Garanti Bankası hesap işletim ücreti kesmeye devam edecekmiş


Geçenlerde Kuveyt Türk’ün Türk bankacılık tarihinde bir ilke imza attığını ve diğer bankaların aksine müşterilerinden “hesap işletim ücreti” adı altında haraç kesmediğini öğrendim. Hatta şu sıralar sitelerinde de altını çizerek bu durumu ifade ediyorlar.

Bunun üzerine 2007 yılından beri müşterisi olduğum Garanti Bankası’na bir e-posta göndererek her altı ayda bir hesabımdan kayıtsız şartsız kesilen paranın (yıllık 70 küsür TL) bundan kelli kesilmemesini rica ettim. Bana “senin üzerinden devamlı para kazanabileceğimiz garanti olsaydı kesmezdik ama seninkisi normal insan hesabı, ne otomatik ödeme talimatın var ne bir şey, yarın bir gün başka bankaya transfer olmayacağın ne belli?” şeklinde özetlenebilecek bir cevap gönderdiler.

Sayin Caner Oncel,

Hakli Musteri Hatti?na iletmis oldugunuz ****423 numarali mesajiniz degerlendirilmistir.

Her bir vadesiz hesabin bankamizda acma, kapama, isletme ve arsivleme gibi maliyetleri bulunmaktadir. Bu maliyetlerin bir kisminin karsilanabilmesi amaciyla Ocak ve Temmuz aylarinda yilda iki kez hesap isletim ucreti alinmaktadir.

Hesap İsletim Ucreti 2011 yili 1.yariyili icin Bireysel Bankacilik Musterilerimizin vadesiz TL hesaplarindan 38 TL, doviz cinsinden acilmis vadesiz hesaplarindan ise 7 Euro karsiligi doviz olarak tahsil edilmistir. Bu uygulama tum bankacilik sektorunde uygulanan bir uygulama olup, Bankamızla imzalamıs oldugunuz “Bankacilik Hizmetleri Sozlesmesi ” nin ilgili maddesi geregince alinmaktadir.

Bankamizin hesap isletim ucretinden istisna tuttugu hesaplar asagidaki hesaplar olup, hesabiniz istisna kapsamina girmemektedir:

 • Maas odemesi yapilan musterilerimizin sadece maas hesabinin bagli oldugu vadesiz hesaplari,
 • Maas odemesi yapan firmalarin maas odemesi yaptiklari hesaplari,
 • İki veya daha fazla Otomatik Fatura Odemesi bulunan musterilerin sadece faturalarinin bagli oldugu hesaplar (1 Ocak 2011 ? 30 Haziran 2011 tarihleri arasinda, her bir fatura talimatinin tum faturalari otomatik olarak odenmis ve halen ilgili hesapta en az iki otomatik fatura odemesi urunu olan musterilerimizin odemelerinin bağlı oldugu ana hesaplardan),
 • Musterinin birden fazla Avans Hesap?inin olmasi durumunda, en yuksek pozitif bakiyeli vadesiz hesaba bagli olan disindaki diger Avans Hesap?larin bagli oldugu vadesiz hesaplar (Avans Hesap limiti tanimli vadesiz hesaplardan, en yuksek pozitif bakiyesi olan hesaptan tahsilat yapilmaktadir),
 • Birikimli Mevduat urunlerinin duzenli odemelerinin bagli oldugu vadesiz TL veya USD/EURO hesaplar
 • Minibank sahibi cocuga ve veliye Birikimli Mevduat hesabi varsa, bu hesabin aylik odemelerinin yapildigi TL, USD veya EURO cinsinden vadesiz hesaplari
 • Extragenc urunu tanimli, 15-18 yas arasi musterilerin tum vadesiz hesaplar (Extragenc urunu tanımlı 18-23 yas arasi musteriler icin sadece Extragenc Banka Karti?nin bagli oldugu ana vadesiz hesaplarindan 10 TL tahsil edilecektir),
 • Bireysel Dovize Endeksli Tuketici Kredileri’nin YP odeme hesaplari,
 • 30 Nisan 2011 tarihinden sonra acılan hesaplar,
 • Fon Sepeti urununun bagli oldugu vadesiz TL hesaplar,
 • Ozel Bankacilik musterilerinin Ozel Bankacilik ve MALTA subelerindeki tum vadesiz hesaplar,
 • Altin Hesabi
 • Vergi dairesi hesaplari
 • Odeme plani degisikligi ya da yeni kredi kullanimi yolu ile yeniden yapilandirilmis sorunlu kredilerin odeme hesaplari,

Saygilarimizla,

Tabiki bu cevap benim hiç hoşuma gitmedi, ben daha çok “Aşk olsun Caner Bey lafı mı olur, hemen şimdi bu zamana kadarki tüm kesintileri hesabınıza iade ediyoruz yeterki siz bizim bankamızla çalışmaya devam edin. Hem zaten EFT, havale gibi tüm işlemlerinize kesinti uygulayarak ve hesabınızda tuttuğunuz parayı kullanarak üzerinizden milyarlar kazanıyoruz, varsın hesap işletim ücreti de eksik olsun.” tarzı bir yanıt bekliyordum. Neyse, madem öyle ben de Kuveyt Türk’e transfer olurum ne güzel param durduk yerde erimez diye düşünerek bu bankanın Yalova şubesini araştırmaya başladım, yokmuş. Hayal kırıklığına uğradım ve kendilerine bir e-posta göndererek buraya şube açmayı düşünüp düşünmediklerini sordum.

Şöyle bir yanıt gönderdiler:

Sayın MÜŞTERİMİZ,

Bankamıza iletmiş olduğunuz tüm görüş, öneri ve talepleriniz bizim için çok değerlidir. Zaman ayırıp bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Yalovaya şube açılması ile ilgili öneriniz tarafımızdan ilgili birimlerimize iletilmiştir. Bankamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayış için teşekkür ederiz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Saygılarımızla,

Bu yanıt üzerine, eğer yakın bir gelecekte Yalova’ya şube açarlarsa çayımı kahvemi alıp şubenin önüne bir iskemle atarım ve içeri giren her müşteriye “Çakaaal hadi yine iyisin iyisin, sayemde şube sahibi oldun. Çıkışta uğra iki el tavla atalım.” derim.

Sonuç olarak: Amatör küme bankalarına daha fazla şans tanımamız gerektiğine inanıyorum dostlar. Adamlar resmen bir şey söyleyelim de müşteri hizmetleri yanıt versin diye ağzımızın içine bakıyorlar, biz ise hala kendileri için sadece rakamlardan ibaret olduğumuz büyük bankaların ekmeğine yağ sürmeye devam ediyoruz.

Ekleme: Az önce sevgili okurumuz Halil Ahmet Çakır bir e-posta göndererek ING Bank’ın Turuncu Hesap isimli bir uygulaması olduğundan ve bu hesaba sahip müşterilere EFT, havale masrafı ve yıllık hesap işletim ücreti gibi kesintiler uygulanmadığını belirtti. Bilgilendirme için kendisine teşekkür ediyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

10 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir