Ev arkadaşımın ilk Android uygulaması: Hafıza Oyunu

Ev arkadaşım Bünyamin bir süre önce Android platformunda oyun geliştirme olayına merak saldı. Daha önce mobil uygulama geliştirme konusu ile ilgili herhangi bir tecrübesi bulunmamasına rağmen gerçekten çok kısa sayılabilecek bir sürede ilk oyununu tamamlayıp Google Play’de yayınlamayı başardı. Doğrusunu söylemek gerekirse başlarda biraz uğraştıktan sonra sıkılıp bırakacağını düşünüyordum, zira ben de bir dönem aynı meraka sahip olmuş ve fakat Java dilini son derece itici ve korkunç bulduğum için “Bununla uğraşılmaz hacı” deyip çabuk pes etmiştim. Bu açıdan çabasını ve ortaya çıkardığı ürünü gerçekten takdir ediyorum.

Hafıza Oyunu isimli uygulama esasen bir çoğunuzun bildiği simgeleri eşleştirme olayına dayalı, eğlenceli bir oyun. Çeşitli zorluk seviyeleri var ve elde ettiğiniz puanları dilerseniz online olarak paylaşabiliyor, diğer kullanıcılarla rekabet edebiliyorsunuz. Beta sürümlerini denerken bile “Dur lan şu ikisini de bulayım da öyle bırakayım/…” dediğimi hatırlıyorum, yani bağımlılık yapma potansiyelinin son derece yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Görsel kısımlarda ve Bünno isimli sevimli maskotun diyaloglarında elimden geldiğince katkı sağlamaya çalıştığım oyunu Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Hatta “Şöyle bir özellik olaydı” veya “Şu şu hiç olmayaydı daha iyiydi” türü geribildirimlerinizi paylaşarak uygulamanın gelişimine katkı sağlayabilirseniz tadından yenmez.

Google Play

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

18 Yorum

 1. Muhammet dedi ki:

  oyun iyi de, o simge olmayaymış daha iyi olurmuş. :)

 2. Sabit dedi ki:

  Bu tarz oyunları hiç sevmem ama yerli üretime her zaman destek verme taraftarıyım bu yüzden indiriyorum ve sanki oyun benimmiş gibi tavsiye ediyorum herkese

  • Bünyamin AKÇAY dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederim. Oyun programlamaya zaten bu tarzdan başlamak en güzeli. Orta vadeli pratikler ile farklı tarzda oyunlar yapmayı planlıyorum.

 3. Gökhan Kara dedi ki:

  İndirip kullanma imkanım olmadı ama güzel bir oyuna benziyor.Yapımcı eğer teklifimi kabul eder ise görsel anlamda tasarım sponsorluğunu yapabilirim.Lütfen bana mail adresimden ulaşınız. g k d e s i g n e d @ gmail . com. Tekrar tebrikler ..

 4. takoz dedi ki:

  Şiddetle destekliyorum. Caner benim ilk yapacağım programın reklamını da burada yapar mısın hacım :D
  İlk etapta böyle düz ve basit mantıklı (küçümseme değil kesinlikle, yapı açısından konuşuyorum) programlarla başlamak ilerisi için insana şevk verecektir. Birazdan indirip oynamaya başlayacağım.

 5. Sabah Kemal Cansu dedi ki:

  Valla indirdim ara ara oynuyorum güzel bir oyun abi :)

 6. Şenol Şengül dedi ki:

  Öncelikle emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim,yerli üretime destek olmak amacıyla ve oyunu denemek için ilk defa bir oyun yükledim telefona. Hayırlısı bakalım.

 7. Tufan dedi ki:

  Akınsoft yapar birileri çalar..

  • Caner Öncel dedi ki:

   Bu tam olarak ne demek oluyor?

   • tufan dedi ki:

    Cok benziyor dimi :)))
    http://akinsoft.net/programlar/prg.php?id=AHO1

    • Caner Öncel dedi ki:

     Ya ne alakası var şimdi Allah aşkına? Google Play markette bu türde hazırlanmış milyarlarca oyun var, örnek alınacak olsa tutup bu mu örnek alınır?

  • Bünyamin AKÇAY dedi ki:

   Çalmak olarak düşünürsen sektörde ozaman 100 tane oyun olur. Stiller ve oynayış farklıdır.
   Bir diğer deyişle emek harcayan birisine “HIRSIZ” demek nasıl bir anlayıştır hiç anlayamam. Kimse kodlamasın hazırı vardır tabi…
   “Berni” firmasının “Memory” adlı oyunu ilk play store koyulan kart çevirme/bulma oyunudur. Şimdi Bu Akınsoft u hırsız mı yapar?
   Ülkede Neden uygulama geliştiren sayısı yok denecek kadar az şimdi sayende daha iyi anlıyorum.
   Cüretkar yorumun için yine de teşekkür ederim.

 8. Mertcan Eyriyer dedi ki:

  Öncelikle gayet güzel ve zevkli bir oyun olmuş diyeyim abi :) İkinci olarak küçük ekranlı telefonlarda ne yazık ki kaymalar oluyor. Örneğin benim telefonum Samsung Galaxy Young gibi. Üçüncü olarak da resimlere tıklandığında çıkan sesi güzel bir melodiyle değiştirmeni öneririm :) Başarılarının devamını dilerim abi… :)

  • Bünyamin AKÇAY dedi ki:

   Güzel yorumun için teşekkür ederim mertcan. Bahsettiklerini yapılacaklar listesine ekliyorum. ;)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir