Firefox’ta transparan PNG resimlerin beyaz zemin rengini kaldırmak


Firefox, neden bilinmez son sürümlerinde garip garip adetler çıkarıp kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladı. Chrome’un hızına yetişmek için üstüste yeni versiyonlarının yayınlandığı bir ara benim hepten gıcık olduğum beyaz zeminli PNG gösterim olayını icat etti. Transparan PNG resimlere sağ tıklayıp “Resme Bak” dediğinizde resmi, koyu renkli bir ekranın ortasında arkaplanı beyazlatılmış olarak göstermeye başladı.

Bir resmin beyaz zeminli mi yoksa transparan zeminli mi olduğunu anlayabilmek için bilgisayara kaydetme zorunluluğu getiren ve insanı ekstra zahmete sokan bu uygulama bana göre son derece sevimsiz.

Neyseki yapımcılar bu olayı düzeltene kadar idare edecek bir eklenti buldum. Transparent standalone images isimli bu eklenti transparan zeminli PNG resimlerin zeminlerindeki o gereksiz beyazlığı kaldırıyor ve tasarımcıyı zahmetten kurtarıyor.

Tarayıcıyı yeniden başlatma gerektirmeyen eklentiye şu adresten ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. Tarık dedi ki:

    Tek bir şey söylüyorum: Adamsın :)

  2. Enes İLHAN dedi ki:

    Valla bunu aramıyorum desem yalan olurdu :) Birde arkaplan çok koyu bir siyaha yakın bir renk. Oranın rengini nasıl değiştirebileceğimiz hakkında bir bilgin varmı caner hocam ?

  3. Hasan Boz dedi ki:

    Aramıyordum ama bulduğum iyi oldu :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.