Gavurların yol yapımı konusunda ulaştıkları son nokta

Bizim burda yani İzmit’te her gün mutlaka bir yerlerin kazılıp eşelendiğini, yol çalışmaları yapıldığını görebilirsiniz. Daha önce de yakındığım bu durumda artık öyle hizmet aşkı falan gibi bir amaç aramıyorum. Seviyorlar, yerel, folklorik bir durum burda kazmak. Mesela bizim ofisin de bulunduğu merkezde bir kaç ay geçirecek olursanız taş döşeli yolların mütemadiyen kazılıp daha iyi olmamak kaydıyla tekrar yapıldığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Kepçeler, işçiler günlerce sağda solda dolaşır.

Ben diyorum ki madem olay bu, taş döşeli yollar bir şekilde periyodik olarak sökülüp tekrar yapılacak aha da Norveçli amcalar çözümü bulmuşlar. Bakın ne güzel işin makinasını yapmışlar. İzmit Belediyesi gerekirse halktan para toplasın bu makinalardan bir iki tane alsın, ondan sonra isterlerse her hafta yolları tekrar yapsınlar sorun değil.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

14 Yorum

 1. EyyuBi dedi ki:

  Türkiye de bu işten kaç işçi ekmek parası kazanıyor.Onları da unutmayalım.

  • Mesut dedi ki:

   İşte bu zihniyet yüzünden sanayi devrimini yakalayamadık. İnsan gücüne devam…

   • EyyuBi dedi ki:

    O insanların ve evde bekleyenlerin karınlarını sen doyurursun artık…

    • Muhammet dedi ki:

     Peki bu tarz aletlerin bulunduğu gavurların ülkelerinde kim doyuruyor onların karınlarını ?
     Makine tek başına çalışmıyor zaten. Makinenin üzerinde yine iki adam oturuyor, onlar makineye taşları diziyor, makine de düzgün bir şekilde yere diziyor. Normalde de zaten kaldırımları döşeyenler 2-3 kişi oluyor. Bu kadar insan gücüne güvenmek yerine bir insan işleri daha çabuk bitirip ailesi ile vakit geçirse çok mu kötü ? Burada bahsedilen olay onların işlerini ellerinden almak değil, işlerini kolaylaştırmak. Bu ülk bu yüzden gelişmiyor. Niye biliyor musunuz ? Çünkü -hamal- gibi vücudunu zorla kullanmadığı sürece ona çalışıyormuş gözüyle bakılmıyor. Bilgisayar programcıları bile \”tembel\” olarak nitelendiriliyor. Bu sizin ekmek parası dediğiniz bir şey ise, buyrun siz o şekilde sadece bedeninizi kullanarak çalışın. Yapılan hiçbir teknolojik aleti kullanmayın !

     • ahmettatar dedi ki:

      Muhammet bizim insanımız işi erken bitirse eve gidip ailesiyle vakit geçirmez ya gider ekstra iş bulur orda çalışır, ya da gidip kahvede okey oynar arkadaşlarıyla.. Sen hangi şehirde yaşıyorsun merak ettim vallahi..

     • Muhammet dedi ki:

      @ahmettatar: İstanbul’da yaşıyorum. Teknoloji x kişisine “hadi işini çabuk bitir, bugün eve erken git biraz ailenle vakit geçir” diyorsa ve x kişisi “yok ya, aile beni sarmıyor, gidip kahvehanede okey oynayayım” diyorsa bu onun problemidir. Ayrıca ee nolmuş yani başka işte çalışırsa… Daha iyi değil mi ? Ben halkımızın acilen iş bilincine, aile bilincine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Önyargıları yıkmalıyız. Zira bir insan eşek gibi yalnızca bedenini kullanarak çalışmadığı sürece “o çalışmıyor ya tembel” gözüyle bakılan bir ülkede ben “iş kavramını anlamak”, “bilimin ilerlemesi” gibi konulardan şüphe duyarım.

      @Caner:
      Abi biraz önce bolca yorum yazdım, ama sunucu hatası diye yazdığım yorum gitti. Şu sayfaya bir cookie vb. bir şey atasan, yazdığımız yorumları “geri” tuşuna bastığımızda silinmeden görebilsek ? Yani yorum gönderirken bir hata olunca otomatik olarak yorum da gidiyor.

    • Mert dedi ki:

     Abi onlarda gitsin başka işte çalışsın.Okusun yada başka bişe yapsın.Böyle olursa tabi ülke gelişmez.Okumanın yaşı yok.Bu tarz işler + üni affı olursa al işte okumuş halkın ilk adımı.

     • kadir dedi ki:

      Okumak herşey mi ? yada Okumayan insanın, insan gibi yaşamaya hakkı yok mu ? Hamal mı olsunlar illaki ? Sanki önlerinde çok fazla seçme sansları varda başka işte çalışsınlar öyle mi :) Ya bir fabrikada esir olacaklar(tutunabilirlerse) yada dışarıda insanların hamalı olacaklar pek fazla seçenek yok gibi ha…
      Madem teknoloji gelişiyor kullanmamız lazım insanlar ekmek yiyormuş bu tür iş makineleri yeni iş alanları oluşturup daha çok insana ekmek kapısı açıyor hemde insanların üzerinden hamallık yükünü azaltıyor.

 2. kralizasyon dedi ki:

  Süper ya halı seriyolar sanki yere.

 3. Burak dedi ki:

  O değilde bu aralar nedir bu facebook da annelerin paylaştığı eski videolar Caner,yaşlandık mı ne cümleten :D

 4. Arda Erakman dedi ki:

  Süper bir olay bu.

 5. Caner Öncel dedi ki:

  @Muhammet öyle bir koruma var aslında, Session’a yazdırıyorum yorumu ama onun için de sunucuya erişilebiliyor olması gerekiyor tabi. Erişim gidince yapılabilecek pek bir şey kalmıyor.

 6. Muhammet dedi ki:

  Mavi bir ekran çıktı yorum sonrasında. “Sunucu çok yoğun, lütfen bir kaç dakika sonra tekrar deneyin” mesajına benzer bir mesaj vardı. Neyse bari “geri tuşuna basıp” geri gidip textareada yazmış olduğum yorumu kopyalayayım, sunucu normale dönünce yapıştırırım dedim. Geri tuşuna bastığımda textarea kısmındaki yorum silinmişti. Tema kaynaklı olabilir, çünkü bundan önce bir teman vardı Vibrant diye, onda da defalarca böyle olmuştu ama sayfada geri geldiğimde yazdığım mesaj textareada kayıtlı duruyordu.

  Bazen gerçekten çok kötü olabiliyor laptoptan yorum yazanlar için. Yanlışlıkla elimiz mousepad’a dokunup farkında olmadan başka bir siteye geçersek “geri” tuşuna bastığımızda gelmesi iyi olurdu. :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.