En iyi kredi kartlarına sahip olmanın yolları

Kredi kartları, bankalar tarafından belirli limitlerle oluşturulmuş kredi aracı olarak kullanılan hesap kartlarıdır. Bankanın tanımlamış olduğu limit kadar alışverişleri yapar ve POS cihazı aracılığı ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Günümüzde, bankalar kredi kartları ile yapılan işlemlere taksit seçenekleri de sunmaya başlamıştır. İstediğiniz bankanın kredi kartları için online başvurular yapabilirsiniz. En iyi kredi kartlarına ve limit bilgilerine hangi kredi üzerinden ulaşabilirsiniz. Kredi kartı bölümüne giriş yapıldığında, kredi kartı veren tüm bankalar ve kredi kartı türleri görülebilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartları, günlük alışverişlerin yapılmasını ve bankaya borçlanılmayı sağlayan kartlardır. Kredi kartı başvuruları, banka şubelerinden ya da online sistemlerden form doldurularak yapılmaktadır. Hangi kredi üzerinden, kredi kartı özellikleri incelenen banka bölümünden online olarak başvuru yapılabilmektedir. Bankalar, müşterilerine verdikleri kredi kartı limitlerine göre borçlanma yapıldığında, kart sahibinin bu borcu ödeyebileceğinden emin olabilmek için başvurularda bazı şartlar aramaktadır.

  • Aylık gelirin belgelenebilmesi
  • Başvurucunun 18 yaşından büyük olması
  • Kredi notunun yeterli olması

Online olarak yapılan başvurularda, kullanıcı bilgilerine göre bilgilerin doğrulanmasına çalışılmaktadır. Verilen bilgilere göre bankalar, müşterilerine farklı limitlerde kredi kartı verir.

Online Başvuru

Kredi kartı almak isteyenler, hangi kredi üzerinden online başvurularını yapabiliyor. Online başvuruları, bulunduğunuz yerden bankaya gitmeden yapabiliyorsunuz. Banka kredi kartı türleri incelendiğinde, devam et seçeneği ile seçilen bankanın sitesine erişim yapılır ve başvuru formu doldurulur. Doldurulan başvuru formu, banka tarafından hemen değerlendirilir ve beyan edilen gelir durumuna göre belirlenin limitli kart kullanıcıya gönderilir. Başvuru yapmadan önce tüm bankaların kredi kartı özelliklerini incelemesiniz.

Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartları, kontrollü kullanıldığında, sahibine birçok kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. Kredi kartı sahipleri, aylık gelir durumlarına göre kredi kartı limitlerini sınırlı tutmalı ve tüm harcamalarını aylık ödeme durumlarına göre yapmalıdır. Bankalar, kredi kartı limitlerini, kullanım sürelerine göre belirliyor. İlk başvuruda, beyan edilen gelirin 2 katı kadar limit belirleniyor. Bir yıl kullanım sonrasında, kullanıcı talebine bağlı olarak kredi kartı limiti gelirin en fazla 4 katına kadar artırılabiliyor. Bu sınırlama yasal olarak belirlenmiştir. İsteyenler banka ile görüşerek kart limitlerini daha fazla artırabilmektedir.

Kredi Kartı Kullanımı

Yapılan alışverişlerde nakit yerine kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Kısaca, kredi kartları bir borçlanma aracı olarak kullanılmaktadır. Bankalar, kart limitleri belirleyerek, müşterilerine her ay limit kadar kredi vermiş oluyor. Kredi kartı kullanılarak yapılan borçlar, her ay faturalandırılır ve kullanıcı tarafından bankaya ödenir. Kredi kartı borcunu gününde ödemeyenlere, gecikme faizi uygulanır ve borç üzerinden 90 günden fazla zaman geçtiğinde yasal işlemler başlatılmaktadır.

Kredi Kartı Kampanyaları

Bankalar, müşterilerine vermiş olduğu kredi kartı türleri için çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Kredi kartı ile yapılan her alışverişte, alışveriş türüne ve miktarına göre puanlar verilmektedir. Kullanıcı, kredi kartında biriktirdiği puanlarını belirli bir seviyeye geldiğinde, alışverişlerinde para yerine kullanabilmektedir. Hangi kredi üzerinde kredi kartı incelemesi yaptığınızda, bankaların anlaşmalı işyeri sayılarını ve verilen puan türlerini görebiliyorsunuz.

Kredi Notunu Oluşturulması

Kredi kartı sahibi olanlar, kredi kartları ile yaptıkları alışverişler ve aylık kart borcu ödeme alışkanlıkları ile kredi notlarını oluşturabilecektir. Kredi kartı borcunu zamanında ödemeyerek, gecikme faizi ödemek zorunda kalanların kredi notu olumsuz olarak değerlendirilecek ve notun düşük olmasına neden olacaktır. Kredi kartı borcunu ödemede yapacağınız gecikmeler, daha sonra banklardan yapacağınız kredi başvurularında karşısına düşük kredi notu ile olumsuz olarak çıkacaktır. Kredi kartı limitlerini gelirinize göre belirleyerek, sınırlı kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir