Ferroli kombi yüzünden mağdur oldum, yeni bir kombi arıyorum

Güncelleme
Ferroli yetkilileri bu yazımın ardından bana ulaştılar ve kombinin arızalı parçasını tedarik ettiler. Ne var ki bundan önce ben yeni bir kombi alıp taktırmıştım. Ferroli kombi ise üç kereden fazla aynı sorunu çıkardığı için ayıplı ürün olduğu gerekçesiyle tüketici hakem heyetine başvurmuştum. Şimdi bu başvurunun sonucunu bekliyorum.

Arkadaş bu kombi işi ne pis bir şeymiş yav. Seçmesi, uygun olanı bulması, alması ayrı bir dert, alıp taktırdıktan sonra kullanması ayrı bir dert. Hayır elalem gider kombi alır yıllarca sorunsuz kullanır, yeri gelir nerede olduğunu unutur, bizim ise Ferroli sağolsun çektiğimiz nazın, çilenin haddi hesabı yok. Ev kedisi gibi mübarek, sürekli ilgi alaka istiyor, yılda bir iki kere servis elemanlarını görmezse rahat edemiyor.

Son iki, üç yılda ben diyeyim en az dört, siz deyin beş keredir teknik servis kapılarını aşındırıyoruz. Hayvan çocuğu ilk günden beri sorunluydu zaten, sıcak suyu ayar tutmazdı, radyatör ısıtma konusunda verimli çalışmazdı, kol gibi doğalgaz faturalarıyla canımızı yakardı. “Beyni” bitti kazanı başladı, kazanı bitti eşanjörü başladı, bir kombinin çıkarabileceği bütün sorunları onun sayesinde gördük geçirdik sağolsun.

Ferroli’nin yurtdışındaki firması batmış mı el mi değiştirmiş artık ne olduysa adamlar kesinlikle doğru düzgün hizmet veremiyorlar. Çağrı merkezini arayınca insanın gazını çok güzel alıyorlar o ayrı. En son kendimi telefonda “Yahu ne demek parçanın ne zaman geleceği belli olmaz? 30 iş günü diye kural var kaide var” derken buldum ve fakat sonra her ne olduysa yine telefonu “Tamam o zaman ben sizden haber bekliyorum” diyerek kapattım. Görünen o ki bu elemanlar Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi değiller, bir cihazın bilmem kaç kere aynı sorunu çıkarması durumunda ayıplı ürün sayılacağını, değiştirilmesi gerekliliğinin söz konusu olacağını kabul etmiyorlar. Bir teknik servis çalışanı müşteriye “Abi siz çok umutlanmayın 2 aydır parça gelmesini bekleyenler var” der mi?

30 iş günü? Tüketici hakları? Kanunlar?..

Yüce Mevlam’dan “Olum bak tüketici hakları şeysine veririm sizi” dendiği zaman “İyi ver” diyen insan rahatlığı istiyorum. Yahu biz kredi kartı borcunu ödemeyince zınk diye icraya verilen, elektrik faturasını aksatınca anında hizmetten mahrum bırakılan kimseleriz. Hiçbirimiz, kanunen yükümlü olduğumuz hiçbir konuda “Amaan şu mevzuyu da sittir edeyim, nasıl olsa bana bir şey olmaz” türü bir rahatlığa sahip olamıyorken, muhataplarımız çıkarlarını ümüğümüze çöke çöke gözetebiliyorken söz konusu bizim çıkarlarımız olduğunda neden bu kadar çaresiz durumda kalıyoruz? For eksempıl biz gittik Ferroli’yi tüketici hakem heyetine şikayet ettik, ürün ilk günden beri sorun çıkarıyordu, değişim için gelecek ürüne de güvenmiyoruz, dolayısıyla değişim değil ücret iadesi talep ediyoruz dedik. “Tamam o zaman şikayetinizi aldık 2-3 aya neyin ne olacağı netleşir” cevabını verdiler…

Firma “Ne zaman tamir olur belli değil” diyor, tüketici hakem heyeti “2-3 aya netleşir ama lehinize mi aleyhinize mi neticelenir bilinmez” diyor. Kasım ayındayız, malum hava zaten soğuk. Ev ahalisi bir süredir ısınamadığı gibi banyo da yapamıyor. 2-3 ay demek kışın en çetin olduğu Aralık, Ocak, Şubat ayları demek. Bu süreçte kombisiz idare edebilecek durumda olmadığımızın ne yazık ki bir tek biz farkındayız.

Şu kadarını söyleyeyim: Lanet olsun Ferroli’ye! An itibariyle başımızın çaresine bakmak durumundayız. Şöyle çok yormayacak, servisi, hizmeti kaliteli, ortalama bir kombiden beklenenlere cevap verebilecek nitelikte yeni bir cihaz arıyoruz. Eğer konu hakkında tecrübe sahibiyseniz ve “Aga şu gider, iyidir” diyebileceğiniz markalar, modeller varsa ve paylaşabilirseniz gerçekten çok makbule geçer zira araştırıp bulamamaktan benim beynim yoğuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

17 Yorum

 1. Ramazan dedi ki:

  Marka olarak Ariston ve Alarko ürünlerini tavsiye edebilirim. Modelini tam hatırlamamakla birlikte, eski bir model olmasına rağmen Alarko kombiye 6 yıllık kira boyunca sadece 1 kez teknik servis çağırmıştık. Şimdi kendi evimde Ariston Clas 24FF kullanıyorum, maşallahı var. 100 m2’lik evimi “auto” moduna alınca en fazla 1 saatte hamam gibi yapıyor bu havalarda. Comfort modu ise, malî olarak insanın ocağına incir ağacı dikecek şekilde doğalgaz harcaması yapsa da, o da ısı santrali gibi ısıtıyor mübarek. Kısacası Ariston Clas 224FF’i ööneririm. Hatta Clas serisinin daha yeni modellerine de bakabilirsin. Geçmiş olsu..

  • Caner Öncel dedi ki:

   Eyvallah Ramazan. Ben de Ariston’un Genius Premium Evo ve Clas Premium Evo modellerini inceledim ama elimde herhangi bir veri olmadığı için emin olamadım. Clas 24’ü de inceleyeyim.

 2. Özgen ŞEREMET dedi ki:

  Ya duş için alacaksın elektrikli şofben :) ısınmak için ise alacaksın kömürünü sobanı ohh :) tabi işin esprisi bi tarafa biz Baymak kullanıyoruz ortalama 1 yıl oldu henüz ısıtma performansını test edemedik ama bi sorun çıkaran firma değil ne bilim teknik servisi olan yaygın bi firma kurumsal tavsiye edebilirim o yüzden.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Baymak hakkında da çok şikayet var Özgencim ya, çok yakıyor, sık sorun çıkarıyor diyorlar ama :)

   • Ramazan dedi ki:

    Son 1,5 yılda mecburiyetten 3 ev değiştirdiğim, 3 evde sırayla çok eski bir Alarko, yeni Ariston ve son oturduğum kira evinde Baymak Baxi Eco 3 olduğu için kesinlikle Baymak almamalısın, diyebilirim. Suyu 45 derecede tutacak şekilde 1 oda hariç her yeri yakıyorum, Ekim-Kasım döneminde millet 200 TL yakarken bizim kombi 330 TL tüketti. Kombinin bakımı 8 yıldır yapılmamış, kademe düğmesi ayarsız ve hassas değil, biraz oynatıyorum 10-15 derece birden artıyor, anakartı arızalı. Teknik servis çağırdım “abi bu modeller böyle, kartı çok dayanmıyor, bu yine iyi dayanmış yapacak bir şey yok.” Eee kademe düğmesi? “abi o da öyle.” Gerçi zaten yeni kombi almışsın ama bu yorumları okuyup karar verecek olanlara ışık tutar belki.

 3. Takoz dedi ki:

  Caner, eğer fiyatın biraz can yakmasına razıysan buderus al. gerçekten çok kaliteli

  • Caner Öncel dedi ki:

   Abi Buderus’u da araştırdım da (onu da Bosch satın almış zaten sanırım) ama Yalova’da servisi yokmuş, ondan biraz çekindim açıkcası.

 4. Fazlı dedi ki:

  İki evimde kombi tercihimi Demirdöküm atron dan yana kullandım, çok şükür sıkıntı yaşamadım şuana kadar hem ekonomik hemde süreklilik anlamında tek geçerim öneririm.

 5. Ata Fırat dedi ki:

  Caner Bey,

  Karamürseldeki evimde 7 yıldır viessmann kullanıyorum. Aralık, ocak, şubatta üstelik 50 dereceyi de geçirtmeme rağmen günlük ortalama 11-12 m3 gaz yakıyor. Servis ilgili ve hızlı ama parçalar pahalı. 2014 başında sıcak su sensörüne 150 tl bayıldım. Gerçi artık satılmamasına rağmen önermem. Ama kombiyi taktırdığımdan beri regülatör ile kullanıyorum, şuana kadar kart-beyin arızası yaşamadım. Gelen servis bile şiddetle öneriyor. Tunçmatik reguline 600va, kombi regülatörü diye de geçer. Tekzende 100 tl’ye satılıyordu. Kombi alırsanız eğer yoksa kesin regülatör taktırınız.

  Herekede kiraya verdiğim evimde 10 yıldır demirdöküm aden kombi kullanıyorum. Şuana kadar 2 defa kart arızası oldu (regülatör yok). 3 hafta önce 250 tl’ye servis kartı değiştirdi. Tüketim ve ısıtma konusunda fikrim yok.

  Nette immergas servisli alpha cb 24 tf, 7 yıllık garantisi ile ilgi çekici. Kullanıcı yorumlarını donanımhaberde araştırabilirsiniz. immergas’ın yalovada servisi de varmış.

 6. serhat dedi ki:

  viessmann ve ariston markalarını tavsiye ederim.7-8 senedir 2 farklı evde 2 markayı kullanmaktayım. hiç bir problem yaşamadım.ama viesmann daha gürültülü.

 7. macit dedi ki:

  Caner neredeyse siteyi açtığından beri takip ederim ama ( hatırlamıyor olabilirim ) hiçbir elektrikli yada mekanik eşyadan yüzün gülmedi be kardeşim :) sen bırak kombiyi de önce bir kurşun döktür ne bileyim okut kendini böyle olmaz ki :) bu arada bende de demirdöküm var 6 7 senedir tık demedi maşallah

  • Caner Öncel dedi ki:

   Valla Macit aynen dediğin gibi. Benim hiçbir cihazdan yana şansım yok, en kötüsü en dandiği her zaman muhakkak beni buluyor. Kader kısmet ne bileyim :)

 8. Ekrem dedi ki:

  Ne yaptın abi kombi işini karar verebildinmi?

 9. Emre dedi ki:

  Caner, telefon alırsın sorunlu, bilgisayar laptop alırsın sorunlu, kombi alırsın sorunlu. Agacım git kurşun döktür. :) ne alırsan burdan yaz biz almayalım. :)
  Kombi almışsın hayırlı olsun. viessmann candır ama ariston da umarım iyi çıkar. buderus eski alman malı olanları da çok iyiydi.
  hayırlı olsun güle güle kullan.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Eyvallah abi eksik olmayasın.

   Aynen öyle bendeki sorunlu tüketim malzemesi potansiyeli inan kimsede yoktur :) Birilerinden çok sağlam bir beddua aldım herhalde ne bileyim.

 10. can dedi ki:

  Aynı sorunları bende yaşadım haziran- ekim 2015 dönemleri içinde bir türlü kombiyi ne tamir ettiler ne de değiştirdiler. Defalarca aradım sonunda tüketici hakem heyetine verdim bu arada sizin gibi başka bir kombi alıp taktım, şubat 2016 karar çıktı şimdi tüketici hakem heyeti kararına itiraz edecekler büyük ihtimalle çünkü öyledir. Sonra tüketici mahkemesi falan derken bakalım ne olacak. Aman bu yazıyı okuyan okumayana iletsin Ferroli den kesinlikle uzak durun bizler mağdur olduk sizler olmayın bedava getirseler kullanmayın, kapının önüne koymayın.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.