“Gençliğe Hitabe Ayet Değildir Atatürk’ün Vasiyetidir, Çiğnetmeyiniz!”

genclige-hitabe-ayet-degildir-chp
İlginç bir kare değil mi? İlk bakışta pankart Gençliğe Hitabe’nin ayetlerden daha üstün olduğunu, ayetlerin çiğnenebileceğini ve fakat Hitabe’nin çiğnenemeyeceğini anlatıyormuş gibi görünüyor. Aslında ikinci ve üçüncü bakışlarda da aynı anlam çıkıyor ancak hiç kimsenin böylesine bir akıl tutulması içerisinde bulunamayacağını düşündüğümden olayın aslını araştırdım. Meğer CHP Silivri Gençlik Kolları, AKP’li bir bürokratın “Gençliğe Hitabe ayet mi ki?..” ifadesine tepki olarak bu pankartı açmış.

Bana soracak olursanız bu pankart CHP’nin neden iktidar olamadığı sorusunun yanıtı. Olaylar karşısında gönül kırma ve kendileri gibi düşünmeyenlerin değerlerine saygısızlık etme konularını yeterince düşünmeden, yeri geldiğinde yanlışa yanlışla karşılık vermeyi göze alarak olabilecek en hızlı reaksiyonu gösteriyorlar ve bunun bir neticesi olarak bu örnekte olduğu gibi haklı olma ihtimalleri bulunan konularda bile haksız duruma düşüyorlar, itici oluyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Mehmet dedi ki:

  Güzel bir noktaya değinmişsiniz özellikle yanlışa yanlışla karşılık verme bölümü

 2. Korhan dedi ki:

  Ne güzel kelimeler ile kendini ifade ediyorsun Caner, ben de bu konuşma stilinden istiyorum.

 3. Muhammet dedi ki:

  Haklıyken haksız duruma düşmek eyleminin ete kemiğe bürünmüş hali.

 4. emre cem eleviş dedi ki:

  bence fotoğraf oldukça mantıklı belki İzmirliyim o yüzden ama bana böyle öğretildi. benim düşünceme göre de böyle . esas birde burada anlatılmak istenen akp nin dini istediği gibi kullanması emelleri için değiştirmelerini demagoji yapmaları , diyorlar ki bu Atatürk’ün mirası son lafı son isteği bunu Muhammedin bana göre uydurduğu ayetlerle kıyaslamayalım lütfen. burada olay Müslümanlık falan alakası yok klasik siyasi yarış.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Emre şu yorumunla benim bu yazıda eleştirdiğim şeyleri resmen ete kemiğe büründürüp onları temsil bayrağı dikmişsin. Nasıl cevap vereyim, neresinden tutayım diye düşünüyorum.

   Öncelikle “Muhammedin” değil “Muhammed’in”, tıpkı “Atatürk’ün” gibi. Bu bir özel isimdir ve fakat saygısızlığını tıpkı senin düşüncene sahip olan yukarıdaki arkadaşlar gibi imla hatalarıyla, yanlış ifadelerle dışa vurma ihtiyacı hissediyorsun. Bu bir tarafa Atatürk’ün sözleri ile peygamberin sözlerini karşılaştırmak, aynı kefeye koymak, birlikte değerlendirmek elbette yapılacak en büyük yanlışlardan birisi.

   İkinci olarak ayetler Hz Muhammed’in (SAV) uydurduğu sözler değil Allah’ın sözleridir. Hz. Muhammed’in sözlerine hadis denir. Bunların gerçekliğine inanmıyor olman sana inanan diğer milyonlarca insanın görüşlerine saygısızlık etme, onları aşağılama hakkı vermez. Her ne kadar günümüzde tam olarak anlaşılamamış olsa da İnanç ve ifade özgürlüğü diye kavramlar var ve biz insanların çabası bu kavramları tam anlamıyla yaşayabildiğimiz günlere ulaşmak için olmalı, laf dalaşı için değil.

   Üçüncü ve son olarak, ne AKP ne de bir başka sağ görüşlü parti bu ülkede “dini sömürmek” gibi bir amaçla icraatte bulunmadı. Tıpkı sol görüşlü partilerin “Biz sol görüşlüyüz, tarafımız bu” dedikleri gibi onlar da taraflarını belli ettiler. Muhalif kesimin huyudur bu, sağ görüşlü partileri din sömürüsü yaptıkları iddiasıyla itibarsızlaştırmaya, bu vesileyle gözden düşürüp yıpratmaya çalışır. Taraftarları da bu ifadeyi çok sever ve tıpkı senin şu anda yaptığın gibi buldukları her fırsatta dile getirirler.

   • emre cem eleviş dedi ki:

    Akp dini kullanmadı ha nasıl yani
    Ayran için ,10 dan sonra içki satışı yasaklandı , başörtülü kadınlara saldırdılar şeklinde propaganda ,camide içki içildi , camiye ayakkabıyla girdiler , camide grup seks yaptılar ,merdivenden kızlı erkekli iniyorlar, Anadolu’muzun hakiki baş örtüsü olan hafif yukarıya sarkık saçı gösteren Anadolu tipi baş örtüsünü kaldırıp kapalı saç gözükmeyen türk tarihinde kullanılmayan muhafazakar baş örtüsünü getirdi din sömürüsünün dibine vurdu akp . aklıma gelmeyen çok örnek var ayrıca .Kuraan inanan insanların inandığı görmediği körü körüne inandığı sorgulamadığı bir kitap (Allah denilen şey var mı ? gerçekten kitap yazdı mı ?) gibi soruları geçersek , diyorum ki saygı duymamı istediğiniz milyonlarca insan Kuraan yerine Nutuk’u yada en basitinden gençliğe hitabeyi kabul etse hayatına entegre etse üstünde düşünse( ki bence hayvan kanını kesip kurban vermekten, el öpmekten falan , kadını küçük görmekten çok daha mantıklı. ) hayat Türkiye için çok daha iyi olabilirdi .bloğunu uzun zamandır takip ederim ama siyasi ve dini görüşlerimiz tamamen zıt.

    • takoz dedi ki:

     Sevgili Emre tek kelime ile muhteşemsin.

     Henüz lise seviyesinde ki bir öğrenci için dehşet iddialarda bulunmuşsun. Nutuk isimli kitabı baştan sona okumadığın zaten belli. Bırak okumayı içeriğini dahi bilmiyorsun. Halbuki kolejde okumana rağmen azıcık bilgi sahibi olabilrdin. Tabii ebeveyn parasıyla kolej de okuyup kızlara twitter üzerinden laf atmak duruken neden okuyasın.

     Allah’ ın varlığıyla ilgili bazı şüphelerin mevcut. Allah korusun başına bir kaza geldiğinde sen kesin lüsiferden ya da kozmozdan :) yardım istersin. Bir de şu Anadolu tip başörtüsüne taktım. Gerçi sen inanmadığını iddia ettiğin için Kur’an (Nur suresi) dan veya hadislerden örnekler verip kafanı şişirmek istemem. Sadece şunu bil yeter. İslam da yerele bağlı kıyafetler yoktur. Tıpkı diğer dinlerde de olmadığı gibi. İslam da Anadolu tip başötüsü yoktur, tıpkı Hristiyanlıkta da Roma tipi kukuleta olmadığı gibi. Sahi sen şimdi ben Teist değilim banane o dinlerden dersin :)

     Farkında mısın? Hiç Akp demedim :)

     • emre cem elevis dedi ki:

      Dostum nutuk’u okudum ve evet lise 2 de okuyorum ama hayir baba parasiyla degil bursluyum nutuk’un yaninda yilmaz ozdilin kitabi var biz beraber yuruduk bu yollardan diye onu da okudum, biyoloji olimpiyatlarina hazirlandigim icin 11.nci sinif biyolojini bitirmemin yaninda bu sene 12 sinifi bitirmeyi planliyorum . evrimden anliyorum kisacasi , tanrinin arabalari diye bir kitap var onu da okudum .Yani beyni olmayan fikri olan huloogg diye bagiran akp yandaslardan (koyunlardan) degilim onlar gibi davranamazsin. Ve evet sonuna kadar ateist ve ataturkcuyum suan ki rejimi zerre kadar desteklemiyorum. Ayrica anadolu tipi basortusu yoktur diye bir sey yok. Git bir selcuga tire ye yada nigdede ki koyleri , kadinlarin saclarinin tamamen gozukmez sekilde degil hafif aralik gevsek baglandigini gorursun sonra istanbuldaki tutucu kadinlara baktigin zaman telin gozukmedigini simsiki baglandigini gorursun. Basima kaza gelse doktora giderim yada hayatta kalmaya calisirim ucak duserken dua etmek yerine yapmak istedigim seyleri yaparim . Ozgur yasarim. Ben her turlu ozgurlukcu bir insan oldugum icin beni din baglamaz. Bende bana nutuk’un icerigini bilmedigimi soylemene taktim. Evet nutuk’u okudum. Sen kuraan’i okudun mu ? Mantik hatalarini cinsiyetlere saygisizligi gordun mu ? Bir iki ayet oku teist iki uc ayet okursan deist hepsini okursan direk ateist olursun . Hafiz olmaktan bahsetmiyorum turkcesini ezberleyip anlamaktan bahsediyorum dusunmekten mantigininsorgulamaktan bahsediyorum.

     • takoz dedi ki:

      Sevgili Emre;

      Evvela sana Yılmaz Özdil ile ömür boyu mutluluklar dilerim.
      Saniyen, Allah uçak kazası vermesin. Mazallah belki o esnada yapmak istediğin şeyleri unutursun.

      Aşağıdaki konuları yanyana koyup düşündüm, senin beni aşacağına karar verdim. O yüzden “ne haddime!” deyip aradan çekiliyorum.

      Nutuk, Yılmaz Özdil, Evrim, Akp yandaşı koyunlar, Ateizm, Selçuk- Tire – Niğde köyleri, Uçak düşerken yapılacak şeyler, Özgürlük, Kuraan (ne demekse) da ki mantık hataları ve Türkçe ezberlenmesi…..

      Maşallah diyor ve aradan çekiliyorum.

     • Kutlu dedi ki:

      Bu Emre gibi arkadaşlara acıyorum. Beyni yıkanmış yitik nesiller bunlar. Ailelerinden duyduklarını tekrar edip kültürlü göründüklerini sanırlar. Zaten sözlerinin hepsi kalıp Kur’an’ı biraz okuyunca deist hepsini okuyunca ateist olmak falan dinsizlerin kullandıkları en büyük klişeler bunlar. İlim bilmezler fıkıh bilmezler ama iş dini karalamaya gelince inanılmaz bir azimle taş delmeye çalışırlar.

 5. emre cem eleviş dedi ki:

  üzgünüm ama ben de size acıyorum. ve yine üzgünüm ki sizi ben temsil edeceğim. bu sene MUN de harvard da princeton da ve yine üzgünüm ki biyoloji olimpiyatlarında da ben temsil edeceğim tubitak ta da google science fair da da . bana istediğiniz kadar acıyın. ama ben kendimi sınırlarımı zorladım. dine inanmadım evet ama sen inandın ne oldu ? madalya taktılar mı sana . ölünce hepimizin korteksindeki nöronlar özelliğini yitiricek elektriksel yük geçirmeyecek bunayacağız öleceğiz bilincimiz yok olacak yaşadıklarımız yok olacak nokta. ne yaratan var nede dünya ya bakan. dediğim gibi beni islamla kandıramazsınız fıkıh la olmaz bu işler küçük cocuklara korksun diye anlatılan şeyden başka bir şey değil Allah. ve evet ben erdoğanın götünün kılı değil huloog diye bağırıp akıl için başbakana bağımlı hiç değilim. Ailelerinden duyduklarını tekrar edip kültürlü göründüklerini sanırlar. diye arkadaş sen islamı nereden öğrendin ? eğer amerikada büyüseydin NAH müslüman olurdun şuan müslümanların ne kadar salak kendi dininin mükemmel olduğunu savunurdun. ailenin batıl inançlarını tekrarlayın fikiri olan ama beyni olmayan ve evet sorgulama yetisinden yoksun görünmez işlere karışmayan gökteki bir adamın seni kontrol ettiğine her şeyin bir nedeni olduğuna senin için planlar olduğunu sanıyorsan aşırı derecede aptalsın. everene kıyasla hiçbir şey değiliz bırak benim ölümümü dünya ölse evrene kıyasla hiçbir şey olmaz. nasıl bir narsistliktir ki kendinin önemli olduğunu snein için alllahın plan yaptığını her şşeyin bir imtihan olduğunu söyleyebilirsin. neyse sustum bağnaz ve yobaz insanlarla konuştuğumu görürse tayyip paşa beni afaroz eder :S

 6. Kadir dedi ki:

  “gökteki bir adamın seni kontrol ettiğine her şeyin bir nedeni olduğuna senin için planlar olduğunu sanıyorsan aşırı derecede aptalsın”
  Kendi inandığın görüşünü güzel savunuyorsun Emre ama saygı duyman gerekir. Biz bir adama inanmıyoruz. Rabbimize ve çamurdan oluştuğumuza inanıyoruz. Bunun için beni aptal sayamazsın ya, benimde seni maymundan geldiğini düşündüğün için aptal sayamayacağım gibi… Televizyonlar, Akp mitinglerinde kasıtlı olarak dengesiz diyeyim artık bu tür insanları gösteriyorlar. İnanma bunlara… Yazdıkların doğruysa başarılı bir arkadaşsın hayatında sana başarılar. Sen bizden utanabilirsin ama ben gurur duyarım kendi adıma beni temsil etmenden. Son olarak Caner sorun etmezse Hülog lafı geçince şu videoyu izlemeden edemiyorum. Sende izle, eğlen, geç. Ama herkesin bunlar gibi olduğunu düşünme Emre.
  http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/127758/akp-kazlicesme-mitingi-hayvanli-versiyon

  • emre cem eleviş dedi ki:

   son zamanlarda gördüğüm en mantıklı konuşan müslümansın , evet benim de gereksiz hakaret lerim oldu ama müslümanlardan dışlanmaktan sınıfta dışlanmak tan okadar sıkıldım ki ne zaman biri dini bir şey paylaşsa otomatik olarak sinirleniyorum şartlanmışım açıkçası yazdıklarımı tekrar okuyunca kaba konuştuğumu farkettim . sizden özür diliyorum , ama bu yanlış anlaşılmasın ne kadar söyleme şeklimin yanlış olduğunu düşünsem de kesinlikle söylediğim konunun içeriği hakkındaki fikrimi değiştirmedim sonuna kadar arkasındayım

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir