Facebook hayran sayfasını kapatmak bana, bize ne kaybettirir?

Beni az çok tanıyanlar bilirler Facebook’tan oldum olası hiç hazzetmemişimdir. Hatta şu an ismime hizmet etmekten başka bir işe yaramayan kişisel hesabımı da ben açmadım. Zamanında beni de aralarında görmek isteyen arkadaşlarım uzun süre ayak dirediğimi görünce bir hesap açtılar ve şifresini bana ilettiler.

Şu anda şuradayım, bunu yapıyorum, dostlarımla çok eğleniyorum” demek ve bunu ilan etmek milyonlarca insanın aksine bana cazip gelmiyor. İnsanlar artık dostlarıyla eğlenmek, anı yaşamak ve ölümsüzleştirmek için çabalamıyorlar, akıllarından geçen tek şey o anın fotoğrafının feysbuk profillerinde çok şık duracağı ve bilmem kaç kişi tarafından beğenileceği.

Neyse konumuza gelelim, feysbukun insanları gösteriş budalası yapması, mekanikleştirmesi, fikir, zaman ve iş kaybına neden olması başlı başına bir eleştiri konusu.

Ben Egonomik’in feysbuk hayran sayfasını tamamen imama uyarak açmıştım. Yani onlarca dev firma, popüler site bunu yapıyorsa mutlaka bir bildikleri vardır diye düşündüm. Koca koca markaların “Sayfamızı beğenen bilmem kaç kişiye şu ürünümüzden hediye edeceğiz” derken mantıksız bir işin peşinde olmalarının imkanı yoktu. Daha sonra olay kitlelere ulaşabilme gücüyle alakalı olmaya başladı. Yani önemli bir duyuru yapmak istediğinizde ha deyince 3.000 küsür kişiye ulaşabileceğinizi bilmek güzel bir şeydi.

Ne var ki artık bunun da pek bir anlamı kalmamış. Öğrendiğim kadarıyla, son zamanlarda para kazanmak için her türlü taklaya başvuran Feysbuk artık gönderilerinizi sayfanızı beğenen herkese göstermenize izin vermiyormuş. Eğer herkesin görmesini istiyorsanız beğenen sayısına göre para ödemenizi istiyormuş. Eee site sahibi Yahudi olunca…

Eğer durum buysa feysbuk sayfasının varlığının bana herhangi bir yararı yok demektir. Hatta şu kutucuğun sitenin açılış hızını düşürerek zarar verdiğini bile söyleyebilirim. Bir çok site sahibinin aksine feysbukta beğenen “kelle sayısı” ile övünmek gibi bir adetim de olmadığına göre (ki artık bunun da bir anlamı yok çünkü sayfanız için organik olmayan kelleler satın alabiliyorsunuz) bu işe bir son vermenin zamanı geldi demektir.

İşe öncelikle sitenin sağ tarafındaki hayran kutucuğunu kaldırmakla başlıyorum. Eğer büyük bir yanlış içerisinde olduğuma kanaat getirmezsem, birileri beni bu olayın gerçekten gerekli olduğuna ikna etmezse bir süre sonra hayran sayfasını da komple kapatmayı düşünüyorum. Zuckerberg efendinin Ali Cengiz oyunlarına şimdiye kadar papuç bırakmadım, kısmetse bundan sonra da bırakmayı düşünmüyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

17 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir