Geliştiriciler için modern ve kişiselleştirilebilir yeni nesil bir kod editörü: Atom

Beyler bayanlar, merdivende kod yazanlar! Notepad++‘ların, Sublime Text‘lerin kesmediği arkadaşları buraya alalım. “Olmuyor, olmuyor… Eklentiler iyi hoş ancak ben çekirdekten kişiselleştirilebilir, ölümüne özelleştirilebilir bir editör arıyorum.” diyenlerdenseniz, kendi beyanına göre Atom tam olarak aradığınız şey.

Çekirdeği üzerine, herhangi bir konfigürasyon dosyasını yapılandırmaya gerek kalmadan tamamen kendinize özel metin editörünüzü oluşturabildiğiniz temel bir araçtan söz ediyoruz. Temaları ve eklenti paketleri ile dilediğiniz görünümü / özelliği kazandırabiliyor, tamamen size hitap eden metin editörünüzü gönlünüzce inşa edebiliyorsunuz. Açık kaynaklı (yani beleş) olması da cabası.

Atom’un –bana göre– ilginç yanlarından birisi de bir masaüstü uygulaması olmasına karşın temelde HTML, JavaScript, CSS, ve Node.js entegrasyonları ile çalışıyor olması. Yani aslen gelişmiş bir web uygulaması olarak nitelendirmek sanırım yanlış olmaz. Bu özelliği sayesinde, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere; Windows’u olsun, Linux’u olsun, OS X’u olsun, web uygulaması çalıştırabilme yeteneğine sahip olan tüm platformlarda rahatça kullanılabiliyor.

atom-screenshot

Bu güzide uygulama için, hazırladıkları sevimli retro tanıtım filmini izlerken Github‘a teşekkür ediyoruz:

Atom hakkında daha detaylı bilgi almak ve 80 küsür MB’lık yükleme dosyasını indirerek hemen kullanmaya başlamak için atom.io adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Erkan GÜLEN dedi ki:

    Acaba Gelecekte ailecek herkes programalama mı bilecek, ilk okulda programlama dersi mi versek acaba :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir