Ferroli kombi yüzünden mağdur oldum, yeni bir kombi arıyorum

Güncelleme
Ferroli yetkilileri bu yazımın ardından bana ulaştılar ve kombinin arızalı parçasını tedarik ettiler. Ne var ki bundan önce ben yeni bir kombi alıp taktırmıştım. Ferroli kombi ise üç kereden fazla aynı sorunu çıkardığı için ayıplı ürün olduğu gerekçesiyle tüketici hakem heyetine başvurmuştum. Şimdi bu başvurunun sonucunu bekliyorum.

Arkadaş bu kombi işi ne pis bir şeymiş yav. Seçmesi, uygun olanı bulması, alması ayrı bir dert, alıp taktırdıktan sonra kullanması ayrı bir dert. Hayır elalem gider kombi alır yıllarca sorunsuz kullanır, yeri gelir nerede olduğunu unutur, bizim ise Ferroli sağolsun çektiğimiz nazın, çilenin haddi hesabı yok. Ev kedisi gibi mübarek, sürekli ilgi alaka istiyor, yılda bir iki kere servis elemanlarını görmezse rahat edemiyor.

Son iki, üç yılda ben diyeyim en az dört, siz deyin beş keredir teknik servis kapılarını aşındırıyoruz. Hayvan çocuğu ilk günden beri sorunluydu zaten, sıcak suyu ayar tutmazdı, radyatör ısıtma konusunda verimli çalışmazdı, kol gibi doğalgaz faturalarıyla canımızı yakardı. “Beyni” bitti kazanı başladı, kazanı bitti eşanjörü başladı, bir kombinin çıkarabileceği bütün sorunları onun sayesinde gördük geçirdik sağolsun.

Ferroli’nin yurtdışındaki firması batmış mı el mi değiştirmiş artık ne olduysa adamlar kesinlikle doğru düzgün hizmet veremiyorlar. Çağrı merkezini arayınca insanın gazını çok güzel alıyorlar o ayrı. En son kendimi telefonda “Yahu ne demek parçanın ne zaman geleceği belli olmaz? 30 iş günü diye kural var kaide var” derken buldum ve fakat sonra her ne olduysa yine telefonu “Tamam o zaman ben sizden haber bekliyorum” diyerek kapattım. Görünen o ki bu elemanlar Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi değiller, bir cihazın bilmem kaç kere aynı sorunu çıkarması durumunda ayıplı ürün sayılacağını, değiştirilmesi gerekliliğinin söz konusu olacağını kabul etmiyorlar. Bir teknik servis çalışanı müşteriye “Abi siz çok umutlanmayın 2 aydır parça gelmesini bekleyenler var” der mi?

30 iş günü? Tüketici hakları? Kanunlar?..

Yüce Mevlam’dan “Olum bak tüketici hakları şeysine veririm sizi” dendiği zaman “İyi ver” diyen insan rahatlığı istiyorum. Yahu biz kredi kartı borcunu ödemeyince zınk diye icraya verilen, elektrik faturasını aksatınca anında hizmetten mahrum bırakılan kimseleriz. Hiçbirimiz, kanunen yükümlü olduğumuz hiçbir konuda “Amaan şu mevzuyu da sittir edeyim, nasıl olsa bana bir şey olmaz” türü bir rahatlığa sahip olamıyorken, muhataplarımız çıkarlarını ümüğümüze çöke çöke gözetebiliyorken söz konusu bizim çıkarlarımız olduğunda neden bu kadar çaresiz durumda kalıyoruz? For eksempıl biz gittik Ferroli’yi tüketici hakem heyetine şikayet ettik, ürün ilk günden beri sorun çıkarıyordu, değişim için gelecek ürüne de güvenmiyoruz, dolayısıyla değişim değil ücret iadesi talep ediyoruz dedik. “Tamam o zaman şikayetinizi aldık 2-3 aya neyin ne olacağı netleşir” cevabını verdiler…

Firma “Ne zaman tamir olur belli değil” diyor, tüketici hakem heyeti “2-3 aya netleşir ama lehinize mi aleyhinize mi neticelenir bilinmez” diyor. Kasım ayındayız, malum hava zaten soğuk. Ev ahalisi bir süredir ısınamadığı gibi banyo da yapamıyor. 2-3 ay demek kışın en çetin olduğu Aralık, Ocak, Şubat ayları demek. Bu süreçte kombisiz idare edebilecek durumda olmadığımızın ne yazık ki bir tek biz farkındayız.

Şu kadarını söyleyeyim: Lanet olsun Ferroli’ye! An itibariyle başımızın çaresine bakmak durumundayız. Şöyle çok yormayacak, servisi, hizmeti kaliteli, ortalama bir kombiden beklenenlere cevap verebilecek nitelikte yeni bir cihaz arıyoruz. Eğer konu hakkında tecrübe sahibiyseniz ve “Aga şu gider, iyidir” diyebileceğiniz markalar, modeller varsa ve paylaşabilirseniz gerçekten çok makbule geçer zira araştırıp bulamamaktan benim beynim yoğuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

17 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir