Elektronik Dövmeler “LED/Electronic Tattoos”

Philips geçici dövme kavramına yeni bir anlam yüklemek üzere psikopatça çalışmalara girişmiş. Kendi sitesinde SKIN:Tattoo başlığı altında geçen muhabbete göre deri altına yerleştirilen ve bilmem kaç nanometre inceliğindeki silikon chipler sayesinde videodakine benzer (ve sanırım hareketli) geçici dövmeler yapabiliyorlarmış. Aslında bana göre bu teknolojiyi günlük/ticari kullanım alanlarında pazarlamaktan çok askeri alanlarda kamuflaj teknolojisi olarak kullanacaklardır (bukalemun hesabı). 

Elektronik dövmenin güzelliği pek tabiki geçici olması, yani kolunuzda ömür boyu bir “Ölürüm sana Nazan” dövmesiyle dolaşmak zorunda değilsiniz, işin aslı aletin geçiciliğinin “Ölürüm sana Mualla” olarak değiştirilebilmesine mi yoksa yekten sökülüp atılabilmesine mi dayalı olduğunu ben de tam anlayabilmiş değilim, nihayetinde deri altına çip takma/sökme olayları cerrahi operasyonlar sayesinde gerçekleştiriliyor(dur herhalde).

Bir de firmaların bu teknoloji sayesinde şahıslara reklam verdiğini düşünün, şahsen ben Google Adsense reklamlarını çıplak bedenimde sergilemeye talibim (bakılır mı bilmem de) tabi Google her işte olduğu gibi bu olayda da ince eleyip sık dokur, vücudunuza ekstra bir göz sensörü yerleştirir ve “bakış başına” ücret öderdi orası ayrı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  Güzelmiş :)   birde  elektronik takılar var :D
   
  http://video.google.com/videoplay?docid=-1027743061520596003&hl=en#

 2. Caner Öncel dedi ki:

  İşte böyle bir şeyi tam olarak senden beklerdim gevv :D IDE kablosundan kemere de bayıldığımı söylemeliyim :D

 3. ahmettatar dedi ki:

  Hayır çipi yerleştirdiler anladık ta bu çip dövme için mürekkep mi kullanıyor yoksa enzimlerle kılcal damarlarla ya da deri rengiyle mi oynuyor nasıl çalışıyor acaba?

 4. ahmettatar dedi ki:

  Birde izimin yapılacağı alanı nasıl algılayabiliyor nasıl oluyor bir alet kendi kendine nasıl çizim yapar ya.. HUGO filmindeki robot gibi kurmalı robot vardı ya resimler çiziyordu ben onada inanamamıştım şimdi bununda mantıklı bir açıklamasını bulamıyorum..

 5. ahmettatar dedi ki:

  Philips bireysel ihtiyaçlara karşı ne kadar ilgiliymiş ya.. Bu nedir abi

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.