıklı gelmedi bana. çok sayıda ıvır-zıvır dosya indirip kuruyorum. bunlarda uyarı vermiyor. küçük ıvır-zıvır programların ücretli sertifika aldığını sanmıyorum.
    ayrıca açık kaynak kodlarda zararlı kodlar olmaz diye bir şey yok. kodlar açıktır ama anlayacak kişi sayısı kaç? ya da açık kodda birşey yoktur ama derlenmiş exe dosyada vardır.
    haa bu bilerek yapılmamış olabilir. farkında olmadan derlenen bilgisayardaki bir virüs bunu halledebilir.
    şüpheli gördüğüm için programı kurmadım.
    ekran yakalama ve üzerinde işlemler yapmak için tavsiye edebileceğim program PicPick. http://www.picpick.org/en/download_free kişisel kullanım için bedava

    • Caner Öncel dedi ki:

     Hayır elbette açık kaynaklı uygulamada zararlı kod bulunmaz diye bir kaide yok ancak mantıken kötü niyetli biri zararlı kodlar eklediği uygulamayı neden freeware yerine açık kaynaklı olarak dağıtsın ki?

     Şahsen ben kötü niyetli bir girişime ihtimal vermiyorum. Geliştirici arkadaşlar SmartScreen sertifikası hakkında kesin bilgiye sahip değiller, ben de bu open source geliştirme konularından anlayan arkadaşlara danışıp imkan olursa bu sorunun çözülmesi için kendilerine yardımcı olmayı düşünüyorum.

 2. Suat Merttürk dedi ki:

  İşte bu program süper oldu tam aradığım türden bir şey. Yapımda ve yayında emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 3. Mesut dedi ki:

  Gördüğüm kadarıyla SmartScreen denilen teknoloji bir IE güvenlik eklentisi. Programı IE aracılığıyla çalıştırmak istediğinizde bu hatayı alabilirsiniz. Bulunduğu dizine gelip açmak istediğinizde muhtemelen hata vermeyecektir diye tahmin ediyorum.

  Bir de açık kaynak kodlar, projenin hacmine göre on ya da binlerce geliştiricinin elinden geçmektedir. Hal böyleyken zararlı bir kod parçası olma ihtimalini sürtünmeleri de önemsemezsek 0 olarak düşünebiliriz. Amacı kötü olan birisi gidip de açık kaynak projelerle uğraşmaz. Ama freeware yazılımlarla uğraşabilir :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.