Facebook’u takdir ettim

Engellenmiş sitelere girmek için çoğu zaman proxy (vekil sunucu) kullanıyorum, bugüne kadar kullandığım en sağlam proxy sağlayıcılarından biri Polonya, bir diğeri de –çoğunlukla tercih ettiğim– Suudi Arabistan kaynaklı (212.93.193.83:443). Bunlar aslında güvenilir proxyler fakat yine de oturum kontrolü gerektiren sitelere (şifre ve kullanıcı adı ile girilen) erişirken kullanmamaya özen gösteriyorum. Bugün Firefox üzerinde kayıtlı unuttuğum Arabistan proxysi ile Facebook hesabıma erişmeye çalıştım ve daha önce hiç rastlamadığım bir güvenlik önlemiyle karşılaştım. Kullanıcı adımı ve şifremi girdikten sonra ekranda “Alışılmadık bir yerden giriş yapıyorsun. Güvenliğin için lütfen hesabını doğrula.” gibi bir ibare belirdi ve doğum günü bilgilerimi doğrulamam istendi.
Facebook Proxy Mesajı
Bu uygulama hoşuma gitti, ne bileyim hesabın emin ellerde olduğunu bilmek güzel, ayrıca bu demek oluyor ki herhangi birisi Türkiye dışında bir ülkeden hesabıma erişmek istediğinde karşısına böyle bir hesap doğrulama ekranı çıkması olası.

Facebook’u bir kez daha takdir ettim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. zekai dedi ki:

    bi takdir de benden :D

  2. Darkesh dedi ki:

    canım şimdi bir baktımda facebook hesabında doğum tarihin gayet açık yazıyor. listendeki kişileride takdir et teker teker yoksa bu güvenlik önlemi pek işe yaramayabilir :)))

  3. Caner Öncel dedi ki:

    Benimki yazıyor ciğerim, herkesinki yazmıyordur herhalde :) olay o değil zaten, güvenlik önlemi takdir ediliyor burda.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir