En kolay ve ücretsiz web sitesi oluşturma aracı: Wix

Ücretsiz Web Sitesi Kurulum Araçları Arasındaki İlk Tercih

Kodlama bilmenize gerek yok!

Halihazırda 135 Milyon kullanıcı web sitelerini Wix kullanarak yayınlıyor. Yenilikçi sürükle-bırak yapısı, gelişmiş tasarım özellikleri, sofistike iş araçları ücretsiz web tasarım aracı arayanlar için Wix’i en popüler araçlar arasında bir adım öne çıkartıyor.

Her sektörden iş insanları kullanımı ve düzenlemesi kolay 500’den fazla güzel tasarlanmış şemalardan (template) birini seçerek veya sıfırdan bir web sitesi kurulumunu kolayca gerçekleştirebilir.

En iyi web sitesi kurulum araçları arasında bir seçim yapılması gerektiğinde özellikleri ve tasarım seçenekleri sayesinde Wix açık ara kazanan oluyor.

Wix’in İncelikleri

 • Herkes için Tasarım – Sezgisel sürükle-bırak tasarımını kullanabilmek için herhangi bir teknik bilgi sahibi olmanız gerekmez.
 • Zengin Şema (Template) Galerisi – Uzman tasarımcı elinden çıkmış 500’den fazla temadan birini seçebilirsiniz.
 • Eklenti (Add-on) Uyumluluğu – Web sitenizin yeteneklerini arttırabilmeniz için üçüncü parti uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Artıları

 • Size upgrade baskısı yapmaz, istediğiniz kadar ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz.
 • 500’den fazla tasarımcı elinden çıkmış şemaları kullanabilirsiniz.
 • Wix’in Yapay Tasarım Zekası’nı (ADI) kullanarak birkaç dakika içerisinde profesyonel web sitenizi oluşturabilirsiniz.
 • Kullanımı kolay sezgisel site oluşturucusuna ve gelişmiş bir tasarım arayüzüne sahip.
 • Popüler web uygulamaları ve hizmetleri ile uyumludur:
  • Güzel tasarlanmış pazarlama e-postaları gönderin.
  • Bir blog oluşturun.
  • Online mağaza kurun.
  • Yarışmalar düzenleyin.
  • Rezervasyonlar ve ödemeler alın.
  • Görüş ve yorum toplayın.
  • Canlı destek sunun.
 • Wix, web siteinizin kodlarına tam erişiminizi sağlar böylece sonsuz kişiselleştirme seçeneklerine sahip olursunuz.
 • Web sitesi hizmetinize web hosting’de dahildir.
 • Sık sık güncelleştirmeler ile wix, web sitenizin iyi bir şekilde çalışması için aylık olarak araçlar ve özellikler ekler.
 • Wix Code API’leri ve JavaScript kullanarak web sitenizin özelliklerini genişletebilirsiniz.

Eksileri

 • Bir kere tema seçtikten ve web sitenizi oluşturduktan sonra temanızı değiştirmeniz mümkün değil. Var olan içerik yeni şemaya (template) otomatik olarak aktarılamıyor. Şemanızı dikkatlice seçin.
 • Wix, veri aktarımı (Content Exporting) ile uyumlu değil. Var olan web sitenizden içeriğinizi elle taşımanız gerekiyor.
 • Ücretsiz web sitelerinde belirgin bir Wix logosu yer alıyor.
 • Ücretsiz domain adları wix uzantısına sahip oluyor.

Kullanıcı Deneyimi

Wix sektördeki en iyi sezgisel tasarım aracına sahip olması ile kesinlikle övünebilir. Tema seçimi ve içeriğinizi doldurmak çok kolay. Sabah kaydolmanız ve gün sonunda profesyonel bir web sitesine online olarak sahip olmanız gayet mümkün. Kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmez sadece e-posta adresiniz yeterli olacaktır. Başlangıç için metinleriniz, resimleriniz ve videolarınız için doğru tema seçmeniz kafi. Sürükle-bırak editörü sayesinde herhangi bir kodlama veya grafik tasarım bilgisine sahip olmadan sitenize özellikler ekleyebilirsiniz. Teknoloji ve sanat ile ilginiz olmasa bile Wix, fantastik web siteleri oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Wix, kapsamlı bir kullanıcı desteğine sahip. Yardım Merkezi kütüphanesi oldukça geniş, adım adım izlenecek yollar, nasıl yapılır videoları ve birçok makale ile dolu. Editör içerisindeki yardım butonu sayesinde çalışmanıza devam ederken yardım almanız mümkün, yardım için yeni bir pencere açmanıza gerek yoktur. Wix Call Center’ı arayarak yetenekli yardım elemanları aracılığı ile sorunlarınıza çözümler bulabilirsiniz. Tüm ücretsiz hesaplar “kullaniciadi.wixsite.com/siteadi/sayfa-url’si” şeklinde bir URL formatına sahip oluyor. Kendi domaininizi kullanabilmeniz için hesabınızı upgrade etmenizi öneriyoruz. Uygun bir ücret karşılığında var olan bir domaininizi kullanabilir veya Wix içerisinden yeni bir domain kaydı oluşturabilirsiniz.

Premium Seçenekleri

Wix ücretsiz olarak sınırsız hosting sağlamaktadır. Depolama alanınızı ve bandwith limitinizi arttırmak, ücretli özelliklere erişmek için uygun premium planları da içermektedir. Premium ve ücretsiz hesaplar arasındaki en belirgin fark belirgin “Powered by Wix” logosu ve özel domain kullanılabilmesi olmaktadır. Ücretsiz trial seçeneği kullanılırken site domaininizde wix yer alır ve ziyaretçileriniz web hosting için wix’i kullandığınızı farkeder. Ücretli bir plana geçiş yapmak isterseniz 5 farklı premium seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Her ücretli plan web hostingi ve domain ilişkilendirmesini içermektedir.

Özellikler ve Araçlar

Wix ücretsiz, güvenilir ve dünya çapında bir web sitesi kurulum aracı olarak bilinmektedir. Bu popülaritesini özellik dolu bir araç olmasına borçludur.

Gömülü Wix Image Collections aracılığı ile profesyonel stok resimler kullanabilir, Wix Pro Gallery sayesinde resimler üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Birçok resimden oluşan slaytlar sayesinde kullanıcı deneyimini geliştirebilir, ziyaretçilerin sitede geçirdikleri zamanı arttırabilirsiniz. Wix, resimlerinizi sosyal medyada paylaşabilmenize de olanak sağlar.

App Market daha sofistike, modern ve kişisel web siteleri oluşturmanıza yardımcı olacak yüzlerce üçüncü parti eklenti içermektedir. Bu eklentiler içerisinde (bunlarla sınırlı olmamakla beraber) sosyal medya canlı yayınları, kayıt olma bültenleri formları, eCommerce ve SEO araçları, zamanlanmış çözümler, anketler, resim ve video araçları yer almaktadır. Bunların birçoğu ücretsiz olmakla birlikte, diğerleri ise uygun ücretlere sahiptir. App Market, en talepkar girişimcileri bile tatmin edebilecek kapsamlı ve geniş bir içeriğe sahiptir.

Temalar (Templates)

500’den fazla profesyonel tasarımcı elinden çıkmış temalar 70 kategoride birçok sektöre (Danışmanlık hizmetleri, finans, hukuk, pazarlama, emlak, yeme içme, restoranlar, eCommerce, konaklama hizmetleri vb.) ayrılmıştır.

En iyi temayı seçebilmek için temanın üzerinde yer alan “Info” butonuna tıklayarak detayları görüntüleyebilirsiniz. “Demo” butonuna tıklayarak ziyaretçi tarafından nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Ayrıca Wix, kendi tasarımlarını kullanmak isteyen kullanıcılar için boş bir tema da seçebilmelerine olanak sağlar.

Tema seçiminden sonra artık sitenizi içeriğiniz ile doldurabilirsiniz. Temalar, kendi metinleriniz, resimleriniz veya videolarınız ile kolayca değiştirebileceğiniz örnek içeriklere sahip olarak gelmektedir. Wix temaları her zaman güncel trendlere uygun temalardır. Ayrıca tema kullanmak istemezseniz, sıfırdan başlayabileceğiniz boş bir sayfa da bulunmaktadır. Editörde yer alan bir araç sayesinde sitenizin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Web sitenizi, yayınlamadan önce geri bildirim almak amacıyla birkaç kişi ile paylaşabilirsiniz. Bu, online olmadan önce tavsiye alabileceğiniz harika bir seçenektir. En büyük handikaplardan biri temalar arasında içeriklerin otomatik olarak taşınamamasıdır. Tema değiştirmek kolay değil, içerik en baştan elle tekrar yüklenmelidir. Bu nedenle tema seçimini yaparken özen göstermekte fayda var.

Sonuç

Wix, günümüzde kullanılabilecek en kapsamlı ve başarılı kullanımı kolay web site kurulum aracıdır. Sezgisel sürükle-bırak editörü sayesinde ön tanımlı temalar kullanılarak tasarım bilgisine sahip olmadan siteler kurulabilmesine olanak sağlıyor. Sitenizi kolayca kurabilmeniz dolayısı ile bir web tasarımcı veya geliştirici ile çalışmanız gerekmiyor. Birçok yardımcı dökümana sahip. Web sitesi kurulumunu herkes için kolaylaştırıyor.

Şimdi Wix’i ücretsiz olarak denemeye başlamak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Wix ile Site Oluştur

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.