Foça’da gezilmesi gereken 5 yer

İzmir iline bağlı Foça şehir merkezine yaklaşık bir saatlik mesafede kalan güzel bir Ege kasabası olarak biliniyor. Gezilip görülecek yerleri 5 başlık altında sıralanabilir. Foça’nın merkezinde yer alan focaotel1887.com da konaklamanız halinde tüm bu yerlere rahatça ulaşabilmeniz mümkün oluyor.

Foça Gezilmesi Gereken 5 Yer Neresidir ?

1. Pers Anıt Mezarlığı

Merkeze 7 kilometre uzaklıkta olan Pers Anıt Mezarlığı, Persli komutanlar için anıt şeklinde inşa edilmiş tarihi bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonraları mezar, mola yeri ve gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır.

2. Eski Foça

Foça’ya gitmişken muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri olan Eski Foça içinde birçok tarihi gezi mekanlarını barındırır.

Siren Kayalıkları bunlardan biridir. Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşur ve günübirlik tekne turlarıyla bu adaları görmek mümkündür.

Bir diğer mekan Kybele Açık Hava Tapınağıdır. MÖ 580 yılımda inşa edilmiş griffon ve at heykellerinin yanı sıra, bereket tanrıçası Kybeleye uğramadan geçilmemesi önerilir.

Beş Kapılar Kalesi de bir başka uğrak yeridir. Beş tane kapıdan geçilerek ufak bir antik tiyatroya ulaşılır. 1275 yılında Cenevizliler tarafından yapılmış yer sergi, festival gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

3. Foça Şeytan Hamamları

Kaya mezar şeklinde olan yapı, Can Dede Tepesinin eteğinde bulunur. Merkezden yaklaşık 2 kilometre tepeye çıkıldığı muazzam bir manzarayla karşılaşılır.

4. Foça Fener

Foça manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Muhteşem deniz havasıyla etrafın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Fatih Cami

Eski Foça taş evlerinin arasında kalan en mühim tarihi yapı Fatih Cami olup, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir.

Foça da Konaklama

Foça’nın merkezinde bulunan Foça Otel 1887 konaklayacağınız ideal mekanlardan biri. İsmini inşa edildiği yıldan alan bir aile işletmesidir. Ev sıcaklığı ve konforlu odalarıyla hizmet veren otel tatilinizi keyifle ve stressiz geçirmenizi sağlıyor. Ücretsiz olarak verilen bisiklet ile Eski Foçayı keşfetmeniz mümkün.

Foça’dan Yapmadan Dönmeyin

 • Foça Sahilde günü batırmadan
 • Kozbeyli Köyüne gitmeden
 • Saka Balık Evinde taze balık yemeden
 • Marsinaki koyuna gitmeden
 • Foça Antik Kentini gezmeden, dönmeyin

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

 1. samet dedi ki:

  elinize saglık guzel paylaşım

 2. Kurye dedi ki:

  Harika yazı için teşekkür ederiz! Gerçekten okumaktan zevk aldım, sen harika bir yazarsın. Blogunuza yer işareti koyacağınızdan emin olabilirim ve yakın zamanda geri gelebilirim. Harika yazınıza devam etmenizi, iyi bir akşam geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum! Blogunuzu son zamanlarda buldum ve çok iyi olduğunu düşünüyorum .. çok fazla bilgi dolu .. Lütfen yer işaretini nasıl yazabileceğimi bana bildirir misiniz?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir