Facebook’tan Video İndirmek

Yeni Özellik!

Facebook videolarını artık kolaylıkla indirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey video adresini (url) aşağıdaki alana yapıştırıp “Download” butonuna tıklamak. “» Videoyu indir! «” linki aktifleştiği zaman üzerine sağ tıklayıp “Hedefi farklı kaydet” seçeneğini işaretleyerek videoyu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Facebook’ta paylaşılan videolar arasından bazen öyle cevherler çıkıyor ki bilgisayarınıza indirip saklamak isteyebiliyorsunuz. Facebook üzerinde video paylaşım sitelerine oranla daha komik veya ilginç videoların bulunmasının sebebi hepsinin kişiler tarafından özenle seçilip yüklenmesi. Gel gelelim Facebook istiyor ki o video bünyesinde kalsın, vatandaş izlemek istediği zaman siteye girsin böylelikle site hareketliliği sağlansın. Ne varki daha sonradan izlemek istediğiniz bir videoyu saklamak kolay değil, ya profilinizde paylaşacaksınız ya da kendinize mesaj olarak göndereceksiniz, ben böyle olsun istemiyorum yahu!  Ben istiyorum ki o güzelim videoyu bilgisayarıma indireyim veyahut Dailymotion hesabıma yükleyeyim ki daha sonra canım istedikçe girer izlerim, izlettiririm.

Gelelim olayımıza, normal olarak Facebook üzerinde bir videonun indirilmesine izin verilmiyor, ben Firefox aracılığıyla bir videoyu bilgisayarınıza nasıl indirebileceğinizden bahsedeceğim. Aslında mantık bilgisayarınıza indirmek değil çünkü flash player sağolsun medya dosyalarını size izletirken o esnada bilgisayarınıza zaten yüklüyor, bizim yapacağımız şey yüklenen bu dosyayı bulmak olacak.

İlk method Facebook, Dailymotion ve Youtube gibi video sitelerinin tümünden kolaylıkla video indirmeye olanak tanıyan bir program olan Internet Download Manager (IDM) aracılığıyla. Programı http://www.internetdownloadmanager.com/download.html adresinden indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Program kurulumundan sonra izlenen videonun üzerinde “Bu videoyu indir / Download this video” isimli bir ibare çıkıyor, tıklayıp indiriyoruz. (Bu yöntem için Ferudun Afacan’a teşekkürler.)

Herhangi bir program kurmak istemeyenler için

Firefox İçin:
İlk önce Firefox’ta bulunan dosya geçmişini temizlemek aradığımız dosyayı bulmak açısından faydalı olacaktır. Bunu Firefox menüsünden “Araçlar -> Özel verileri temizle” seçeneğiyle yapıyoruz.

firefox-facebooktan-video-indirmek-1

firefox-facebooktan-video-indirmek-2

Özel verileri yani bilgisayarımızda kayıtlı bulunan dosya geçmişini temizledikten sonra Facebook’a girip çok fazla yer dolaşmadan (ki cache tekrak dolmasın) indirilmek istenen videoya gidiyor ve videoyu sonuna kadar izliyoruz. Video izlenip bittikten sonra Bilgisayarım’a girip aşağıdaki dosya yolunu takip ediyoruz:

C:\Users\< Oturum Adınız >\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\yfhie163.default\Cache\

Buradaki yfhie163.default klasörü farklı bir isimde görüntüleniyor olabilir. Ayrıca yolu takip ederken bazı klasörleri göremeyebilirsiniz, bunun için bilgisayarınızda gizli dosya ve klasörlerin görüntülendiğinden emin olun. Bunun için dosya menüsünden aşağıdaki yolu takip edin:

“Araçlar -> Klasör Seçenekleri -> Görünüm -> Gelişmiş Ayarlar -> Gizli dosya ve klasörleri göster”

Yukarıdaki yolu izleyerek ulaştığımız yer Firefox tarayıcısının Cache’i, yani internet üzerinde izlenen dosyaların geçici olarak kaydedildiği klasör. Burada dosyaları ayrıntılı olarak listeleyip boyutu diğerlerine göre büyük olan dosyayı masaüstünüze kopyalayın. Normal cache dosyaları 0 – 500  kb veya biraz daha büyük değerler arasında olabilecekken bu boyuttan büyük bir dosya az önce izlediğiniz video olabilir.

firefox-facebooktan-video-indirmek-3

Boyutunun diğerlerinden açık ara büyük olduğunu gördüğünüz dosyayı masaüstünüze kopyalayın ve daha sonra adını video.flv olarak değiştirin, artık videonuz hazır.

Intertnet Explorer için:
Öncelikle yine geçmiş dosyaları Firefox’ta yaptığımız gibi temizleyin, ardından videoyu izledikten sonra menüden aşağıdaki adımları takip edin:

“Araçlar -> Internet Seçenekleri -> Gözatma Geçmişi -> Ayarlar -> Dosyaları Görüntüle”
C:\Users\< Oturum Adınız >\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files

açılan klasör Internet Explorer Cache klasörü ve izlediğiniz video dosyası burada.

.flv uzantısı flash video uzantısıdır, bu videoyu izlemek için bu formatı oynatabilen bir video oynatıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ve daha fazla formatlı videoları oynatabilmeniz için size kendi kullandığım K-Lite Codec Pack’i önerebilirim.

K-Lite Codec Pack Download:
http://www.codecguide.com/download_kl.htm
http://www.free-codecs.com/K_Lite_Codec_Pack_download.htm

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Orijinal Delikanlı dedi ki:

  ya da buradaki programla facebook videolarını direkt indirebilirler.

  http://www.orjinaldelikanli.com/2009/06/facebook-videolarini-indirme-veya.html

  sitenize eklemek içinde gerekli kodu veriyor ama facebook artık engellemiş başka domainden izlenilmesini…

 2. dezzeoğlu dedi ki:

  ulen hep merak etmişimdir.. internette gerekli gereksiz bilgileri yayınlayan, şunu şu yoldan daha kestirme yapabilirsiniz diye adım adım anlatan manyaklar acaba kimlerden çıkıyor diye.. demek normal senin benim gibi adamlarmış.. kamu hizmeti budur abicim.. al sana destek…

 3. Caner Öncel dedi ki:

  İşte teyzeoğlu aynen “senin benim gibi” adamlar :D

 4. fatih dedi ki:

  firefox’un “fastvideodownload”eklentisi flash videoları indirmek için çok kullanışlı.tüm sitelerde işe yarıyor.

 5. ismail dedi ki:

  firefoxa gerek yokki  orbit downloader  proğramı var onu yükleyin videoların üzerinde ufak bi link çıkıyo onu tklayın hemen indiriyo c sürücüsünde  downloads klasörünün içine kaydediyor.tüm videolarda geçerli…

 6. Ali dedi ki:

  fatihinde dediği gibi
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/53003/
  firefox kulanıcıları bu eklentiyi kurduktan sonra her web sayfasındaki videoları rahatlıkla indirebiliyor.
  internet is nothing without firefox :P
   

 7. senolakkas dedi ki:

  Gerek kalmadı artık mozila eklentilerine video indirmek için websiteleri var arama özeliği olan siteler bile çıktı

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir