Facebook hayran sayfasını kapatmak bana, bize ne kaybettirir?

Beni az çok tanıyanlar bilirler Facebook’tan oldum olası hiç hazzetmemişimdir. Hatta şu an ismime hizmet etmekten başka bir işe yaramayan kişisel hesabımı da ben açmadım. Zamanında beni de aralarında görmek isteyen arkadaşlarım uzun süre ayak dirediğimi görünce bir hesap açtılar ve şifresini bana ilettiler.

Şu anda şuradayım, bunu yapıyorum, dostlarımla çok eğleniyorum” demek ve bunu ilan etmek milyonlarca insanın aksine bana cazip gelmiyor. İnsanlar artık dostlarıyla eğlenmek, anı yaşamak ve ölümsüzleştirmek için çabalamıyorlar, akıllarından geçen tek şey o anın fotoğrafının feysbuk profillerinde çok şık duracağı ve bilmem kaç kişi tarafından beğenileceği.

Neyse konumuza gelelim, feysbukun insanları gösteriş budalası yapması, mekanikleştirmesi, fikir, zaman ve iş kaybına neden olması başlı başına bir eleştiri konusu.

Ben Egonomik’in feysbuk hayran sayfasını tamamen imama uyarak açmıştım. Yani onlarca dev firma, popüler site bunu yapıyorsa mutlaka bir bildikleri vardır diye düşündüm. Koca koca markaların “Sayfamızı beğenen bilmem kaç kişiye şu ürünümüzden hediye edeceğiz” derken mantıksız bir işin peşinde olmalarının imkanı yoktu. Daha sonra olay kitlelere ulaşabilme gücüyle alakalı olmaya başladı. Yani önemli bir duyuru yapmak istediğinizde ha deyince 3.000 küsür kişiye ulaşabileceğinizi bilmek güzel bir şeydi.

Ne var ki artık bunun da pek bir anlamı kalmamış. Öğrendiğim kadarıyla, son zamanlarda para kazanmak için her türlü taklaya başvuran Feysbuk artık gönderilerinizi sayfanızı beğenen herkese göstermenize izin vermiyormuş. Eğer herkesin görmesini istiyorsanız beğenen sayısına göre para ödemenizi istiyormuş. Eee site sahibi Yahudi olunca…

Eğer durum buysa feysbuk sayfasının varlığının bana herhangi bir yararı yok demektir. Hatta şu kutucuğun sitenin açılış hızını düşürerek zarar verdiğini bile söyleyebilirim. Bir çok site sahibinin aksine feysbukta beğenen “kelle sayısı” ile övünmek gibi bir adetim de olmadığına göre (ki artık bunun da bir anlamı yok çünkü sayfanız için organik olmayan kelleler satın alabiliyorsunuz) bu işe bir son vermenin zamanı geldi demektir.

İşe öncelikle sitenin sağ tarafındaki hayran kutucuğunu kaldırmakla başlıyorum. Eğer büyük bir yanlış içerisinde olduğuma kanaat getirmezsem, birileri beni bu olayın gerçekten gerekli olduğuna ikna etmezse bir süre sonra hayran sayfasını da komple kapatmayı düşünüyorum. Zuckerberg efendinin Ali Cengiz oyunlarına şimdiye kadar papuç bırakmadım, kısmetse bundan sonra da bırakmayı düşünmüyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

17 Yorum

 1. ahmettatar dedi ki:

  Caner bence de hiçbir faydası yok sana ama sen de Mark gibi Facebook’u ilk hazırladığı aynı amaçla kullansaydın olurdu faydası.. Hayranların arasında ne güzel kızlar var ben bile rast geldikçe giriyorum egonomiğin kız hayranlarının profillerine.. Facebook hesabım uzun süredir kapalı olduğundan sadece rüyalarımda görebilmek için kullanıyorum o kızların resimlerini.. Evet hayran kutucuğunu böyle kötü emellerime alet ediyordum Caner özür dilerim..:) Değerlendirmeliydin o kadar kız hayranı ne güzel hatunlar vardı inceledin mi bilmiyorum ama..:) İyi oldu yine de açılış hakkaten hızlanmış..

 2. Demet dedi ki:

  Şimdi bu blogun neden sevildiğini daha iyi anlıyorum. Samimisiniz çünkü. Diğer bloglar bin çeşit yolla hayran toplamaya çalışırken siz 3.397 kişilik sayfanızı kapatmaktan bahsediyorsunuz. Kelle sayısını boşverin aynen bu şekilde devam edin bence.

 3. Yigit dedi ki:

  Arkandayim baboli

 4. Selman dedi ki:

  Aslında kapatsan çok bir şey değişeceğini sanmıyorum ama şöyle bir yararı olabilir Allah korusun ne bileyim aniden egonomikin tüm verilerini kaybettin ya da serverda beklenmedik bir sorun çıktı bu gibi durumlarda bilgilendirme yapmak için durabilir gerçi twitter da aynı işi görür :D

 5. Muhammet dedi ki:

  Caner bence de extra gereksiz bir şey. Yok et gitsin.

 6. Kenan dedi ki:

  Boşa elektrik harcıyordu, bence de kapat gitsin.

 7. Ömer dedi ki:

  Al benden de o kadar Caner abi. Bende bıkım şu feysbuk denen meretten. İnsanlar 3000-4000 abonesi olunca bir şey sanıyorlar kendilerini. 
  Birde, ben şuradaydım bu kadar eğlendik demek için paylaşılan fotoğraflar var tabii. 
  Artık bende de alışkanlık olmuş bu fotoğraf çekme işi. Ama ben feysime(!) koymuyorum  orası ayrı.
  Arkadaşlarla eğleniyorum ve bu anı ölümsüzleştirmek ilerde arşivime baktığımda bunu hatırlayıp gülümsemek istiyorum. Oysaki o anı tüm ayrıntılarıyla beynime kazısam ilerde hatırlayınca elimde bir belge olmamasına rağmen her an aklımda kalır. Bazen diyorum ki: Oğlum Ömer, sen çok yanlış zamanda gelmişsin dünyaya. Keşke bundan bir 100-200 yıl önce gelseymişim bu dünyaya. Her neyse… Sizin de başınızı ağrıttım ama içimi de döktüm.
  Vesselam…

 8. Sezer dedi ki:

  Bana göre doğru bir karar vermişsin Caner ama yine de tamamen kapatma sayfayı, dursun orda. Sonuçta bunun için para ödemiyorsun, belki bir gün lazım olur.

 9. Cihan Aziz dedi ki:

  bizi sat :D:D:DD facede 2bin 3bin abonesi olan sayfaların satıldığını biliyorum, alan salak çıkar böylece facebook sayfasını patlatmş olrsni bizide satın alan sıgırdan 2gun sonra cıkarz, bızden bı hayr gormus olursun zuhauha, sen ılanı var 3bin aboneli müdavım sayfa satılktır alın ıstedgnz ıcerığ gırın, ciddi diyorum hani gerçekten yapmasan bile bi salak potansiyelini test edersin onuda malzeme yaparsn bloga muhauhauh, bence dursun facebooksayfası şahsen bazen bloga gırmek aklma gelmesede faceden birkac haberı goreblıyorz, kalmasnda fayda var :Ç

 10. Suat dedi ki:

  Caner seninle tamamen aynı fikirdeyim. Hatta aktif bir bloğum olsaydı bunları senden önce yazardım emin ol.

  Sürekli ne kadar eğlendiklerini belgelemeye çalışan, anı yaşamak yerine tescillemek isteyen, abuk subuk iletilerle marjinal olmaya çalışan, instagram çıktı diye suyunu çıkarana kadar sırf iphone veya bir başka pahalı cihaz kullandığını göstermek için fotoğraf çeken insanlardan gerçekten bıktım.

  Ama bu beğeni olayı biraz farklı bence. Birilerinin senin bloğunu beğenmesi demek eğlenceli bir videoyu beğenmekten farksız bence. Ayrıca son gördüğümde senin bloğun beğeni sayısıda evveliyatı olan ve kalitesini kanıtlamış birçok siteden kat kat fazlaydı.

  Bu yüzden herşeyden önce birileri bloğuna girip beğeni sayısını gördüğünde, “var bişeyler herhalde” diyerek bir küçük gezintiye çıkabilir. Birde işin maddi boyutu var tabi. Seni ve bloğunu zaten bilen biliyor ama birde tescilli binlerce hayranın olması reklam için herzaman tercih meselesi.

  Bana kalırsa o kutucuğu yerine koyman sana çok şey kaybettirmez. En azından şimdilik

 11. Caner Öncel dedi ki:

  @Suat evet abi beklediğim cevap buydu sanırım. Her ne kadar bundan hoşlanmıyor olsam da söylediklerin doğru. O zaman o kutucuğu yerine koyup imama uymaya devam edeceğiz galiba.

 12. Kadir dedi ki:

  Valla feysbuk ile ilgili düşüncelerimi bu kadar net ve güzel dile getiren Caner kardeşim öncelikle sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Saçmalığın daniskası olan ve artık milletin (çoğunluğun) gösteriş için ve kendi egolarını tatmin etmek için kullandığı bu zamazingoyu bende kendi sitelerimden kaldırmayı düşünüyorum ama Suat arkadaşımızında dediği gibi sırf sitede olup bitenleri anında kullanıcılara ulaştırmaya (çünkü o kullanıcıların %99’u 7/24 o gereksiz sitede online malesef ki) yaradığı için hala o siteyi yavaşlatan kodları kaldırmadım. Eğer senin dediğin gibi işin içine para olayı girdiyse zaten artık hiçbir manası yok. Bu para olayıda belli bir beğeni sayısına ulaşmış sayfalar içindir sanırım 3 bin 10 bin falan öyle ahım şahım bir sayfa olarak görülmüyor sende biliyorsun. Sağ üst köşede ki ikon bence yeterli fazlasına gerek yok gören görür duyan duyar hacım kolay gelsin ;)
  Dipnot: Şu spam yorum engelleme eklentisinide hala bi paylaşmadın :)

 13. aorhan dedi ki:

  Bende Suat abiye aynen katılıyorum. Çünkü hayran sayfası farklı bir şey adı üstünde hayranların seni seven takip eden insanlar. Bir de şu var malum internet derya deniz o denizdeki balıklar yani siteleri keşfetmek çok zor anca bir olta atacan gelirse ama bu sosyal medyanın bence en güzel yanı internet sitelerinden haberdar olma şansını artırdı.

  Mesela seni takip eden birisi senin yollamış olduğun içeriyi beğendiğinde arkadaşı görebilir onun ilgisini çekip seni takip eder ve bu arkadaşın arkadaşından atlayarak kitle büyür. Buradaki işte şu kadar hayranımdan ziyade o insanlara ulaşmanı kolaylaştıracak bir şey. 

  Bende kendi sitem için facebook’a önem veriyorum ve reklam veriyorum. Tabi 50 TL ile 50bin üye çekilebiliyor ama bunun bana faydası olmaz. Lakin reklam sayesinde aynı şeyleri merak eden insanlar kendi rızasıyla geliyor ve bu sayede bilen bilmeyen öğreniyor. O yüzden bence kapatma derim. Ama facebook’un o sınırlaması gerçekten sinir bozucu ama malum yapacak bir şey yok. Pire yüzünden yorganı yakma derim :) 

  Diğer yandan halen insanlar sosyal medyayı kullanma konusunda malesef bilinçsiz. Örneğin foursquare ne saçma bir şey derdim lakin kullanıp asıl amacını ( yani şurdayımdan ziyade ) yerine getirdiğinde bence güzel. Örnek vermek gerekirse bizim Ali Arslan’ın evimin yakınına gelip bu check mevzusundan görüp görüşmem. Sonra bir yer için kız arkadaşınızı götürmeden önce fikir alabilirsiniz. Yani asıl amaçlarını biip o şekilde sorun yok ama işte özentivari milletiz :)

  Neyse diyeceğim o ki bence facebook ve diğer website ile etkileşimli sosyal medya sitelerii kullanmanın amacı sayı değil gerçek takipçilerini sesini duyurmak derim :)

 14. Kakarotto dedi ki:

  Takip eden kişiler sayfayı “İlgi Alanları Listelerine Ekle” listesine eklerse, bütün gönderiler görülüyor, paraya gerek kalmıyor. Yani en azından sürekli takip ettiğim bir kaç sayfada böyle yaptım ve bütün gönderiler görünmeye başladı. Gruptaki kişilere bunu resimle anlatabilirsin istersen. :) Ama bu seferde uğraştırdığın için vazgeçebilirler senden. :)

  http://prntscr.com/k584w

 15. Kadir dedi ki:

  Kutucuk hala duruyor :D

 16. Onur dedi ki:

  Usta seni takrardan tebrik ediyorum.Çok haklısın aslında.Ayrıca şöyle bir haber de var bilmem paylaştın ya da gördün mü:

  http://www.yurtgazetesi.com.tr/teknoloji-ve-bilim/bmye-baskaldirdi-h23372.html

 17. ahmettatar dedi ki:

  Caner o değil de kutucuğu kaldırıp geri koydun ya o arada ne olduysa çok fena Rus yapmış Caner.. Ne yaptın Putini mi eleştirdin bir yazında ben farketmedim..:)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir