Genel, özel ve hibrit bulut nedir?

Günümüz dünyasında bulutlar sıradan hale geldi. Günümüzde «bulut» veya «cloud» kelimeleri sadece bilişim sektörü uzmanları tarafından değil, hemen hemen her insan tarafından konuşulmaktadır. Herhangi bir web hizmetiçevrimiçi mağaza, depolama, mesajlaşma, e-posta ve diğer portallar – bulut adı verilen sanal bir altyapı sayesinde çalışır.

İş yapıları, büyük miktarda bilgiyi işlemek, çeşitli hizmetler ve uygulamalar geliştirmek, kişisel verileri depolamak, faaliyetlerini ve diğer ihtiyaçlarını sürdürmek ve optimize etmek için bulut teknolojilerini giderek daha fazla kullanıyor. Bulutlar, kendi BT ortamınıza yük olmadan iş için gereken seçenekleri anında bağlamanıza olanak tanır.

Ancak bulutlar farklıdır ve her birinin kendi yetenekleri vardır. Tüm bulut barındırma hizmetleri, genel, özel ve hibrit olmak üzere üç büyük gruba ayrılır. Her çeşidin ne olduğuna ve sağladığı iş fırsatlarına daha yakından bakalım.

Genel Bulut Nedir?

Genel bulut yani public cloud, sağlayıcının aynı anda birkaç müşteriye sağladığı erişime hazır bir hizmettir. Kullanıcılar, internet üzerinden sağlayıcının bilgi işlem gücüne bağlanır, kendileri için gerekli sunucuları oluşturur ve donanıma fiziksel erişimleri yokken bunları yönetir.

Genel bulutun en iyi bilinen örnekleri arasında Google Cloud veya Amazon‘dur. Herkese açık bulutta depolanan verilerin kamuya açık olmadığını hemen belirtmekte fayda var. Genellikle fiziksel bir sunucu tamamen farklı şirketlerin bilgileri içerir, ancak tüm veriler korunur ve tamamen izole edilir.

Genel Bulutun Temel Avantajları

 • Pik yüklerde bilgi işlem gücünü artırmaya izin veren kullanışlı yapı
 • İnternet bağlantısının kararlılığına bağlı olarak kullanım kolaylığı
 • Kısa sürede yeni ürünler üretme yeteneği
 • Donanım ve lisanslı yazılım satın alma ihtiyacını ortadan kaldırarak maliyetlerin düşürülmesi.

Dezavantajlar arasında internet’in kalitesine ve hızına ve sağlayıcıya olan bağımlılığın yanı sıra yabancı sitelerde erişimin kısıtlanması yer almaktadır. Ancak bazı dezavantajların yanı sıra, bu tür bir bulut, kendi ekipmanı eskimiş olan şirketler için ideal bir çözümdür ve yeni bir tane satın almak, yüksek maliyet nedeniyle son derece kârsızdır. Genel bulutlar, veriler personel tarafından paylaşıldığında, özellikle birden fazla ofisi olan firmalar için uygundur.

bulut

Özel Bulut Nedir? (Private Cloud)

Yalnızca bir şirketin özel sanal bulutundaki tüm altyapı kullanıma sunulmuştur. Verilerini böyle bir siteye yerleştirerek firma, ekipman satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır, çünkü sağlayıcıdan kiralanabilir.

Özel Bulutun Avantajları

 • Özerklik ve bilgilerin tam izolasyonu
 • Sistemin kendi kapasitelerinin rasyonel kullanımına izin veren yüksek yapılandırılabilirliği
 • İleri düzey güvenilirlik ve güvenlik seviyesi.

Bulut operatörlerinin hizmetlerinde yasal kısıtlamaların olduğu durumlarda tek çıkış yolu özel buluttur. Dezavantajları arasında ise yüksek maliyet, sınırlı kaynaklar ve deneyimli BT uzmanlarına duyulan ihtiyaç duyulması sayılabilir. Bu seçenek, karmaşık bir altyapıya sahip büyük ve orta ölçekli şirketler için idealdir.

Hibrit Bulut Nedir? (Hybrid Cloud)

Son zamanlarda giderek daha fazla kullanıcı hibrit bulut seçeneğine geçiyor. Genellikle bu, bir şirket, hem kiralanan hem de kendi kapasitelerini kullanırken, bazı kaynakları kamuya açık bir buluta, diğerlerini de özel bir buluta yerleştirdiğinde olur.

Hibrit Bulutun Avantajları

 • Kaynakları kârlı bir şekilde tahsis etme yeteneği
 • Altyapı ölçeklenebilirliği
 • Özel bulut üzerindeki yükün azaltılması
 • Bulut sağlayıcısı tarafından sağlanan teknik desteğin garantisi
 • İş ihtiyaçlarına uygun olarak mobiliteyi artırma ve kullanıcı isteklerine yanıt verme hızını artırma fırsatı sağlayan yapı esnekliği.

Yeterince yüksek kaliteli ekipmana sahip ancak kaynak sıkıntısı olan şirketler için hibrit bulut ideal bir seçenek haline geliyor. Bu seçeneğin, altyapısını genişletmek için bulut teknolojilerinin olanaklarını test etmek isteyenler için de ideal olduğu söylenebilir.

Photos by Aleksandar Pasaric, DilokaStudio on Pexels, Freepik

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir