Şifreleriniz ve kredi kartı bilgileriniz çalınmış olabilir: Firefox Monitor

Hackerların sizin hakkınızda neler bildiklerini öğrenin, onların bir adım önüne geçin.

Hackerlar büyük veritabanlarını, e-postaları ve parolaları hacklediği zaman bu bilgileri karaborsada veya webin karanlık kısımlarında kullanıma açarlar ve bazen bu bilgileri para karşılığı satarlar. Microsoft Bölgesel Diretörü Troy Hunt tarafından kurulan “Have I Been Pwned? (HIBP)” adlı internet sitesinde bu veritabanlarının erişilebilir olanlarını anonim olarak bir çatı altında toplanmaktadır. Firefox Monitör, Firefox Sync hesabınız ile ilişkili e-posta adresinizi kullanarak bu veritabanında arama yapar ve size verilerinizin çalınıp çalınmadığı ile ilgili bir rapor sunar.

Firefox Monitör ayrıca gelecekte de bilgilerinizin ifşa olup olmadığını da kontrol ederek size bilgi verecek özelliklere sahiptir. Firefox Monitör ile e-posta ve parolalarınızın hangi siteden veya hizmetten sızdırıldığını ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz.

Firefox Monitör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Firefox Monitor online hesaplarınızın bilinen veri ihlallerine karışıp karışmadığını kontrol edebileceğiniz çevrimiçi bir hizmettir. Bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanarak online hesaplarınızın güvenliğini sağlayabilir, gelecekte oluşabilecek yeni veri ihlalleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tek bir Firefox hesabı ile birçok e-posta adresini kontrol edebilirsiniz.

İhlale Karışıp Karışmadığınızı Öğrenmek İçin:

  1. Firefox tarayıcısının sağ üst köşesinde yer alan Firefox Hesabı butonuna tıklayın.
  2. Firefox hizmetleri başlığı altında yer alan Firefox Monitor sekmesine tıklayın.
  3. E-posta adresinizi girin ve İhlalleri Kontrol Et butonuna tıklayın.

Bu adımlardan sonra e-posta adresinizin kaç kere ihlal edildiği, nelerin ele geçirildiği ile ilgili bir rapor sayfası görünecektir. Örneğin şu şekilde:

“Yeni ihlaller yaşandığında beni uyar” seçeneğini kullanarak gelecekte yaşanabilecek ihlaller ile ilgili e-posta veya masaüstü bildirimleri alabilirsiniz.

Pekala, bilgilerim sızdırılmış, şimdi ne yapacağım?

Rapora göz atın ve hangi sitelerden ne tür verilerinizin sızdırıldığını kontrol edin. Parolanız çalınmış ise ilk adım olarak ilişkili web sitesine gidin ve parolanızı sıfırlayın veya hesabınızı silin. Aynı parolayı kullandığınız web siteleri için de aynısını yapın. Çalınan parolanızı hiçbir web sitesinde veya hizmette tekrar kullanmayın.

Telefon numaranız veya e-posta adresiniz sızdırılmış ise ne yazık ki yapabileceğiniz pek fazla birşey yok. E-posta adresiniz ile telefon numaranızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki butonu kullanarak bu hizmete hızlı bir şekilde ulaşabilir ve e-posta adresiniz ile kredi kartı bilgilerinizin herhangi bir ihlale karışıp karışmadığını öğrenebilirsiniz.

E-posta İhlallerini Kontrol Et

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.