Garanti Bankası hesap işletim ücreti kesmeye devam edecekmiş


Geçenlerde Kuveyt Türk’ün Türk bankacılık tarihinde bir ilke imza attığını ve diğer bankaların aksine müşterilerinden “hesap işletim ücreti” adı altında haraç kesmediğini öğrendim. Hatta şu sıralar sitelerinde de altını çizerek bu durumu ifade ediyorlar.

Bunun üzerine 2007 yılından beri müşterisi olduğum Garanti Bankası’na bir e-posta göndererek her altı ayda bir hesabımdan kayıtsız şartsız kesilen paranın (yıllık 70 küsür TL) bundan kelli kesilmemesini rica ettim. Bana “senin üzerinden devamlı para kazanabileceğimiz garanti olsaydı kesmezdik ama seninkisi normal insan hesabı, ne otomatik ödeme talimatın var ne bir şey, yarın bir gün başka bankaya transfer olmayacağın ne belli?” şeklinde özetlenebilecek bir cevap gönderdiler.

Sayin Caner Oncel,

Hakli Musteri Hatti?na iletmis oldugunuz ****423 numarali mesajiniz degerlendirilmistir.

Her bir vadesiz hesabin bankamizda acma, kapama, isletme ve arsivleme gibi maliyetleri bulunmaktadir. Bu maliyetlerin bir kisminin karsilanabilmesi amaciyla Ocak ve Temmuz aylarinda yilda iki kez hesap isletim ucreti alinmaktadir.

Hesap İsletim Ucreti 2011 yili 1.yariyili icin Bireysel Bankacilik Musterilerimizin vadesiz TL hesaplarindan 38 TL, doviz cinsinden acilmis vadesiz hesaplarindan ise 7 Euro karsiligi doviz olarak tahsil edilmistir. Bu uygulama tum bankacilik sektorunde uygulanan bir uygulama olup, Bankamızla imzalamıs oldugunuz “Bankacilik Hizmetleri Sozlesmesi ” nin ilgili maddesi geregince alinmaktadir.

Bankamizin hesap isletim ucretinden istisna tuttugu hesaplar asagidaki hesaplar olup, hesabiniz istisna kapsamina girmemektedir:

 • Maas odemesi yapilan musterilerimizin sadece maas hesabinin bagli oldugu vadesiz hesaplari,
 • Maas odemesi yapan firmalarin maas odemesi yaptiklari hesaplari,
 • İki veya daha fazla Otomatik Fatura Odemesi bulunan musterilerin sadece faturalarinin bagli oldugu hesaplar (1 Ocak 2011 ? 30 Haziran 2011 tarihleri arasinda, her bir fatura talimatinin tum faturalari otomatik olarak odenmis ve halen ilgili hesapta en az iki otomatik fatura odemesi urunu olan musterilerimizin odemelerinin bağlı oldugu ana hesaplardan),
 • Musterinin birden fazla Avans Hesap?inin olmasi durumunda, en yuksek pozitif bakiyeli vadesiz hesaba bagli olan disindaki diger Avans Hesap?larin bagli oldugu vadesiz hesaplar (Avans Hesap limiti tanimli vadesiz hesaplardan, en yuksek pozitif bakiyesi olan hesaptan tahsilat yapilmaktadir),
 • Birikimli Mevduat urunlerinin duzenli odemelerinin bagli oldugu vadesiz TL veya USD/EURO hesaplar
 • Minibank sahibi cocuga ve veliye Birikimli Mevduat hesabi varsa, bu hesabin aylik odemelerinin yapildigi TL, USD veya EURO cinsinden vadesiz hesaplari
 • Extragenc urunu tanimli, 15-18 yas arasi musterilerin tum vadesiz hesaplar (Extragenc urunu tanımlı 18-23 yas arasi musteriler icin sadece Extragenc Banka Karti?nin bagli oldugu ana vadesiz hesaplarindan 10 TL tahsil edilecektir),
 • Bireysel Dovize Endeksli Tuketici Kredileri’nin YP odeme hesaplari,
 • 30 Nisan 2011 tarihinden sonra acılan hesaplar,
 • Fon Sepeti urununun bagli oldugu vadesiz TL hesaplar,
 • Ozel Bankacilik musterilerinin Ozel Bankacilik ve MALTA subelerindeki tum vadesiz hesaplar,
 • Altin Hesabi
 • Vergi dairesi hesaplari
 • Odeme plani degisikligi ya da yeni kredi kullanimi yolu ile yeniden yapilandirilmis sorunlu kredilerin odeme hesaplari,

Saygilarimizla,

Tabiki bu cevap benim hiç hoşuma gitmedi, ben daha çok “Aşk olsun Caner Bey lafı mı olur, hemen şimdi bu zamana kadarki tüm kesintileri hesabınıza iade ediyoruz yeterki siz bizim bankamızla çalışmaya devam edin. Hem zaten EFT, havale gibi tüm işlemlerinize kesinti uygulayarak ve hesabınızda tuttuğunuz parayı kullanarak üzerinizden milyarlar kazanıyoruz, varsın hesap işletim ücreti de eksik olsun.” tarzı bir yanıt bekliyordum. Neyse, madem öyle ben de Kuveyt Türk’e transfer olurum ne güzel param durduk yerde erimez diye düşünerek bu bankanın Yalova şubesini araştırmaya başladım, yokmuş. Hayal kırıklığına uğradım ve kendilerine bir e-posta göndererek buraya şube açmayı düşünüp düşünmediklerini sordum.

Şöyle bir yanıt gönderdiler:

Sayın MÜŞTERİMİZ,

Bankamıza iletmiş olduğunuz tüm görüş, öneri ve talepleriniz bizim için çok değerlidir. Zaman ayırıp bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Yalovaya şube açılması ile ilgili öneriniz tarafımızdan ilgili birimlerimize iletilmiştir. Bankamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayış için teşekkür ederiz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Saygılarımızla,

Bu yanıt üzerine, eğer yakın bir gelecekte Yalova’ya şube açarlarsa çayımı kahvemi alıp şubenin önüne bir iskemle atarım ve içeri giren her müşteriye “Çakaaal hadi yine iyisin iyisin, sayemde şube sahibi oldun. Çıkışta uğra iki el tavla atalım.” derim.

Sonuç olarak: Amatör küme bankalarına daha fazla şans tanımamız gerektiğine inanıyorum dostlar. Adamlar resmen bir şey söyleyelim de müşteri hizmetleri yanıt versin diye ağzımızın içine bakıyorlar, biz ise hala kendileri için sadece rakamlardan ibaret olduğumuz büyük bankaların ekmeğine yağ sürmeye devam ediyoruz.

Ekleme: Az önce sevgili okurumuz Halil Ahmet Çakır bir e-posta göndererek ING Bank’ın Turuncu Hesap isimli bir uygulaması olduğundan ve bu hesaba sahip müşterilere EFT, havale masrafı ve yıllık hesap işletim ücreti gibi kesintiler uygulanmadığını belirtti. Bilgilendirme için kendisine teşekkür ediyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. 32byte dedi ki:

  buna ek olarak garanti ile ilgili daha dün haberim olay. 2006 yılında bir araç kredisi kullanmıştım. kredi borcunu ödeyip hesabımı kapatmıştım. Kaskoyuda ordan yaptırmıştım. krediyi kapatırken kaskoyuda kapatmıştım. Ama sanırım ben ve bu işlemş yapan banka yetkilisi öyle biliyormuş. 12 tl borcum kalmış meğer. Şimdi buborç 480 tl olmuş. Güzel olan ben tesadüfen öğrenmesem bu para 4-5 yıl sonra 4-5 bin olacakmış. nefret ediyorum tüm bankalardan. Bıktım artık. Bu yazıyı okuyanlara tavsiyem pazartesiden tezi yok önceden çalıştıkları bankalarla irtibata geçip borçları var mı yok mu öğrensinler. yoksa bu başıma gelen 5. olay. Benden söylemesi

 2. sailor dedi ki:

  bir tanede ben ekliyeyim,,
  garanti bankası diğer bankaların (bildiğim kadarıyla) hiçbirinde olmayan, yapı kredi ve bank asya da yok mesela,, internet bankacılığı üzerinden;
  1-hesaptan hesaba havale (garantiden bir diğer garanti hesabına)
  2-fatura ödeme
  3-vergi ödemeleri
  ÜCRET ALMAKTADIR
  bunun sebebi bence bankanın sabit müşteri potansiyeli olmasından dolayıdır,, müşteri kaybederiz diye adamlar umursamıyor bile
  bilginize

 3. Uğur dedi ki:

  Yaklaşık olarak 2007!den beri kuveyttürk kullanıyorum.Fazla şubesi bulunmuyor ama internette gerçekten tam istediğim banka.Tavsiye ederim arkadaşlar 4 senedir hesabımda hiçbir kesintiye rastlamadım.Helal olsun diycem reklam falan değil ama :D

 4. Temel KAPLAN dedi ki:

  Tüketiciler haklarını daha iyi arama yollarına başvurmadığı müddetçe bu haksızlıklar devam edecektir. Bireysel mücadeleden daha önemli konu ise kamuoyu oluşturmadır.  Yapılan mücadelelerin kalıcı olabilmesi için bu tür mücadelelerin Sayın Caner Beyin yaptığı gibi, insanlarla paylaşılması ve Anayasamızda dahi yer bulan tüketici bilincinin oluşturulmasıdır.
  Tebrikler..

 5. Beşparasız dedi ki:

  Daha geçen hafta kapattık garanti kredi kartını..Bıktık onların işletim ücretinden..Şimdi akbankta maaş hesabı kullanıyoruz ..artı kredi kartınıda..yıllık kullanım ücreti yok,farklı bankaya eft ücretsiz,faturalardan para kesmiyor buna farklı bankaların kredi kart faturasıda dahil..Anlayacağınız ancak bir oh dedik..Ama bankaları kullanmadan yaşamak mümkünmü..Birde ziraat bankasından vazgeçemem 3 ay içerisinde 500 tl hesap hareketi gözükünce yıllık kullanım ücreti onlarda almıyor..Alsa bile en azından devlete gidiyor elin yabancısına değil !

 6. Cemil dedi ki:

  Merhaba,

  Kuveyt Türk her türlü hesap türünden hiçbir şekilde hesap işletim ücreti almayan tek banka. Hesap işletim ücreti denilen ayakbastı veya hava parasından muaf olmak için özel bir hesap türünü açtırabilecek durumda olmanız, talimat vermeniz, ters takla atıp ardından tek ayağınızın üstünde balerin gibi dönmeniz gibi koşullar öne sürmüyorlar.

  Hiçbir bankanın alınan hesap işletim ücreti kadar maliyeti olması düşünülemez. Hatta teknolojinin bu kadar ilerlediği bir çağda hesap bakiyenizin kaydını tutmalarının ek maliyetleri önemsenmeyecek kadar azdır. Ayrıca havale, EFT vs. her işlemden ciddi paralar alındığını düşünürseniz dolaylı bir maliyetleri olmadığı da ortaya çıkacaktır. Bu uygulamayı başlatanlar, enflasyonun düşüp devlet üzerinden tatlı faiz karlarının azalmasından sonra yeni gelir kaynakları icat etme amacıyla bu işe girdiler. Maliyet olsa öncesinde de yansıtılırdı, tıpkı havale ve EFT’nin hep ücretli olduğu gibi…

  Bankanın maliyetleri söylemi de inandırıcılığı olmayan bir gerekçedir. Bankanın faaliyetleri için gerekli altyapı maliyetleri zaten hesaplanmakta ve tüm ürün ve hizmetlere yedirilmektedir. Müşterinin bankaya gelmesi için sunulan zaruri hizmet olan hesaptan ek para almak dükkana alışveriş için gelmesini istediğiniz müşteriden kapıdan girdiği için para almaya kalkmakla eşdeğerdir.

 7. Sinan dedi ki:

  konu eski olmasına rağmen şikayetler hep aynı Garanti bankasına 2 adet fatura ödeme talimatı vermeme rağmen yinede hesap işletim ücretini alıyorlar. Telefon ettiğimde öyle komik bahaneler ürettiler ki telefonda kahkaha krizine girdim teldeki kadın gülünecek bir şey olmadığını söyledi :D.
  Bu yalancı bankanın hesabını bu hafta kapatıyorum.

 8. Veysel dedi ki:

  S.a Hesap işletim ücreti istemiyorsanız kesinlikle Kuveyttürk kullanın derim. Hesap işletim ücreti, ATM kart ücreti, atm işlem ücreti (kendi ATM lerinde), internet işlem ücreti alınmıyor. 3 senedir kullanıyorum ekstra hiçbir para ödemedim. Hatta sırf bu yüzden kredi kartlarını aldım, ekstrenizi mail adresime yönlendirdiğinizde ondanda ücret almıyorlar. ATM si sadece şubelerde var, orası sıkıntı biraz ama 3 ayda bir hesap işletim ücreti ödemekten iyidir. İnternetten yurtdışı havale haricinden ücret yok, internet şubeden her işimi görüyorum. Kesinlikle öneririm

 9. durmuş dedi ki:

  benim vadesiz hesaptan 10 lira işlem ücreti kesmişler bu işlem ücreti sürekli kesilecekmi yoksa yılda 1 keremi cevaplarsanız makbule gecersiniz

 10. yunus dedi ki:

  SELAM Î GARANTİ DİYE BIR PROGRAM VARMI ANDROİD Telefonlara indirerek havale işlem ücreti kesmiyor Muş aslı varmı ve nasıl kullanır bu programi sayıların la

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.