Facebook’ta önünüze gelen her gruba üye olmayın


İşte ben bilinçlendirme kampanyası diye buna derim! İnsanları AIDS konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen fakat bu iş için reklam gideri olarak ayırabilecek parası olmayan bir organizasyon, kitlelere olabilecek en hızlı ve etkili biçimde ulaşabilmek için Facebook gibi bazı sosyal ağları hedef alıyor.

İzlenen teknik gayet basit ve bir o kadar da zekice; “Ben o işi yaparken prezervatif kullanmam, prezervatiften nefret ediyorum!” türü gruplar açılıyor ve bu gruplara 2 haftada 1.000, 4 haftada 3.000 ve bir süre sonra yaklaşık 10.000 kullanıcının katılımı sağlanıyor (insanlar prezervatiften gerçekten nefret ediyormuş, bu da bir istatistiktir). Belirli bir kullanıcı seviyesine erişildikten sonra ise grupların isimleri “Ben HIV Pozitifim (Bende AIDS var)” olarak değiştiriliyor ve kullanıcıların ufak çapta bir şok yaşaması sağlanıyor :)

Bu olaydan sonra organizasyon “Sizin yapacağınız işe… Hileciler…” türü nefret dolu mesajlar alsa da gerçekten etkili bir kampanya olduğunu söyleyip tebrik edenler de oluyor (zaten bana göre 100 kişi dahi bu vesileyle aydınlanmış olsa mesaj yerine ulaşmış demektir). İşin güzel tarafı ise grupların isimleri değiştirildikten, yani olay ayyuka çıktıktan sonra hem gruplara yeni, bilinçli katılımlar sağlanıyor hem de organizasyona yapılan bağışlarda hissedilir derecede artışlar gözlemleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir